Suplementy diety: opinie i wybory Polaków [RAPORT]

2017-01-18 0:00 Raport przygotowany przez Instytut Badań Pollster

Suplementy diety - czy Polacy chętnie je kupują, na co zwracają uwagę podczas zakupu i jaką mają o nich opinię? Na te i wiele innych pytań poznaliśmy odpowiedzi dzięki raportowi portalu poradnikzdrowie.pl i miesięcznika "Zdrowie". Zapraszamy do zapoznania się z jego wynikami!

Raport dotyczący opinii Polaków o suplementach diety został przeprowadzony przez Instytut Badań Pollster w listopadzie 2016 roku na grupie 1017 osób w wieku 18-60 lat. Pod lupę wzięte zostały powody, dla których osoby przyjmujące suplementy diety po nie sięgają, poznaliśmy również opinie Polaków o tych preparatach.

4 procent respondentów sięga po suplementy, by poprawić swoje libido.

Dlaczego i jak często Polacy przyjmują suplementy diety?

Połowa Polaków przyjmuje suplementy diety. Dlaczego decydujemy się na ich zakup? Przede wszystkim, chcemy wzmocnić swój organizm, walczyć z brakiem energii i uchronić się przed infekcją. Ważnym czynnikiem powodującym, że wybieramy suplementy diety jest również chęć zadbania o wygląd oraz poprawy złego samopoczucia. Najmniej przyjmujących suplementy osób stwierdziło, że ich decyzją kierowała chęć podążania za modą bądź spowodowała ją informacja uzyskana w programie telewizyjnym.

Z częstotliwością przyjmowania suplementów przez Polaków bywa różnie. 48 procent badanych przyjmuje je od czasu do czasu, ale z drugiej strony - 41 procent robi to regularnie, głównie osoby młode, które jednocześnie przyjmują także stałe, przypisane leki. 47 procent ankietowanych wybierających suplementy spożywa tylko jeden ich rodzaj, 34 procent - dwa rodzaje, a 11 procent - aż trzy.

suplementy11.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl
suplementy22.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl

Które suplementy kupujemy najczęściej?

Polacy najczęściej kupują suplementy diety wzmacniające układ immunologiczny i odporność organizmu - tak robi 34 procent badanych, przyjmujących te preparaty. Suplementy wspomagające koncentrację i witalność wybiera 26 procent respondentów. Tyle samo osób przyjmuje preparaty mające polepszyć wygląd skóry, włosów i paznokci. Kolejne na liście - wybór 19 procent ankietowanych - są suplementy diety, regulujące działanie układu trawiennego, a 12 procent osób kupuje środki wspomagające proces odchudzania lub wpływające pozytywnie na funkcjonowanie układu krwionośnego. Najmniej kupujemy preparatów poprawiających jakość snu - 6 procent odpowiedzi i opóźniających procesy starzenia - 5 procent.

Warto wiedzieć

Witamina C i magnez na topie

Preparaty z witaminą C oraz magnezem są przyjmowane przez najliczniejszą grupę osób korzystających z suplementów diety - wskazuje na nie 3/4 ankietowanych. Ponad połowa badanych przyznaje się do zażywania środków z witaminą D3 i wapniem, dużym powodzeniem cieszy się również kwas foliowy - 36 procent respondentów - i selen (27 procent) oraz bakterie probiotyczne (24 procent) i wyciągi z roślin egzotycznych (21 procent).

Jakie marki suplementów najchętniej kupujemy?

Okazuje się, że dla Polaka kupującego suplementy jego marka nie jest tak ważna, jak działanie preparatu. Jedynie 45 procent badanych potrafi spontanicznie wymienić jakąkolwiek nazwę suplementu diety. Najczęściej jednak - 6 procent - wspomina o Multiwitaminie, choć bez pewności, czy chodzi właśnie o konkretny środek, czy po prostu suplement multiwitaminowy. Taki sam odsetek osób wymienia Centrum, a niewiele mniej - Olimp (5 procent). Na kolejnych miejscach znalazły się: Pluszsz (4 procent), Vigor i Rutinoscorbin (po 3 procent). Podobnie jest ze znajomością reklam - tylko 28 procent ankietowanych pamięta markę suplementu diety, którego reklamę widziała w ostatnich 6 miesiącach.

W Top 10 najczęściej kupowanych przez respondentów w poprzedzających badanie 12 miesiącach produktów znalazły się: Multiwitamina (7 procent), Rutinoscrobin (5 procent), Olimp, Centrum i Pluszsz (po 4 procent) oraz Skrzypowita i Magne-B6 (3 procent).

W aptece stacjonarnej, internetowej czy w sklepie?

Jeśli chodzi o miejsce zakupu - jesteśmy tradycjonalistami. 37 procent badanych zaopatruje się w suplementy diety zawsze w aptece stacjonarnej, zdecydowanie rzadziej w internetowej - 3 procent i w hipermarkecie - 2 procent.

W Internecie najczęściej szukamy informacji o suplementach diety poprzez wpisanie hasła do wyszukiwarki, na stronie poradnikzdrowie.pl oraz na różnych forach.

Czym kierujemy się przy wyborze suplementu diety?

Wybierając suplement Polacy kierują się wieloma czynnikami, ale własne zdanie jest dla nich najważniejsze - dla 80 procent osób, które przyjmują suplementy, własne doświadczeniem jest najważniejszym czynnikiem podczas zakupów. Z drugiej strony, 56 procent kupujących bierze pod uwagę rekomendację farmaceuty. Niekiedy górę nad składem preparatu i zdaniem specjalistów bierze niska cena - aż 49 procent przyjmujących suplementy się nią kieruje - oraz marka produktu - 47 procent. Niewiele osób deklaruje, że bierze pod uwagę to, co zobaczyło w reklamie - 18 procent badanych - czy opakowanie preparatu - zaledwie 4 procent z nich.

Opinie Polaków o suplementach diety

Czy Polacy są zadowoleni z działania suplementów? Tak, ale nie są zachwyceni. 50 procent przyjmujących preparaty stwierdziło, że suplementy diety zadziałały, jednak ich oczekiwania były większe. Natomiast brak jakichkolwiek zastrzeżeń do działania zakupionego środka ma 26 procent ankietowanych. Tylko 16 procent osób nie zauważyło żadnej poprawy w trakcie przyjmowania suplementów.

Suplementy nie są lekami - to środki będące uzupełnieniem diety, złożone z substancji odżywczych. Jak wynika z badania, konsumenci - 46 procent respondentów - zdają sobie z tego sprawę. Tylko 20 procent ankietowanych określiło tego rodzaju preparaty jako medykamenty. Co więcej, 59 procent uczestników badania uważa, że działanie suplementów diety musi być potwierdzone badaniami naukowymi.

suplementy-4.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl
infografika-7.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl
infografika-9.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl
Warto wiedzieć

Suplementowa samowolka Polaków

Polacy nie konsultują zakupu suplementów diety z lekarzem, samodzielnie dobierając rodzaj przyjmowanego preparatu. Aż 74 procent osób, które korzystają z suplementów nie poinformowało o tym lekarza, zrobiło tak jedynie 20 procent badanych. 91 procent respondentów kupuje suplementy samodzielnie, a 6 procent osób zaopatruje w nie rodzic bądź mąż/żona.

Jak Polacy oceniają swój stan zdrowia?

Większość osób biorących udział w badaniu cieszy się dobrym zdrowiem. 43 procent respondentów czasem choruje, ale szybko wraca do zdrowia, aż 27 procent twierdzi, że nic im nie dolega, a 7 procent - że jest w świetnej formie. Z drugiej strony, 12 procent osób biorących udział w badaniu choruje przewlekle, najczęściej na nadciśnienie, cukrzycę, depresję, choroby kręgosłupa.

A co jeśli chodzi o aktywność fizyczną ankietowanych Polaków? Z tym bywa różnie: 23 procent z nich uprawia sport kilka razy w tygodniu, ale 20 procent nie robi tego w ogóle. 11 procent badanych stawia natomiast na codzienną aktywność fizyczną. Mimo deklarowanego dobrego stanu zdrowia przyjmujemy leki. 40 procentom respondentów przepisał je lekarz, są to najczęściej leki przeciwbólowe - 29 procent - oraz kardiologiczne - 24 procent. Przyjmujemy również medykamenty obniżające cholesterol, na alergię i na cukrzycę.

Najczęstszym sposobem radzenia sobie z chorobą jest stosowanie wypróbowanych domowych sposobów - tak wskazuje 57 procent respondentów. Wizyta u lekarza znalazła się dopiero na drugim miejscu - 47 procent odpowiedzi, a korzystanie z leków i środków dostępnych bez recepty - na trzecim - wybór 41 procent respondentów.

Warto wiedzieć

A co z tymi, którzy suplementów diety nie kupują?

Połowa osób biorących udział w badaniu zadeklarowała, że suplementów diety nie kupuje. Najczęstszym powodem takiej decyzji jest brak zaufania do takich preparatów - 27 procent odpowiedzi, brak kłopotów ze zdrowiem - 22 procent, dobre odżywianie - 19 procent, a także brak chęci wydawania pieniędzy na tego typu produkty - "szkoda mi pieniędzy" to odpowiedź 16 procent ankietowanych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
AKolin
|

Siema! Planuje redukcje i chce się wspomóc jakimś specyfikiem czy suplementem, jak zwał tak zwał. Zastanawiam się nad Black Mamba, a Modify Reduktor. Ktoś może coś o nich powiedzieć? Przychylam się do Modify bo trochę ekonomiczniej :p

Basia Lewicka
|

Suplementów na rynku jest wiele, wcale nie twierdzę, że wszystkie są dobre i tak samo skuteczne. Ja jednak złapałam okazję niesamowitą. Okazja zwie się Beauty Booster i produkowana jest przez firmę Femi Pharma. Te 60 kapsułek to zdrowie samo w sobie.

Barbara
|

A ja jestem wniebowzięta działaniem niektórych suplementów. Ostatnio postawiłam na Beauty Booster, produkt w stu procentach naturalny. Opłaciło się. Produkt naprawdę warty swojej ceny!

loutania
|

W Polsce nie ma sensu pytać lekarza o przyjmowanie suplementów, bo odpowiedź jest jedna - nie dopóki leczy się Pan/Pani u mnie -wiedza lekarzy jest ,mniej niż zerowa a po drugie suplementy są zagrożeniem bo pomagają ludziom wyzdrowieć.
Jeżeli chodzi o dobre naturalne suplementy to mają badania kliniczne i można je przeczytać na stronie www.pubmed,com wpisując łacińską nazwę np. ganoderma lucidum. Oczywiście prawdziwe suplementy to te naturalne a nie chemiczny wytwór. Bardzo ważne jest wiedza na temat firmy której suplementy używamy np czy sama nadzoruje cały proces a czy tylko jest pośrednikiem w sprzedaży, czy ma certyfikaty no. organiczności i oczywiście jak długo firma jest na światowych rynkach i jakie ma opinie. Prawidłowy wybór suplementu jest kluczowy dla naszego zdrowia a suplementacja w obecnym czasie jest koniecznością. Jeżeli zainteresowałam Cię tematem suplementacji to napisz do mnie loutania1@gmail.com.

vitka
|

Mylisz się, bo naturalne suplementy diety są badane i stale odkrywane nowe ich właściwości.B.dobrze zbadany jest koenzym Q10 i stosowany w wielu klinikach zachodnich.O tym można poczytać w goglach. Za odkrycie tlenku azotu 3-ch naukowców zdobyło Nagrodę Nobla i teraz okazuje się, że jest w wielu naturalnych suplementach diety.Chroni przez zawałem, zatorem, udarem itp.Wit. C zbadana na początku XX.w i ci co ją promowali i zażywali żyli ponad 90 lat!!!Mogłabym pisać jeszcze wiele, wiele o tym.Mało tego w wielu krajach zachodnich lekarze zapisują oprócz leków również jako wspomagające zdrowie suplementy diety.Szkoda, że polscy lekarze zapominają o swoich pacjentach.

vitka
|

Czytam ten artykuł i mnie przeraża jak ludzie sa nieświadomi jakie zażywaja suplementy diety.Te syntetyczne i wytwarzane w chemicznych zakładach przemysłowych są psa warte.5-10% z nich jest przyswajalnych przez organizm. Codziennie stosuję ich kilka zaczynając od naturalnej wit. C 1000 z dzikiej róży-najwięcej jej ma(pachnie różą),do tego kompleks 10 minerałów, żadne w kapsułkach tylko tabletki naturalne kolorem przypominające kawę z mlekiem. Do tego selen i cynk,czasami chrom-gdy za bardzo chcę zjeść słodycze. Do tego jeszcze czosnek z pietruszką w kapsułce bezzapachowy,omega3,spirulinę czy Super Coenzym Q10.Od 10 lat je biorę i nie choruję, gdy przedtem byłam b.częstym gościem przychodni. Dodam, że co jakiś czas oczyszczam organizm zestawami ziół na grzyby,pasozyty,robaki,wirusy czy na onkowirusy. Mogłabym wymieniać ich pełno ,bo stosuję stale zamiennie i choć mam prawie 70 lat nigdy się lepiej nie czułam. Moje koleżanki są kalekami i inwalidkami a ja kwitnę!!Nic sztucznego i syntetycznego! W obecnej dobie uzupełnianie diety naturalnymi preparatami jest koniecznością.

kol
|

Nie kupuję suplementów diety, bo nie mam do nich przekonania...nie są przebadane klinicznie i wątpliwa jest ich skuteczność.....szkoda pieniędzy