Gotuj zdrowo, czyli w dobrych garnkach

2020-03-31 23:54 Materiał sponsorowany

W obecnych czasach żyjemy i odżywiamy się w pełni świadomie. Kupujemy wartościowe produkty, często z ekologicznych źródeł, unikamy czerwonego mięsa i produktów z dodatkiem chemii. Często zapominamy jednak, że to, gdzie przygotujemy posiłek ma kolosalne znaczenie. I nie mamy tu na myśli kuchni, tylko garnek!

Tefal ingenio
Autor: materiały prasowe

Patelnie i garnki to naczynia, z których korzystamy każdego dnia w domu, a czasem także w pracy. Przed zakupem warto upewnić się, że są w pełni bezpieczne. Tylko wartościowe produkty zapewnią nam zdrowie – a naszym potrawom jakość.

Zdrowe odżywianie staje się obecnie priorytetem, a powiedzenie "jesteś tym, co jesz" zyskuje na znaczeniu. Ograniczamy chemię (nie tylko w żywności, ale np. w detergentach), wybieramy produkty ekologiczne, cruelty free (czyli bez składników pochodzenia zwierzęcego), czy nietestowane na zwierzętach. Ale czy z równą troską podchodzimy do wyboru zdrowych i bezpiecznych naczyń do gotowania?

Powłoka nieprzywierająca – co warto o niej wiedzieć

W dobie dbałości o figurę i kondycję, kiedy każdy chce być fit, często korzystamy z garnków czy patelni z powłoką nieprzywierającą, aby ograniczyć w diecie ilość tłuszczu. Ale czy taka powłoka jest bezpieczna?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, powinniśmy mieć choćby niewielką wiedzę na temat jej historii. Związek chemiczny PTFE, czyli PoliTetraFluoroEtylen (potocznie zwany "teflonem"), był swego czasu uważany za szkodliwy. Jednak badania, które potwierdzały tę szkodliwość, prowadzone były dawno temu, a od tamtej pory technologia produkcji znacznie poszła do przodu.

W latach 50. XX wieku powłoki nieprzywierające były miękkie, łatwo się rysowały, a zadrapania sprawiały, że traciły swoje właściwości. Obecnie do nieprzywierających powłok dodaje się związki krzemu lub tytanu, co przedłuża ich żywotność. Na wydłużenie trwałości i odporności powłoki wpływa także technologia ich warstwowego nakładania. Robią to renomowane firmy, m.in. Tefal. Garnki i patelnie z powłoką nieprzywierającą najczęściej wykonane są z aluminium, czasem również z dodatkiem stali nierdzewnej. 

Ostrożnie z temperaturą

Nadmierne rozgrzanie tłuszczu i spalenie potrawy (lub jej składnika) sprawia, że wytwarzają się toksyczne substancje, bez względu na rodzaj użytkowanego naczynia. A jak się mają do tego garnki z nieprzywierającą powłoką? Pozwala ona na znaczne ograniczenie ilości tłuszczów wykorzystywanych do smażenia, co zmniejsza ryzyko styczności ze szkodliwymi produktami ich spalania.

Zasady korzystania z garnków i patelni

Z garnkami i patelniami należy się odpowiednio obchodzić. Wiele rzeczy, które robimy w kuchni, niszczy garnki i patelnie. Przy dbałości o środowisko powinno nam zależeć, żeby użytkowane produkty służyły nam długo i w bezpieczny sposób

O czym mówimy? Np. o zalewaniu gorącej patelni zimną wodą, albo o myciu jej w zmywarce. To znacznie skraca „życie” garnków. Podobnie, jak używanie złej jakości oleju, czy też używanie do gotowania stalowych sztućców, które rysują powierzchnię.

Garnki i patelnie z pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka

Czy wiesz, że garnki i patelnie mogą również uzyskać pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka? To daje gwarancję, że produkt został dokładnie sprawdzony j jest bezpieczny – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Sprawdź, które garnki i patelnie uzyskały pozytywną opinię IMiD: ePozytywnaOpinia.pl

Zdrowie w parze z wygodą

Dla wielu z nas istotne znaczenie mają także rozwiązania pozwalające na oszczędność miejsca w kuchni. Patelnie czy garnki, które łatwo można złożyć (np. odpiąć rączki) lub schować jeden w drugi, co ułatwia ich przechowywanie, są wybierane chętniej.

Tefal ingenio
Autor: materiały prasowe

Minimum miejsca, maksimum możliwości! Rozpocznij swoją przygodę z Ingenio!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE