Teatox: na czym polega detoks herbaciany i czy jest bezpieczny?

2019-04-30 9:58

Teatox, czyli detoks herbaciany to modna ostatnio metoda, która ma wspomagać oczyszczanie organizmu z toksyn i odchudzanie. Oferowane przez producentów kuracje trwają zwykle 14 lub 28 dni, a dla optymalnego efektu należy je połączyć z planem żywieniowym. Decydując się na teatox, trzeba mieć świadomość, że samo picie herbatek nie spowoduje utraty tkanki tłuszczowej. Należy też dokładnie sprawdzać składy herbatek i unikać tych z liściem senesu – bardzo silnym środkiem przeczyszczającym, który może oddziaływać negatywnie na zdrowie.

Teatox: na czym polega detoks herbaciany i czy jest bezpieczny?
Autor: thinkstockphotos.com Skuteczność teatoxu nie jest potwierdzona żadnymi badaniami naukowymi.

Spis treści

  1. Teatox: działanie
  2. Składniki herbatek oczyszczających
  3. Plan żywieniowy na detoksie herbacianym
  4. Czy na detoksie herbacianym rzeczywiście można schudnąć?
  5. Czy teatox jest bezpieczny?

Nazwa teatox pochodzi od połączenia słów tea (herbata) i detox. Jest to kolejna po zielonych koktajlach i sokach modna metoda na oczyszczenie organizmu z toksyn. W detoksie herbacianym wykorzystuje się herbatki złożone z różnego rodzaju ziół, a ich skład zmienia się nieco w zależności od producenta. Na rynku USA i Wielkiej Brytanii dostępne są herbatki różnych marek, niektóre można też kupić w Polsce – jedynie w sprzedaży wysyłkowej i bez jawnych danych firmy, co jest nieco zastanawiające.

Najczęściej producenci herbatek oferują zestawy do detoksu 14- i 28-dniowego, które składają się z napoju na dzień oraz na noc. Herbatka wypijana rano ma przyspieszyć metabolizm, zmniejszać apetyt, zapobiegać nadmiernemu podjadaniu i zapewnić poranny zastrzyk energii. Herbatka do wypicia przed snem, według producenta, wzmacnia nocne wydalanie toksyn z organizmu, przyspiesza oczyszczanie komórek, ułatwia zasypianie i zapewnia optymalny sen.

Teatox składa się jedynie ze składników pochodzenia naturalnego, nie zawiera konserwantów, barwników ani substancji słodzących. Program 14-dniowy ma gwarantować całkowite odtrucie organizmu i angażować metabolizm do spalania tkanki tłuszczowej.

Teatox: działanie

Na stronie jednego z producentów detoksykujących herbatek przeczytamy, że teatox pomaga:

  • schudnąć,

  • spalać kalorie,

  • przyspieszyć metabolizm,

  • oczyścić organizm z toksyn,

  • zmniejszyć apetyt,

  • podnieść poziom energii.

Inny producent natomiast podkreśla, że jego teatox oczyszcza, ale samo picie herbatek nie gwarantuje efektu odchudzającego. Nie zmienia to jednak faktu, że większość osób stosujących programy teatox wybiera je z myślą o utracie wagi. Takie działanie sugerują też kampanie reklamowe. Herbatki odchudzające i oczyszczające nie są nowością na rynku. Od wielu lat można je kupić w aptekach i zwykłych sklepach spożywczych. Nigdy jednak nie były tak silnie reklamowane. Teatox stał się niezwykle popularny za sprawą celebrytów i gwiazd Instagrama, które fotografują swoje idealne wysportowane sylwetki w towarzystwie opakowań z herbatkami.

Składniki herbatek oczyszczających

Herbatki teatox różnią się składem w zależności od producenta, jednak w większości pojawiają się te same składniki roślinne w zmiennych proporcjach. Jedna z herbatek dostępna na polskim rynku zawiera:

  • teatox na dzień – oolong, mate, guaranę, imbir, żeń-szeń, pokrzywę, mniszek lekarski, płatki róży,

  • teatox na noc – miętę, trawę cytrynową, łopian, melisę, lukrecję, liście brzozy, koper włoski, hibiskus, owies, liście jeżyn i malin.

W jej składzie nie znajdziemy liści senesu – bardzo silnego środka przeczyszczającego, co z pewnością jest zaletą. Mieszanki na dzień zwykle zawierają składniki pobudzające (np. yerba mate, guarana, żeń szeń) i rozgrzewające (np. imbir), a na noc – składniki wyciszające (np. melisa, trawa cytrynowa), pobudzające pracę przewodu pokarmowego (np. mięta, łopian, koper włoski) oraz moczopędne (np. hibiskus, liście brzozy). Najbardziej popularne zioła i przyprawy w mieszankach teatox to:

  • mniszek lekarski – moczopędny;

  • koper włoski – moczopędny i przeczyszczający;

  • pokrzywa – moczopędna;

  • liście lotosu – drażniące przewód pokarmowy, silnie przeczyszczające;

  • liść senesu – znany środek przeczyszczający, bardzo silny i szkodliwy przy długotrwałym stosowaniu;

  • lukrecja – moczopędna;

  • głóg – moczopędny;

  • nasiona strączyńca (kasja) – przeczyszczające;

  • malwa – przeczyszczająca;

  • szakłak amerykański (cascara sagrada) – przeczyszczający;

  • mącznica lekarska – moczopędna;

  • chryzantema – hamuje łaknienie u szczurów, jest toksyczna w niewielkich dawkach.

Oczywiście wymienione zioła mają też inne właściwości, jednak analizując składy herbatek oczyszczających można wysnuć jeden podstawowy wniosek – herbatki są tak skonstruowane, aby wywoływać efekt moczopędny i przeczyszczający, co daje wrażenie lekkości i ułudę utraty nadmiernej masy ciała.

Czytaj też: Zioła moczopędne – skuteczny i bezpieczny sposób na obrzęki i inne dolegliwości

Ważne

Bezpieczeństwo stosowania danej herbatki zależy bezpośrednio od jej składu. Wybierając herbatkę, należy dokładnie sprawdzić listę składników i zrezygnować z tych zawierających silne środki diuretyczne (moczopędne) i przeczyszczające. W szczególności należy wystrzegać się liści senesu – naturalnego środka silnie przeczyszczającego, który jest stosowany np. do oczyszczania jelit przed zabiegami operacyjnymi. Nie powinno się go używać dłużej niż przez 2 tygodnie, gdyż prowadzi to do zaniku naturalnych ruchów perystaltycznych jelit i przewlekłych problemów z wypróżnianiem. Senes odpowiada też za biegunki i bóle brzucha pojawiające się podczas teatoxu.

Plan żywieniowy na detoksie herbacianym

Dla optymalnego efektu odchudzającego należy połączyć teatox z dietą. Niektórzy producenci mówią jedynie o zastosowaniu zdrowego odżywiania, inni proponują specjalny plan żywieniowy, który ma wzmocnić działanie detoksykujących herbatek. Teatox nie zastępuje jedzenia ani aktywności fizycznej. Producenci jasno mówią, że do schudnięcia niezbędne jest ograniczenie ilości kalorii. Pojawia się zatem rozdźwięk między główną obietnicą składaną przez niektórych producentów teatoxu – działaniem odchudzającym a zaleceniami napisanymi "małym drukiem".

"Bootea" - jeden z wiodących producentów herbatek oczyszczających - proponuje następujący plan żywieniowy:

  • 1600 kcal w 4-5 posiłkach dziennie;

  • minimum 5 porcji warzyw i owoców każdego dnia;

  • dodatek węglowodanów w postaci ryżu, chleba, makaronu czy ziemniaków do każdego posiłku;

  • 3 porcje mleka i nabiału dziennie;

  • 2-3 porcje mięsa, ryb, jajek lub roślin strączkowych dziennie.

Nie należy podążać ślepo za zaleceniami żywieniowymi, które nie znajdują żadnego potwierdzenia naukowego. Do takich należą plany żywieniowe na teatoksie.

Na stronie internetowej "Skinny Teatox" znajdziemy zupełnie odmienne zalecenia żywieniowe:

  • picie dużej ilości wody;

  • bazowanie w diecie na owocach i warzywach;

  • jedzenie tylko wtedy, gdy czuje się fizjologiczny głód;

  • wypijanie na śniadanie smoothie z owoców, które ma być rzekomo łatwostrawnym i bardzo energetycznym posiłkiem;

  • niełączenie w jednym posiłku źródeł białek i węglowodanów (np. mięsa i ziemniaków, mleka i płatków zbożowych), co według producenta jest jedną z przyczyn problemów zdrowotnych Amerykanów. Nie podaje on jednak żadnego wyjaśnienia tej teorii.

O ile pierwsza propozycja planu żywieniowego wydaje się umiarkowanie racjonalna, o tyle druga jest złożona z samych sloganów dotyczących zdrowego odżywiania. Nie ma żadnych dowodów na to, że płynny posiłek jest trawiony inaczej niż stały ani na to, że białko w połączeniu z węglowodanami lub tłuszczem oddziałuje negatywnie na organizm. To tym bardziej niespójna teoria, gdyż wiele produktów spożywczych jednocześnie zawiera sporo białka i węglowodanów (np. nasiona roślin strączkowych, jogurt naturalny), a są one polecane w wielu dietach.

Czy na detoksie herbacianym rzeczywiście można schudnąć?

Nie ma żadnych dowodów naukowych, które potwierdzałyby działanie teatoxu, jednak najczęściej można spotkać się z opiniami, że picie herbatek powoduje lepszy nastrój, wyższy poziom energii w ciągu dnia i uczucie lekkości.

Stosując niskokaloryczne plany żywieniowe w połączeniu z oczyszczającymi herbatkami, można schudnąć, jednak jest to raczej zasługa ograniczenia kalorii, niż odchudzającej mocy ziół, które mogą wspomagać proces utraty nadmiernych kilogramów, ale nie zastąpią zdrowej diety i aktywności fizycznej. Sam teatox również może przełożyć się na spadek masy ciała, szczególnie, jeśli w skład herbatek wchodzi liść senesu i inne środki przeczyszczające. Spadek masy ciała wynika wtedy z odwodnienia organizmu w wyniku działania dużej ilości diuretycznych ziół oraz oczyszczenia jelit z zalegających resztek pokarmowych poprzez częste przeczyszczanie. Przyspieszenie metabolizmu wynikające z termogenicznej aktywności niektórych ziół jest zbyt małe, aby bez wsparcia ćwiczeniami spowodowało ubytek tkanki tłuszczowej.

Utrata masy ciała podczas kuracji teatox bez stosowania diety może powodować spadek masy ciała, ale jest to wynik utraty wody i opróżnienia jelit, a nie spalania tkanki tłuszczowej.

Czy teatox jest bezpieczny?

Producent oczyszczającej herbatki sugeruje, że jego ziołowa mieszanka nie powinna być stosowana przez osoby poniżej 18. roku życia, kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby chore i mające więcej niż 60 lat. Osoby przyjmujące jakiekolwiek leki powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem teatoxu. Herbatki mogą wywołać skutki uboczne jak nudności, wymioty i bóle brzucha. Powodują efekt przeczyszczający i w dużych dawkach mogą być szkodliwe. O tym wszystkim dowiadujemy się ze strony producenta, który jednocześnie informuje, aby pamiętać o nawodnieniu organizmu. Zestaw skutków ubocznych i możliwych działań niepożądanych jest mocno zastanawiający, tym bardziej że podobno mamy do czynienia ze wspaniałym, oczyszczającym zestawem ziół. Herbatki teatox wchodzą w interakcje z wieloma lekami, nasilają lub osłabiają ich działanie. Nie należy przyjmować ich jednocześnie z pigułkami antykoncepcyjnymi, warfaryną, digoksynami, estrogenami i wszystkimi lekami, które zwiększają aktywność nerek i powodują większe wydzielanie moczu (należą do nich m.in. tabletki na nadciśnienie). Między przyjmowaniem leku a piciem herbatki należy zachować 4-5 godzin odstępu.

Źródła:

1. http://skinny-teatox.com/products/28-day-skinny-teatox

2. https://cdn.shopify.com/s/files/1/0237/2289/files/Bootea_Flexible_Eating_Plan_03533c38-4325-4ca3-8c25-6529c101973f.pdf?16372127688063168890

3. http://skinny-teatox.com/blogs/skinny-teatox/13580477-skinny-teatox-meal-plan

4. http://www.healthyweightforum.org/eng/diets/teatox/

5. https://www.dietspotlight.com/skinny-teatox-review/

6. https://abbylangernutrition.com/diet-review-should-you-detox-with-skinny-teatox/

7. https://www.dietpillswatchdog.com/secret-behind-teatox-teas/