Tabela kalorii: alkohol. Sprawdź, ile kalorii ma piwo, kieliszek wina lub wódki

2019-09-25 10:11 Monika Majewska

Tabela kalorii - alkohol to wygodne źródło informacji dla tych, którzy chcieliby zrzucić zbędne kilogramy, ale nie są przekonani do rezygnacji z napojów wysokoprocentowych. Niestety, alkohol zawiera dużo kalorii, na dodatek w większości "pustych", czyli takich, które nie niosą ze sobą żadnych składników odżywczych. Czy wiesz, ile kalorii (kcal) ma butelka piwa, kieliszek słodkiego wina czy pięćdziesiątka czystej wódki? Przeczytaj albo posłuchaj i zapoznaj się z tabelą kalorii zawartych w alkoholu!

Ile kalorii zawiera alkohol? Tyle, że osoby odchudzające się powinny wpisać go na listę produktów zakazanych lub co najmniej niewskazanych. Najbardziej kaloryczna jest wódka, mniej wino i piwo - zapoznaj się z dokładną tabelą kalorii zawartych w alkoholu!

Jak bardzo odżywczy jest alkohol? Posłuchaj, ile kalorii zawierają piwo, wino, wódka, drink. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Ile kalorii (kcal) ma piwo?

Według danych The Brewers of Europe, międzynarodowej organizacji skupiającej największe jednostki piwowarskie krajów Europy, Polska w 2015 roku znajdowała się na 3. miejscu zarówno w rankingu największych europejskich producentów, jak i konsumentów piwa na Starym Kontynencie. Bez wątpienia więc ten napój procentowy bardzo lubimy, ale czy słusznie - ile kalorii ma piwo?

Okazuje się, że jeśli chodzi o zawartość kaloryczną, piwo wcale, wbrew powszechnej opinii, nie znajduje się w ścisłej alkoholowej czołówce. Co więcej, zawiera mniej kalorii niż niektóre gatunki wina. Zazwyczaj jednak zawartość kaloryczną wina podaje się w przeliczeniu na 120-mililitrowy kieliszek, a piwa - na większą, co najmniej 250-mililitrową butelkę. Mała butelka piwa jasnego pełnego (0,33 l) ma 162 kcal, a piwa ciemnego pełnego - 224 kcal. Duża butelka (500 ml) piwa jasnego to 245 kcal, a piwa ciemnego - 340 kcal. Dla porównania najbardziej kaloryczne wino białe słodkie w jednym kieliszku (120 ml) zawiera 114 kcal.

Głównym odpowiedzialnym za kaloryczność piwa jest słód, który zawiera cukier pod różnymi postaciami. Warto też pamiętać, że w złocistym napoju znajdziemy także witaminy z grupy B: tiaminę, ryboflawinę, niacynę i witaminę B12.

Czytaj też:

Ile kalorii (kcal) ma wino?

Ile kalorii ma wino? W kieliszku wina czerwonego wytrawnego (120 ml) znajdują się 82 kcal, podobną ilość kalorii ma wytrawne wino białe (79 kcal/120 ml), natomiast w winie białym półwytrawnym znajdziemy 97 kcal, a w czerwonym półsłodkim - 105 kcal. Najbardziej kaloryczne są wina słodkie - białe zawiera 112 kcal/120 ml, a czerwone słodkie - 128 kcal/120 ml.

Warto też pamiętać, że wino, spożywane w umiarkowanych ilościach, dzięki zawartości przeciwutleniaczy, obniża poziom cholesterolu i pomaga zwalczać infekcje, ułatwia trawienie i dostarcza organizmowi składniki mineralne - wapń, potas i magnez.

Ile kalorii (kcal) ma wódka?

Ile kalorii ma wódka? Dużo - w kieliszku (50 ml) czystej wódki znajduje się 110 kcal. Co więcej, o ile w piwie i winie, oprócz pustych kalorii znajdziemy składniki odżywcze, witaminy, o tyle w wódce na próżno ich szukać.

Bardzo kaloryczne są też wódki gatunkowe z destylatów nierektyfikowanych, tzn. rum - w 30 ml znajduje się 69 kcal i whisky - 87 kcal w 35 ml.

Polecamy
jesz co lubisz zbilansowana dieta

Autor: Time S.A

Czy wiesz, że przy odpowiednio skomponowanym menu raz na jakiś czas możesz pozwolić sobie na małe dietetyczne "grzeszki"? Grunt to świadome podejście do żywienia. Z pomocą przychodzi JeszCoLubisz, innowacyjny system dietetyczny Poradnika Zdrowie. Ciesz się indywiduanie dobraną dietą i stałym, nieograniczony kontakt z dietetykiem. Z takim wsparciem na pewno zrealizujesz swój cel.

Tabela kalorii (kcal) - alkohol

Rodzaj alkoholu Liczba kalorii
butelka piwa jasnego pełnego 0,33 l 162 kcal
butelka piwa jasnego pełnego 0,5 l 245 kcal
butelka piwa ciemnego pełnego 0,33 l 224 kcal
butelka piwa ciemnego pełnego 0,5 l 340 kcal
cydr 240 ml 112 kcal
piwo imbirowe 240 ml 95 kcal
piwo Redd's Apple 500 ml 270 kcal
piwo Somersby Apple Cider 500 ml 270 kcal
kieliszek wina czerwonego wytrawnego 120 ml 82 kcal
kieliszek wina czerwonego półsłodkiego 120 ml 105 kcal
kieliszek wina czerwonego słodkiego 120 ml 128 kcal
kieliszek wina białego wytrawnego 120 ml 79 kcal
kieliszek wina białego półwytrawnego 120 ml 97 kcal
kieliszek wina białego słodkiego 120 ml 114 kcal
kieliszek wermutu wytrawnego 120 ml 114 kcal
kieliszek wermutu słodkiego 120 ml 186 kcal
kieliszek wina grzanego 120 ml 80 kcal
szampan 100 ml 76 kcal
kieliszek wódki czystej 50 ml 110 kcal
kieliszek rumu 30 ml 69 kcal
kieliszek koniaku 50 ml 140 kcal
kieliszek whisky 35 ml 87 kcal
kieliszek ginu 40 ml 105 kcal
anyżówka 40 ml 136 kcal
drink mojito 70 ml 190 kcal
drink cosmopolitan 100 ml 89 kcal
drink piña colada 150 ml 220 kcal
Warto wiedzieć

Jeśli nie chcesz rezygnować z alkoholu, będąc na diecie, pozostań przy małych ilościach piwa bądź wina, zdecydowanie jednak zrezygnuj z drinków. Połączenie wysokokalorycznej wódki i pełnych cukru napojów gazowanych tworzy prawdziwą bombę kaloryczną.

Warto jednak dodać, że Instytut Żywności i Żywienia zdecydowanie odradza spożywanie alkoholu. Mimo że piwo i wino zawierają witaminy czy składniki odżywcze, warto ich raczej poszukać w innych produktach. Alkohol może się bowiem przyczyniać do wielu groźnych chorób: ostrego i przewlekłego zapalenia trzustki, marskości wątroby i nowotworów, m. in. raka przełyku, raka żołądka, raka jelita grubego. W przypadku raka gruczołu sutkowego nawet niewielka ilość alkoholu zwiększa ryzyko jego pojawienia się.

miesięcznik "Zdrowie"

O autorze
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Kazik
|

Słaba ta tabelka żywcem przepisane jak ktoś wcześniej napisał by było to widoczne trzeba jednej jednostki.

Miro
|

Słuchaj mistrzu jak będziesz kiedyś pisał jakieś zestawienie żywieniowe to pamiętaj że powinieneś napisać co i ile znajduje się w 100 g.

MC
|

Bimber 100g = 294 kcal, 50g = 147 kcal
A tak w ogóle to bimber własnej produkcji jest zdecydowanie zdrowszy od czystych wódek, które tak naprawdę są z robione byle jak i z byle czego, do których dodawane są substancje wyostrzające smak itp. rzeczy.
No i po bimberku na drugi dzień wstaje się bez problemu :)

Dietetyk
|

Tabela trudna do porównania różnych napojów skoro są podane na 30, 40, 50, 100, 120, 500 itd ml. Oczywiście mogę przeliczać kaloryczność każdego napoju na tą samą pojemność ale chyba nie o to chodzi...

Zuzia
|

Alkohol pisze się przez samo h

Alkochol
|

Ogólnie chodzi o to ze Alkochol wstrzymuje
Wodę w organizmie dla tego gorzej się chudnie ale nie jest powiedziane ze piwo juz tak się przyczynia do nadwagi zależy od człowieka każdy ma inną przemianę materii ,a jeżeli chodzi o te 33 ml butelka w czym problem policz se ile ma 05l pozdrawiam

A.D.
|

Widać że kobieta pisała artykuł...
30 ml rumu - czystego?? Bo coś słaby byłby ten drink... ( no chyba, że ... jak kto woli)
50 ml czystej ( powodzenia - sprawdz ten z ktorego pijesz... pewnie ma 25... )
0.33 l piwa?? - no proszę - oszczędność klasa 1A...

JAN
|

WSZYSCY WIEDZĄ ŻE POWSTAWANIE WŁASNEJ PRODUKCJI ALKOHOL JEST TWORZONY W INNY SPOSÓB TO SAMO DOTYCZY WINA, PIWA I.T. D.

JAN
|

A MOŻE BY KTOŚ ZBADAŁ ZAWARTOŚĆ KALORII W BIMBRZE

Prokop
|

Zrozumcie ludzie w końcu, kaloryczność alkoholu jest wysoka, tak samo jak węgla, natomiast biologicznie kalorie pochodzące z alkoholu nie są wykorzystywane przez ludzki organizm, zresztą tak samo jak nie były by wykorzystane kalorie po zjedzeniu węgla. Jest tyle prac naukowych i stron w których opisuje się kaloryczność alkoholu dla ludzkiego organizmu, a wy dalej w sredniowieczu. To się robi śmieszne i żenujące, że na takich stronach takie bzdury się wypisuje.