JOHIMBINA – afrodyzjak czy środek odchudzający? Jak działa johimbina?

2014-04-11 10:19

Johimbina - od lat znana jako afrodyzjak. Najnowsze badania nie potwierdzają już jej wpływu na poziom libido, pewne jest jednak, że likwiduje zaburzenia erekcji. Reakcje chemiczne, które zachodzą w organizmie pod jej wpływem sprawiły, że zaczęto nielegalnie sprzedawać johimbinę jako suplement odchudzający. Kto nie powinien jej zażywać i jakie skutki uboczne są pochodną stosowania zakazanego suplementu?

Jak działa johimbina
Autor: thinkstockphotos.com JOHIMBINA – afrodyzjak czy środek odchudzający?

Spis treści

  1. Johimbina i oporna tkanka tłuszczowa [wideo]

Johimbina (wzór C21H26O3N2) jest substancją pozyskiwaną z kory i liści johimby - drzewa rosnącego na terenach Afryki. Lek dostępny w sprzedaży to chlorowodorek johimbiny - produkt syntezy chemicznej, wyabstrachowany po raz pierwszy w latach 50. XX wieku. Johimbina znajduje się na liście środków farmakologicznych dostępnych w Polsce na receptę. Pomocna jest przy leczeniu zaburzeń potencji. Lekarz może przepisać Yohimbinium hydrochloricum D4 w kroplach, tylko w przypadku zdiagnozowanej impotencji pacjenta. Stosowanie tego samego leku w celach odchudzających powoduje poważne problemy zdrowotne i nie jest w Polsce legalne. Dlaczego? Przy leczeniu problemów ze wzwodem stosuje się preparat o niewielkim stężeniu danej substancji. Aby odchudzić wybrane partie ciała, konieczne jest zażycie bardzo dużej dawki - a to może zakończyć się śmiercią.

Johimbina - śmiertelnie skuteczna substancja odchudzająca

Osoby, które za wszelką cenę chcą zmniejszyć swoją wagę, decydują się już nie tylko na drastyczne diety, ale coraz częściej sięgają po substancje chemiczne z niepewnych źródeł. W mediach regularnie pojawiają się informacje o tragicznych skutkach odchudzania się toksycznymi preparatami niewiadomego pochodzenia. Skąd pomysł na stosowanie johimbiny w celach odchudzających? Odpowiedź znajdziemy na większości popularnych forów sportowych i kulturystycznych, takich jak: sfd.pl, czy kdf.pl. Wśród wpisów użytkowników, zachęcających do stosowania chlorowodorku johimby, często znajdują się informacje, że pomaga ona w odchudzaniu konkretnych partii ciała: spala tłuszcz z ud, pośladków i z brzucha. Jej działanie odchudzające polega na nasileniu lipolizy - procesu spalania tłuszczu. Dzieje się tak dlatego, że johimbina blokuje receptory alfa-2-adrenergiczne, nie dopuszczając do połączenia się ich z hormonami: adrenaliną i noradrenaliną. Receptory te zgromadzone są w zwiększonej ilości w newralgicznych partiach ciała, traci się więc nadmiar tkanki tłuszczowej w tych miejscach. Trzeba jednak pamiętać, że johimbina dopuszczona jest tylko do obrotu aptecznego, oznacza to, że wszystkie kapsułki dostępne przez internet sprzedawane są nielegalnie. Ich zawartość nie jest kontrolowana, nie ma więc żadnej gwarancji na to, co rzeczywiście znajduje się w ich składzie. A jest to jedna z tych substancji stosowanych do wspomagania odchudzania, której dawka skuteczna jest prawie równoznaczna z dawkowaniem przekraczającym granicę bezpieczeństwa - pojawić się mogą drgawki, nadmierne pobudzenie, halucynacje, a nawet zawał serca. Powinno to zastanowić każdą osobę, która zamierza pokusić się o zakup tej substancji.

Użytkownicy forów, którzy zażywali johimbinę w celu pozbycia się nadwagi, przerzucają się opiniami bardzo pozytywnymi i zniechęcającymi do zakupu preparatu. Jednak komentarzy, które mówią o skutkach ubocznych jest coraz więcej:

Piotr na forum sprawdzlek.pl przestrzega: "Nie bierzcie czasem johimbiny. Wiele rzeczy już brałem, ale takich akcji jak po johimbinie nie miałem nigdy. Serce waliło mi bardzo szybko. Ciśnienie mi podskoczyło i zrobiłem się czerwony. Czułem jakbym cały drgał. Nie chciałem nawet jej wypróbować jako podpory do seksu, bo bałem się, że lada chwila dostanę zawału".

Użytkownik forum kdf.pl dodaje: "Działanie czuć już po 1 porcji po 1 kapsułce. Odczuwalne mocne działanie przez minimum 4 godziny: bezsenność, wysokie ciśnienie, czerwona wysypka na ciele, przekrwione białka oczne i policzki. Uczucie zimna. Pobudzenie, rozdrażnienie ogólnie. Czuję się beznadziejnie, im większa dawka, tym trudniej wytrzymać. Przy 3 kapsułkach - nieprzespana noc, niepokój, mega ciśnienie, że nie można usiedzieć w miejscu".

Chlorowodorek johimbiny pomocny w leczeniu zaburzeń erekcji

To jedna z najdłużej stosowanych substancji pobudzających. Nie jest jednak afrodyzjakiem, jak sądzono przez wieki. Chlorowodorek johimbiny pomocny jest za to w leczeniu impotencji. Pobudzając ośrodek erekcji w rdzeniu kręgowym, johimbina wywołuje wzwód osoby cierpiącej na impotencję oraz wzmaga wytrysk nasienia. Zażywanie kropli z chlorowodorkiem johimbiny wymaga konsultacji lekarskiej, recepty i zastosowania odpowiedniej diety, w innym przypadku mogą pojawić się nieporządane objawy uboczne.

Przeciwwskazania do stosowania preparatów z johimbiną:

Nie powinny jej stosować osoby z chorym sercem, tarczycą, nadciśnieniem, wrzodami żołądka i dwunastnicy. Johimbina nie powinna być spożywana równolegle z tyraminą, organicznym związkiem chemicznym, którego nadmiar podnosi ciśnienie krwi. Reakcja zachodząca między tyraminą a johimbiną nasili niepożądane skutki uboczne. W trakcie kuracji unikać więc trzeba żółtych serów, czerwonego mięsa, wina, ryb i czekolady - są to bowiem produkty zawierające duże ilości tyraminy.

Skutki uboczne zażywania johimbiny:

  • przyspieszony rytm serca;
  • uczucie nerwowości;
  • nadmierne pobudzenie;
  • zwiększona potliwość;
  • podwyższone ciśnienie krwi;
  • zawroty głowy;
  • halucynacje;
  • drżenie mięśni

Dlaczego można kupić suplementy z johimbiną, skoro jest szkodliwa?

Odpowiedź jest prosta: nie ma odpowiednich instytucji, które zajmują się ściganiem sprzedawców nielegalnych substancji w internecie. Sanepid kontroluje tylko jakość i skład suplementów dostępnych w legalnej sprzedaży. Główny Inspektorat Farmaceutyczny bada leki dostępne w aptekach. Dlatego konieczny jest głos zdrowego rozsądku i dystans do nielegalnych środków polecanych nawet przez "ekspertów". Brak interesującej nas substancji na liście środków farmakologicznych dopuszczonych do sprzedaży pozaaptecznej powinien być pierwszym powodem, który dyskwalifikuje dany produkt. Wszechobecny chaos informacyjny sprawia, że zdesperowane osoby, pragnące pozbyć się zbyt wielu kilogramów, sięgają m.in. po johimbinę. Łatwo kupić ją przez internet. Duże zainteresowanie substancją znaną przede wszystkim jako afrodyzjak spowodował, że na rynku można kupić wiele produktów nie będących czystą johimbiną. Okazuje się jednak, że nie wszystkie preparaty z johimbiną w ogóle zawierają ten składnik.

Johimbina i oporna tkanka tłuszczowa [wideo]

U kobiet nadmiar tkanki tłuszczowej gromadzi się zazwyczaj na biodrach, udach i pośladkach, a u mężczyzn - na brzuchu. Zapobiec odkładaniu się zbędnych kilogramów może johimbina – substancja, która jest stosowana także jako środek na potencję. Czy rzeczywiście johimbina ma takie działanie? Na te i inne pytania odpowiada dietetyk, Jacek Bilczyński. Spis treści: sposób działania johimbiny rola katecholamin w procesie spalania tkanki tłuszczowej, przyczyny gromadzenia się tkanki tłuszczowej