Diety odchudzające: modne, ale czy skuteczne?

2014-02-09 13:19 ap

Niektóre diety odchudzające, takie jak dieta Atkinsa, dieta Dukana czy Montignaca są od lat na topie, ale co roku pojawiają się nowe pomysły na odchudzanie. Które diety odchudzające były najpopularniejsze w poprzednim roku i czy utrzymają się na szczycie top-listy? I czy dieta DASH, owsiana, paleo, GL czy dieta zone nadal uważane są za diety skuteczne i zdrowe?

Dieta DASH, dieta owsiana, dieta paleo, dieta zone, dieta 50/50 i dieta GL to najpopularniejsze diety odchudzające 2014 roku. Jakie wnioski na ich temat wyciągnęli lekarze? Na co powinnaś zwrócić uwagę, jeśli zdecydujesz się na odchudzanie przy pomocy jednej z nich?

Nawet modna dieta odchudzająca może mieć wady

Jakie wady wytknęli dietetycy poszczególnym modnym dietom?

 • Wysokobiałkowa dieta paleo budzi niepokój dietetyków ze względu na zbyt dużą ilość białka, którego nadmierne spożycie może być przyczyną wielu chorób, przede wszystkim nerek i serca.
 • Dieta owsiana grzeszy z góry narzuconą kalorycznością, niedostosowaną do potrzeb osoby odchudzającej się, a zwiększenie ilości kalorii w drugim tygodniu zwiększa zagrożenie efektem jo-jo.
 • Dieta zone jest również wysokoproteinowa, więc mogą pojawić się zaburzenia pracy nerek oraz dolegliwości sercowo-naczyniowe. Sporo osób stosujących dietę zone sygnalizuje bardzo szybkie i bardzo duże przybieranie na wadze po zaprzestaniu diety.
 • Dieta 50/50 sprawia, że ci, którzy ją wybrali, nie modyfikują w wystarczającym stopniu swoich nawyków żywieniowych, bo muszą je stosować tylko co drugi dzień.

Dieta DASH i dieta GL bez wad?

 • Dieta DASH jako jedna z niewielu ma bardzo dobre notowania u specjalistów. Amerykański tygodnik U.S. News and World Report ogłosił rok temu, że jest ona najlepszą i najbardziej skuteczną metodą odchudzania się. Dlaczego? Bo dieta DASH nie tylko skutecznie pozwala schudnąć, ale również  obniża ciśnienie krwi. Poza tym dieta DASH redukuje poziom złego cholesterolu - jest uboga w szkodliwe tłuszcze nasycone i tłuszcze trans, a bogata w tłuszcze roślinne, które pomagają zachować równowagę lipidową.
 • Dieta GL została uznana za zdrową, zrównoważoną i nieskomplikowaną oraz, co ważne, trwale zmieniającą nawyki żywieniowe. Stosując dietę GL możesz jeść wszystko (a nawet pozwolić sobie na małe grzeszki żywieniowe). Nie odczuwasz głodu, unikasz też niedoborów witamin i minerałów.

 

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

  NOWY NUMER

  Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

  Dowiedz się więcej
  Miesięcznik Zdrowie 6/2020
  KOMENTARZE
  www.dobretempo.pl
  |

  Spożywając tylko nieprzetworzone produkty pochodzenia roślinnego, można jeść do woli, nie trzeba się ograniczać, a i tak będziecie gubili zbędne kilogramy w sposób bezpieczny. Jakiekolwiek inne diety skończą się efektem jo-jo, powrotem do starych nawyków żywieniowych, a przy okazji wyniszczeniem organizmu.

  Annka_Zu
  |

  2014 rok to dla mnie rok nie tyle odchudzania co wprowadzania zdrowych nawyków żywieniowych. Od kolejnego miesiąca zaczynam odchudzanie i zdrowe odżywianie z Oryginalnymi Przepisami. Mam nadzieję że efekty szybko zobaczę.