Ile prądu zużywa lodówka?

2009-02-04 15:42

W obecnych czasach kiedy kurczą się zasoby źródeł energii, a rachunki za prąd rosną w zawrotnym tempie, ważne stało się oszczędzanie energii. Ograniczanie zużycia prądu to jednocześnie niższe rachunki. Warto skorzystać z naszych rad, jak eksploatować lodówkę, by zużywała mniej prądu i... służyła nam wiele lat.

Ile prądu zużywa lodówka?
Autor: GettyImages W obecnych czasach kiedy kurczą się zasoby źródeł energii, a rachunki za prąd rosną w zawrotnym tempie, ważne stało się oszczędzanie energii. Ograniczanie zużycia prądu to jednocześnie niższe rachunki. Warto skorzystać z naszych rad, jak eksploatować lodówkę, by zużywała mniej prądu i... służyła nam wiele lat.

Chłodziarka, która zawsze jest włączona, zużywa przeciętnie około 1/5 całkowitej energii, jaką wykorzystujesz w gospodarstwie domowym. Czy wiesz, jak możesz ograniczyć wysokość rachunków za zużycie prądu?

Aby zmniejszyć rachunki za prąd:

1. Ogranicz do minimum otwieranie drzwi chłodziarki. Ciepłe powietrze, które dostaje się wtedy do środka, musi być ponownie schłodzone, by wewnątrz panowała wciąż odpowiednio niska temperatura. Otwieranie drzwi zwiększa także poziom wilgotności, co prowadzi do wzrostu osadzającego sie grubości szronu, zwiększonego poboru energii oraz skrócenia okresu, w którym chłodziarka będzie pracowała prawidłowo.
2. Używaj oszczędnych funkcji lub ustaw temperaturę na 4 do 5 st., natomiast w zamrażarce na -18 st. To jest optymalna temperatura do przechowywania żywności, która pozwala także obniżyć koszty energii. Nie ustawiaj temperatury zbyt nisko, ponieważ różnica jednego stopnia zwiększa zużycie energii o 6-8%.
3. Miej zawsze pełną lodówkę i zamrażalnik. Im większa ilość schłodzonej żywności we wnętrzu, tym urządzenie łatwiej utrzymuje stałą temperaturę.
4. Rozmrażaj ja regularnie. Już 5 mm warstwa szronu zwiększa zużycie energii o 30%. Przy wyborze nowego urządzenia zwróć uwagę, czy ma ono funkcję Frost Free, która pozwala zapomnieć o rozmrażaniu.
5. Kup jedną dużą chłodziarko-zamrażarkę zamiast dwóch mniejszych. Jedno urządzenie zużywa zazwyczaj o 20% mniej energii, niż dwa mniejsze.

Ważne

Etykieta energetyczna pozwala nam w łatwy sposób porównać różne modele chłodziarek i zamrażarek. Znajduje się na urządzeniu lub w jego wnętrzu i informuje o zużyciu energii w skali od A++ do B:
A++ oraz A+ oznacza urządzenie bardzo oszczędne lub oszczędne
A oznacza średnie zużycie energii przez urządzenie
B oznacza wyższe niż średnie zużycie energii
W kategoriach oszczędności energii elektrycznej oznacza to, że zmiana chłodziarki lub zamrażarki z klasą A na urządzenie z klasą A+ pozwala zaoszczędzić do 25% energii, natomiast zmiana na urządzenie z klasą A++- nawet do 45% energii.

6. Utrzymuj czystość chłodziarko-zamrażarki nie tylko w środku, ale również na zewnątrz. Regularnie czyść kondensator (czarny „ruszt” z tyłu). Ustaw ją parę centymetrów od ściany, aby umożliwić dobrą cyrkulację powietrza. Zakłócenie tego procesu zwiększa zużycie energii nawet o 10 %.
7. Nie wkładaj do chłodziarko-zamrażarki ciepłej żywności. Spowoduje to wzrost temperatury w środku oraz może ocieplić pozostałe produkty.
8. Wybierz urządzenie, które ma alarm sygnalizujący wzrost temperatury oraz mechanizm automatycznego domykania drzwi.
9. Nie stawiaj sprzętu ani w miejscu nasłonecznionym, ani w pobliżu innych źródeł ciepła, takich jak piekarnik czy grzejnik. Dodatkowe źródło ciepła może obniżyć skuteczność pracy kompresora i kondensatora urządzenia.
10. Sprawdzaj i w razie potrzeby wymień uszczelkę w drzwiach. Powinny one zamykać się szczelnie, aby zimne powietrze nie wydostawało się na zewnątrz. Szczelność uszczelek możesz łatwo sprawdzić - wystarczy, jak włożysz kartkę papieru pomiędzy uszczelkę a obudowę chłodziarki i zamkniesz drzwi. Jeżeli w momencie pociągnięcia za kartkę nie poczujesz niewielkiego oporu, drzwi są rozszczelnione i powinnaś wymienić uszczelkę.