Alergia krzyżowa przy AZS [Porada eksperta]

2015-11-27 10:27
Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Od małego choruję na atopowe zapalenie skóry i mam alergię wziewną i pokarmową. Mam uczulenie m.in. na tomkę wonną, kupkówkę pospolitą, tymotkę łąkową, żyto, olchę, brzozę, psa; dąb, penicylinę, notatum; Aspergilus fumigatus, ambrozję, bylicę. Jeśli chodzi o pokarmy, to występuje uczulenie m.in. na dorsza, kiwi, ziemniaki, mleko krowie, orzechy ziemne, pomidory i marchew. Czy mimo to powinnam unikać jedzenia np. ziemniaka gotowanego? Jakich jeszcze produktów powinnam unikać w związku z moją alergią na pyłki? Czy powinnam całkowicie zrezygnować z nabiału i jajek, a jeśli chodzi o kurczaka, jabłka, ziemniaki, to też nie mogę tego jeść?

Raczej na pewno powinnaś zrezygnować z produktów, które cię uczulają. Zarówno mleko i jego przetwory oraz warzywa psiankowate, czyli ziemniak, pomidor i bakłażan; i drób, który z pewnością skarmiany jest paszami z traw, orzechami i dorszem; powinnaś unikać owoców i produktów zawierających drożdże (jest to pieczywo, koncentraty dań, słodycze i poprawiacze smaku typu kostki rosołowe, maggi itd.). Powinnaś unikać przebywania w miejscach zagrzybionych, czyli sklepach warzywnych; domach, w których w ścianie są grzyby i pleśń, czyli stare budownictwo, piwnice. Nie możesz w domu mieć świeżych kwiatów, owoców i wiadomo, żywej choinki. W twoim przypadku warto zrobić testy genetyczne i rozszerzony test na nietolerancje pokarmowe, żeby ustalić dietę eliminacyjną. Wydaje się, że czasowe wykreślenie alergenów z diety spowoduje znaczną poprawę samopoczucia i pomoże ci odżywiać się różnorodnie. Oczywiście, po pewnym czasie. Warto też monitorować organizm, badając morfologię, poziom białka i elektrolitów oraz wskaźniki stanu zapalnego.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE