Zdrowie w kuchni

Któż z nas nie lubi posiedzieć wieczorem w ogrodzie przy zachęcająco skwierczącym grillu? Zanim jednak zaprosisz przyjaciół na grillowanie i rozpalisz ogień, zadbaj o to, by potrawy z rusztu były zdrowe. Poznaj zasady grillowania.
Rada dla kawoszy, którzy zaczynają dzień od wypicia kawy. Nie spiesz się - najlepiej sięgnij po kawę między 9.30 a 11.30. Optymalna godzina to 10.30.
Co powinno znaleźć się na opakowaniach i jak czytać daty ważności na etykietach? Czym różnią się określenia "najlepiej spożyć do" i "należy spożyć do"? Warto wiedzieć, że znakowanie żywności określone jest przez odpowiednie przepisy Unii Europejskiej.
Podczas grillowania powstają różne związki chemiczne, które działają toksycznie na organizm. Ostatnio wśród nich coraz częściej wymienia się zaawansowane produkty końcowe glikacji (AGE). AGE wywołują przewlekły stan zapalny w organizmie, mogą być odpowiedzialne za powikłania w cukrzycy, zwiększanie ryzyka chorób serca, demencji i przyspieszanie procesów starzenia. Ilość glikotoksyn w grillowanej żywności można jednak ograniczyć, przestrzegając kilku zasad.
Coraz bardziej cenimy sobie wyroby regionalne, wyrabiane według starych, ściśle określonych receptur i dostępne w ograniczonym zakresie. Niektóre z nich są chronione specjalnymi oznaczeniami. Zobacz listę polskich produktów regionalnych i tradycyjnych chronionych unijnymi certyfikatami: Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne, Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.
Większość ludzi nie pije surowej wody z kranu. Wolimy mineralną z butelek, przegotowaną lub filtrowaną. Działanie osmotycznych filtrów do wody opiera się na jednym z procesów zachodzących w naturze - osmozie. Wykorzystano ją do budowy filtra, a otrzymana w ten sposób woda prawie w 100% pozbawiona została zanieczyszczeń.
Dzięki gotowaniu na parze potrawy zyskują na smaku, zachowują piękny kolor. Bez wątpienia jest to najzdrowszy sposób przygotowywania żywności. Produkty nie mają bowiem kontaktu z wodą, jak to się dzieje podczas tradycyjnego gotowania, więc nie dochodzi do strat cennych witamin i składników mineralnych. W dodatku na parze gotuje się szybciej niż w wodzie.
Witaminy pochodzące ze świeżych warzyw i owoców są najłatwiej przyswajalne przez organizm. Pamiętaj jednak, żeby odpowiednio je przygotować. Tak, żeby nie straciły cennych składników. Radzimy, jakie warzywa i owoce kupować i jak je przyrządzać , by zmniejszyć straty witamin.
Nalewki mobilizują naturalne mechanizmy obronne, a wtedy nie grozi nam żaden katar czy grypa. Są proste do zrobienia, a swoją siłę zawdzięczają odpowiednio dobranym ziołom i owocom. Sekret udanej nalewki tkwi w surowcu, który do ich sporządzenia wykorzystamy.
Odkąd istnieją lodówki, odpadł nam duży kłopot z przechowywaniem żywności. Ale nawet w lodówce czy zamrażarce żywność nie zawsze jest bezpieczna. Również w niskiej temperaturze mogą się rozwinąć pewne gatunki pleśni czy drobnoustrojów. Jak przechowywać żywność, by produkty dłużej były smaczne, apetyczne i nie traciły na wartości?