Na czym polega zjawisko osmozy i odwróconej osmozy? Zasady działania filtrów z odwróconą osmozą

2013-04-24 17:25

Większość ludzi nie pije surowej wody z kranu. Wolimy mineralną z butelek, przegotowaną lub filtrowaną. Działanie osmotycznych filtrów do wody opiera się na jednym z procesów zachodzących w naturze - osmozie. Wykorzystano ją do budowy filtra, a otrzymana w ten sposób woda prawie w 100% pozbawiona została zanieczyszczeń.

Na czym polega zjawisko osmozy i odwróconej osmozy? Zasady działania filtrów z odwróconą osmozą
Autor: Fot. Materiały prasowe

Spis treści

  1. Zalety wody filtrowanej

Na czym polega proces osmozy i odwróconej osmozy?

Osmoza to proces zachodzący we wszystkich organizmach żywych. Polega na przechodzeniu przez półprzepuszczalną błonę cząsteczek wody z roztworu o stężeniu mniejszym do roztworu, który ma większe stężenie cząsteczek. Proces odwróconej osmozy, wykorzystywany w filtrach do wody, polega właśnie na odwróceniu tego procesu, czyli filtrowaniu. Pod ciśnieniem sieci wodociągowej przez półprzepuszczalną błonę przeciśnięte zostają tylko cząsteczki wody. Następuje przepływ z roztworu o większym stężeniu (brudna woda) do roztworu o mniejszym stężeniu (woda bez zanieczyszczeń).

Działanie filtru osmotycznego

Filtr z odwróconą osmozą zazwyczaj montuje się w szafce pod zlewem kuchennym. Jego sercem jest półprzepuszczalna błona osmotyczna, która – mówiąc w dużym uproszczeniu – działa na zasadzie niezwykle dokładnego sita, wykorzystującego naturalny proces odwróconej osmozy, czyli przenikania roztworów o większym stężeniu (jedna strona membrany) do  miejsc, gdzie występuje mniejsze stężenie (druga strona membrany).

>>>Dowiedz się więcej o działaniu filtrów odwróconej osmozy!>>>

Filtowaną wodę trzeba mineralizować

Wodę oczyszczoną w filtrze osmotycznym trzeba dodatkowo mineralizować. Uzyskana w procesie filtracji krystalicznie czysta woda na pewno nie zaszkodzi naszemu organizmowi. Żeby jednak traktować ją jako główne źródło gaszenia pragnienia, dobrze jest poddać wodę procesowi mineralizacji. Proces odwróconej osmozy skutecznie filtruje wszelkie zanieczyszczenia, lecz pozbawia wodę związków wapnia i magnezu, które odpowiadają za utrzymanie minimalnej twardości wody. Tym samym pijąc ją, nie dostarczamy organizmowi tych ważnych składników mineralnych. Problem ten nie istnieje w przypadku filtrów wyposażonych w mineralizatory, które uzupełniają skład wody o drogocenne elementy.

Zalety wody filtrowanej

Jak dokładny jest filtr z odwróconą osmozą?

Dzięki filtrowaniu woda pozbawiona zostaje rdzy, piasku, zanieczyszczeń mechanicznych, związków metali ciężkich, a także bakterii i wirusów. Filtr z odwróconą osmozą zatrzymuje około 96% wszystkich substancji, które znajdują się w wodzie, wśród nich nawet te najdrobniejsze.

Woda o zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperaturze nie będzie dokładnie przefiltowana

Temperatura filtrowanej wody nie powinna przekraczać 30 stopni C, bo zbyt ciepła woda może zaburzyć proces filtrowania lub uszkodzić błonę osmotyczną. Zbyt chłodna woda (poniżej 4 stopni) z kolei wpływa na obniżenie wydajności filtracji.

Filtr z odwróconą osmozą jest przyjazny alergikom i małym dzieciom

W filtrach zatrzymują się alergeny i składniki drażniące skórę. Filtrowana woda jest ich pozbawiona, będzie więc dobra dla alergików, chorych na atopowe zapalenie skóry i do kąpieli małych dzieci, których delikatna skóra szybko ulega podrażnieniom.

Materiały prasowe