20-latek z niskim BMI chce przytyć i uprawiać sport [Porada eksperta]

Mam 188 cm wzrostu i ważę 70 kg. Chciałbym przytyć, bo jestem szczupły. Jakie produkty powinienem jeść i jakie ćwiczenia wykonywać? Ostatnio zaczynam biegać.

Twoja niska masa ciała wymaga konsultacji lekarskiej, aby wykluczyć choroby, które mogły ją wywołać, a także w celu ustalenia ewentualnych niedoborów żywieniowych (BMI = 19), czyli czy nie masz anemii, pasożytów, nadczynności tarczycy. Kolejny krok niezbędny do osiągnięcia prawidłowej masy ciała to wizyta u dietetyka i ustalenie, czy prawidłowo się odżywiasz, ewentualnie ułożenie dla ciebie specjalnego programu żywienia, uwzględniającego to, że jeszcze rośniesz i się rozwijasz oraz chcesz uprawiać sport. To oznacza, chociażby znacznie większą ilość kalorii i makroskładników energetycznych, które powinieneś zjadać. Jeśli chodzi o sporty, które powinieneś preferować, aby osiągnąć większą masę, powinny to być wysiłki siłowe albo sporty zespołowe, które w treningu uwzględniają trening siły, np. koszykówka, piłka wodna, piłka ręczna. Bieganie nie rozwinie ci masy mięśniowej, wręcz przeciwnie przy nieodpowiednim treningu (np. przy zbyt szybkim bieganiu) i złej diecie, będziesz pozbywał się mięśni. Zaufaj specjalistom i oddaj się w ich ręce.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE