Jak schudnąć? Jedz tyle, ile potrzebuje twój organizm

2011-03-31 10:30

Nadprogramowe kilogramy są zawsze wynikiem dodatniego bilansu energetycznego – jesz więcej, niż potrzebujesz. Dzięki wprowadzeniu kilku zasad możesz bez dużych wyrzeczeń się ich pozbyć. Odchudzanie nie musi być trudne, pod warunkiem, że uważnie przyjrzysz się swojej diecie oraz stylowi życia i wyeliminujesz złe nawyki.

Jak schudnąć? Jedz tyle, ile potrzebuje twój organizm
Autor: thinkstockphotos.com Jak schudnąć? Jedz tyle, ile potrzebuje twój organizm

Nadwaga to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Sprzyja chorobom układu krążenia (nadciśnienie, miażdżyca), cukrzycy typu 2, niektórym nowotworom. Jej skutkiem są żylaki, problemy z kręgosłupem, zwyrodnienie stawów, zwłaszcza kolanowych i biodrowych.

Odchudzanie: sprawdź swój BMI

Najprostszym sposobem sprawdzenia, czy masz prawidłowa wagę, jest wyliczenie wskaźnika BMI – body mass index. BMI to wyjątkowo tolerancyjny, wręcz „łaskawy” wskaźnik. Prawidłowy ma osoba o wzroście 1,62 m ważąca zarówno 50, jak i 65 kg. W pierwszym przypadku BMI wynosi 19, w drugim – 24,8. BMI nie daje informacji, jak rozłożony jest tłuszcz. W tym celu należy zmierzyć obwód talii. Niezależnie od wzrostu, u kobiet nie powinien on przekroczyć 80–88 cm, u mężczyzn – 92–102 cm (pierwsza liczba jest normą europejską, druga – amerykańską). Zdarza się, ze BMI jest w normie, ale nadmiar tłuszczu zgromadzony w okolicy jamy brzusznej zwiększa ryzyko chorób związanych z otyłością. Warto więc zmierzyć tkankę tłuszczową w gabinecie dietetycznym.

Zrób to koniecznie

BMI prawdę ci powie

Aby obliczyć BMI (indeks masy ciała), należy wagę (w kg) podzielić przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu. Np. dla osoby ważącej 70 kg i o wzroście 1,70 m BMI=70 kg : (1,70 m x 1,70 m)=24,2. Oznacza to prawidłową wagę, choć już niewiele brakuje do nadwagi. Osoby z BMI od 24,9 do 29,9 określa się jako mające nadwagę. Gdy BMI przekroczy 30, mówimy o otyłości pierwszego stopnia. Gdy sięgnie 35 – jest to już otyłość drugiego stopnia. Stąd blisko do trzeciego stopnia otyłości (powyżej 40). Ale uwaga! BMI nie jest wiarygodnym wskaźnikiem dla kobiet w ciąży, sportowców o rozbudowanej muskulaturze (ich BMI wykazywałby znaczną otyłość), dzieci i seniorów. Za najatrakcyjniejsze uważa się kobiety mające BMI od 20 do 22. Dla mężczyzn najbardziej pożądany wskaźnik jest nieco wyższy i wynosi od 23 do 24,9.

Oblicz swoje BMI w specjalnym kalkulatorze!

Odchudzanie: łakomstwo i brak ruchu przyczyną nadwagi

Jakie są przyczyny dodatniego bilansu kalorycznego, którego efektem są fałdki tłuszczu? Do najbanalniejszych należy zwykłe łakomstwo i brak ruchu (najgorzej, gdy te przyczyny występują jednocześnie). Niepohamowany apetyt może być też reakcją organizmu na stres. Zdarza się jednak, ze tyjemy, jedząc tyle co zwykle – to dotyczy pań w okresie menopauzy. Inny problem mają osoby, które często stosują rozmaite diety z chwilowym sukcesem: chudną, a po zakończeniu odchudzania wracają do poprzedniej wagi, a nawet ją przekraczają. Każda z tych osób może zyskać zgrabną sylwetkę bez katowania się ostrą dietą.

Odchudzanie: dlaczego tyjesz?

Odchudzanie należy zacząć od odpowiedzi na pytanie: dlaczego tyję? Są cztery możliwe odpowiedzi:
1. Jesteś łakomczuchem,
2. Prowadzisz siedzący tryb życia,
3. Jesteś w okresie menopauzy,
4. Zajadasz stres.

miesięcznik "Zdrowie"