Dieta ryżowa – zasady i efekty oczyszczającej diety ryżowej

2014-03-03 9:55 Monika Majewska

Dieta ryżowa to dieta oczyszczająca, której bazę stanowi brązowy ryż. Posiada on nie tylko właściwości oczyszczające, lecz także zapewnia uczucie sytości na dłuższy czas, w związku z tym sprzyja odchudzaniu. Sprawdź, jak stosować dietę ryżową, by oczyścić organizm i schudnąć.

Dieta ryżowa to monodieta, czyli dieta jednoskładnikowa, której głównym celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn i uregulowanie poziomu glukozy we krwi. Jak wskazuje nazwa, jej bazę stanowi ryż, ale nie biały, lecz brązowy. Jest on bogactwem błonnika, który zapewnia uczucie sytości na dłuższy czas, reguluje pracę przewodu pokarmowego i dosłownie wymiata z organizmu wszelkie toksyny. Oprócz tego obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi, a dzięki dużej zawartości potasu i małej ilości sodu, usuwa nadmiar wody z tkanek. Ponadto brązowy ryż jest bogatym źródłem witamin z grupy B: B1, B2, B6, a także witamin: PP, K i E, jak również pierwiastków, takich jak magnez, potas, cynk, żelazo, wapń i fosfor.

Dieta ryżowa – zasady

Najbardziej znana jest 3-dniowa dieta ryżowa, w trakcie której na śniadanie, obiad i kolację spożywa się tylko brązowy ryż, ugotowany bez dodatku soli albo uprażony w piekarniku. Ewentualnie może być posypany zieloną pietruszką lub niewielką ilością innych ziół. Należy pamiętać, że jedna torebka ryżu ma ok. 200 kcal, a minimum, jakie można dostarczyć organizmowi w ciągu dnia, to 1000 kcal. Ponadto można pić tylko wodę i napary ziołowe. Tak skomponowaną dietę można ponownie zastosować najwcześniej po upływie miesiąca.

Innym rozwiązaniem jest dieta ryżowa, w trakcie której w jadłospisie w dalszym ciągu dominuje ryż, jednak mogą znaleźć się w nim także owoce i warzywa, jak również rośliny strączkowe, gruboziarniste produkty zbożowe i białe mięso. Wartość energetyczna posiłków powinna wynosić ok. 1300-1500 kcal. Tak ułożoną dietę można stosować 7-21 dni.

Czy dieta ryżowa jest zdrowa?

Dieta ryżowa w wersji 3-dniowej nie jest w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Co prawda dostarcza ona organizmowi spore ilości błonnika, ale brakuje wielu innych składników, przede wszystkim białka, tłuszczu, w tym niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin C, A, D. W związku z tym stosowana dłużej niż 3 dni, może doprowadzić do spustoszenia organizmu.

Czy dieta ryżowa jest dobra na odchudzanie?

Dieta oparta na ryżu jest dobrym pomysłem na odchudzanie. W końcu w krajach, gdzie podstawą żywienia jest ryż, praktycznie nie istnieje problem nadwagi. Tempo chudnięcia na diecie ryżowej to zazwyczaj około 0,5 kg dziennie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Aga
|

Sałata lodowa prawie nie ma żadnych wartości odżywczych lepiej wziąć inną choćby rzymską ale lepiej szpinak czy jarmuż

Marcin
|

Stosowałem dietę ryżową 3 dniową .Ciężko jest wytrzymać ale jelita oczyszcza super i chudnie się 3kg.

hey
|

po pobycie w japonii stosuje z pwodzeniem dietę ryzową ale taka która bez szkody może być stosowana bardzo długo: ryż /biały, brązowy, czarny, różowy/ gotowany w garnku do gotowania ryżu; uparowane owoce morza ub białe mięso / piers kurczaka lub indyka/ bardzo krótko parowane warzywa, sałata lodowa' wszystko łączymy mieszamy i jest OK