Temperatura pokojowa: jaka powinna być optymalna temperatura w mieszkaniu?

2020-11-25 16:30

Temperatura pokojowa – czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, że może mieć ona wpływ na zdrowie domowników. Z reguły przegrzewamy mieszkania albo pozwalamy, by panował w nich przyjemny chłód. To jest niestety bolączka wielu z nas. Podpowiadamy, jaka temperatura pokojowa jest najlepsza dla dobra wszystkich domowników!

Temperatura pokojowa: jaka temperatura jest optymalna w mieszkaniu?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Czym jest temperatura pokojowa?
  2. Temperatura pokojowa: jaka jest optymalna w mieszkaniu?
  3. Temperatura pokojowa: jak wpływa na zdrowie?

Temperatura pokojowa to ważna kwestia, którą warto ustalić ze współmieszkańcami. Każdy z nas odczuwa inaczej temperaturę. Niektórzy przy 20 stopni Celsjusza twierdzą, że jest „ukrop w pomieszczeniu”, a inni wyciągają z szafy sweter zimowy.

Za wysoka lub za niska temperatura w mieszkaniu może być nawet powodem awantury między domownikami. Holenderscy naukowcy dowiedli, że 30 proc. par kłóci się z powodu temperatury pokojowej. W sumie jest o co, ponieważ nieodpowiednia temperatura pokojowa może być źródłem wielu dolegliwości m.in. zaburzenia koncentracji, kiepskie samopoczucie czy ból głowy.

Dlatego powinniśmy zadbać o ustawienie optymalnej temperatury pokojowej w mieszkaniu, by czuć się w pełni komfortowo. Zanim poznamy, jakimi zasadami powinniśmy się kierować, poznajmy definicję temperatury pokojowej!

Czym jest temperatura pokojowa?

Temperatura pokojowa (ang. room temperature) to inaczej temperatura otoczenia mieszcząca się w zakresie od 15 do 25 stopni Celsjusza. To, w jakiej temperaturze przebywamy, ma wpływ na naszą wydajność oraz ogólne samopoczucie. Wysoka temperatura pokojowa odpowiada najbardziej kobietom, dzieciom i osobom starszym. Z kolei w chłodniejszych pomieszczeniach lepiej funkcjonują mężczyźni i osoby regularnie uprawiające sport.

Optymalna temperatura pokojowa zależy od wielu czynników m.in. pory roku, wieku, stylu życia oraz wilgotności powietrza. W mieszkaniach wilgotność powietrza powinna wahać się w granicach 30-65 proc. Najlepiej czujemy się, gdy wilgotność względna powietrza wynosi 40-60 proc. przy temperaturze pokojowej na poziomie 20-22 stopni Celsjusza (a w sypialni 18 stopni Celsjusza). Jeśli w pomieszczeniu jest cieplej, to wilgotność powinna być bliższa dolnym wartościom 45-45 proc., a w przypadku, gdy jest zimniej - znajdować się w granicach 60-65 proc.

Suche powietrze w połączeniu z temperaturą pokojową na poziomie 23-25 stopni Celsjusza sprawi, że czujemy się ospali i marudni - nic nam się po prostu wtedy nie chce. Do tego jesteśmy bardziej podatni na dolegliwości laryngologiczne.

Temperatura pokojowa: jaka jest optymalna w mieszkaniu?

Jak wcześniej ustaliliśmy, każdy z nas inaczej odczuwa temperaturę. Mimo to powinniśmy przyjąć pewne standardy za uniwersalne dla dobra wszystkich domowników. Optymalna temperatura pokojowa jest zróżnicowana w zależności od funkcji danego pomieszczenia. Przedstawiamy odpowiedni zakres temperatur w mieszkaniu:

  • pokój dzienny i pokój dziecięcy: 20-21 stopni Celsjusza, temperatura pokojowa w sam raz – nie będzie ani za ciepło, ani za zimno,
  • pokój dla noworodka i niemowlaka: 21 stopni Celsjusza w dzień, a 19-20 stopni Celsjusza w nocy, by maluszek hartował organizm,
  • kuchnia: 16-19 stopni Celsjusza, jest ona dogrzewana podczas gotowania,
  • sypialnia: 17-19 stopni Celsjusza, przy wysokiej temperaturze organizm w trakcie nie regeneruje się zbyt wystarczająco,
  • łazienka: 22-24 stopni Celsjusza.

Stosując te zasady, odczujemy poprawę samopoczucia, będziemy lepiej się wysypiać, wydajnej pracować i efektywnej odpoczywać!  

Temperatura pokojowa: jak wpływa na zdrowie?

Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura ma wpływ na nasze zdrowia. Temperatura pokojowa przekraczająca 21 stopni Celsjusza sprzyja wysychaniu śluzówki dróg oddechowych, przez co są osłabiane naturalne mechanizmy usuwania wirusów i bakterii z nosa oraz gardła. W efekcie jesteśmy bardziej narażeni na przeziębienia.

Przegrzewanie mieszkania też nie jest wskazane. Przebywanie w pomieszczeniu, w którym panuje wysoka temperatura pokojowa, może wywoływać problemy z koncentracją i myśleniem analitycznym. Jakie towarzyszące dolegliwości mogą jeszcze wystąpić?

  • Bóle głowy,
  • Osłabienie,
  • Zmęczenie,
  • Uczucie rozdrażnienia.

Nie ma sensu przegrzewać mieszkania po to, tylko żeby mieć kiepskie samopoczucie. Lepiej zadbać o odpowiednią temperaturę pokojową i cieszyć się energią na cały dzień!

Sonda
Czy teraz częściej wietrzysz mieszkanie?