Dieta pomidorowa: na czym polega? Jakie są jej efekty? Ile można schudnąć na diecie pomidorowej?

2015-06-30 8:49

Dieta pomidorowa to więcej niż dieta odchudzająca. Stanowiące bazę diety pomidory nie tylko sprzyjają procesowi odchudzania, lecz także pozytywnie wpływają na ogólny stan zdrowia (m.in. obniżają ciśnienie krwi) i poprawiają kondycję skóry, włosów i paznokci. Na czym polega dieta pomidorowa? Jakie są jej efekty? Ile można schudnąć na diecie pomidorowej?

Dieta pomidorowa: na czym polega? Jakie są jej efekty? Ile można schudnąć na diecie pomidorowej?
Autor: Photos.com Dieta pomidorowa: na czym polega? Jakie są jej efekty? Ile można schudnąć na diecie pomidorowej?

Spis treści

  1. Jakie właściwości zdrowotne posiada pomidor?
  2. Dieta pomidorowa - dla kogo jest wskazana? Kto nie powinien jej stosować?
  3. Dieta pomidorowa – zasady. Na czym polega dieta pomidorowa?
  4. Dieta pomidorowa – jakie pomidory wybrać?
  5. Dieta pomidorowa – efekty. Ile można schudnąć na diecie pomidorowej?
  6. Tajemnica idealnej pomidorowej [#TOWIDEO]

Dieta pomidorowa to 10-dniowa dieta odchudzająca, której podstawę stanowią pomidory – owoce (do warzyw zalicza się je jako produkt żywnościowy), które w 100 g mają tylko 18 kcal, w 94 procentach składają się z wody i zawierają spore ilości błonnika, dzięki czemu po ich zjedzeniu szybko pojawia się uczucie sytości. Jednak dieta pomidorowa jest atrakcyjna nie tylko z powodu odchudzających właściwości pomidorów, lecz także ze względu na ich właściwości zdrowotne.

Jakie właściwości zdrowotne posiada pomidor?

Pomidor jest źródłem wielu witamin, składników mineralnych i innych cennych dla zdrowia substancji. Przede wszystkim jest bogatym źródłem potasu (237 mg/100 g), który wpływa na obniżenie ciśnienia krwi i poziom "złego" cholesterolu – LDL, zmniejszając tym samym ryzyko udaru mózgu i miażdżycy oraz innych chorób układu krwionośnego. Ponadto wraz z jonami sodowymi i chlorkowymi reguluje gospodarkę wodną organizmu, a także sprzyja utrzymaniu jego równowagi kwasowo-zasadowej. Z witamin zawiera najwięcej witaminy A  (833 IU/100 g), która ma dobroczynny wpływ na oczy, skórę, włosy i paznokcie. Jednak, co najważniejsze, spośród wszystkich warzyw i owoców, to właśnie w pomidorze znajduje się największe stężenie likopenu – silnego przeciwutleniacza, który pomaga zapobiegać wielu chorobom, w tym niektórym chorobom nowotworowym, m.in. rakowi piersi oraz szyjki macicy.

Dieta pomidorowa - dla kogo jest wskazana? Kto nie powinien jej stosować?

Dieta pomidorowa jest przeznaczona dla każdego, kto zmaga się ze zbędnymi kilogramami. Powinny z niej skorzystać zwłaszcza osoby odchudzające się ze skłonnością do nadciśnienia.

Z diety pomidorowej powinny zrezygnować kobiety w ciąży, karmiące piersią i osoby z chorobami nerek.

Dieta pomidorowa – zasady. Na czym polega dieta pomidorowa?

Dieta pomidorowa jest niskokaloryczna – dzienna wartość energetyczna posiłków wynosi 1000 kcal. W jadłospisie dominują świeże pomidory, jednak jest w nim miejsce także dla innych produktów, nawet tych, które są powszechnie uważane za kaloryczne, np. makaronów. Ważne, aby spożywać je małych ilościach, tak aby nie przekroczyć dziennego limitu kalorii.W czasie stosowania diety pomidorowej  każdego dnia należy wypijać ok. 8–10 szklanek płynów, nie tylko w postaci niegazowanej wody mineralnej, lecz także zup, herbat czy kawy zbożowej.

WAŻNE! W trakcie kuracji nie powinno stosować się pomidorów z puszki, ponieważ zwykle zawierają cukier.

Dieta pomidorowa – jakie pomidory wybrać?

W diecie pomidorowej nie musi dominować jedynie pomidor zwyczajny. Warto sięgnąć także po inne dostępne w Polsce gatunki pomidorów, np. karłowate, które o każdej porze roku są soczyste, mięsiste i mają wyrazisty smak, czy pachnące pomidory malinowe, o delikatnym, lekko słodkawym smaku. W menu mogą znaleźć się również pomidory bycze serca, które są twarde, mają mało soku i pestek, w związku z tym idealnie pasują do sałatek. Sałatki można przyrządzić również na bazie maleńkich i słodkich pomidorków koktajlowych i pomidorów paprykowych.

W sklepach i na straganach są dostępne nie tylko pomidory czerwone, lecz także żółte, o słodkim, ziołowym smaku, zielone, które w smaku przypominają cukinię, a nawet czarne, które z pewnością urozmaicą jadłospis w diecie pomidorowej. Bez względu na to, jaką odmianę pomidora wybierzesz, wiedz, że każda jest równie wartościowa.WSKAZÓWKA - kupując pomidory, wybieraj tylko te, które odznaczają się wyrazistym zapachem (zwłaszcza przy szypułce). To znaczy, że dojrzewały na słońcu, a nie w magazynie.

Dieta pomidorowa – efekty. Ile można schudnąć na diecie pomidorowej?

W ciągu 10 dni trwania diety można zrzucić 1,5-2 kg. Dietę można powtarzać co miesiąc.

Tajemnica idealnej pomidorowej [#TOWIDEO]