Dieta kapuściana - zasady, opinie, efekty

Dieta kapuściana to jednocześnie dieta oczyszczająca - odciąża żołądek, odtruwa wątrobę, usprawnia trawienie. Działa moczopędnie i dzięki temu pomaga organizmowi pozbyć się toksyn. Dieta kapuściana to doskonały wstęp do odchudzania. Jakie są zasady i efekty diety kapuścianej? Jakie są opinie dietetyków na jej temat?

Spis treści:

 1. Dieta kapuściana - zasady
 2. Dieta kapuściana - co można jeść?
 3. Dieta kapuściana - efekty
 4. Dieta kapuściana - ile można schudnąć?
 5. Dieta kapuściana - opinie. Czy jest zdrowa?
 6. Dieta kapuściana - przeciwwskazania
 7. Dieta kapuściana - wady i zalety

Dieta kapuściana to jedna z wielu „diet cud” obiecujących bardzo duży spadek masy ciała w krótkim czasie. Nie wiadomo, kto jest autorem diety. Powstała najprawdopodobniej na przełomie lat 80-tych i 90-tych XX wieku i od tego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością.

W Polsce dieta kapuściana stała się znana głównie dzięki prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu, dlatego czasem dieta kapuściana nazywa się ją dietą prezydencką. Na jej temat napisano kilka książek, jednak dotychczas nie opublikowano żadnych badań naukowych, które mogłyby potwierdzić skuteczność diety kapuścianej.

Dieta kapuściana - zasady

Dieta kapuściana trwa dokładnie 7 dni i opiera się na spożywaniu codziennie zupy kapuścianej w nieograniczonych ilościach. W poszczególne dni dopuszcza się jedzenie innych produktów.

Propagatorzy diety kapuścianej polecają ją jako wstęp do dalszego odchudzania. Co składa się na zupę kapuścianą?

Dieta kapuściana - co można jeść?

Na diecie kapuścianej można jeść, poza zupą kapuścianą, wybrane warzywa, owoce, mięso, ryż. Można także pić kawę, herbatę (ale bez cukru) i wodę mineralną.

Produkty zalecane Produkty przeciwwskazane
Warzywa wszystkie oprócz
skrobiowych
Owoce wszystkie poza bananami
(oprócz czwartego dnia
trwania diety)
banany (oprócz czwartego dnia
trwania diety, kiedy można je spożywać)
Mięso
Nabiał i jajka odtłuszczone mleko
Produkty zbożowe brązowy ryż wszystkie zboża i kasze
poza brązowym ryżem
pieczywo
makarony
Tłuszcze niewielka ilość
masła 2. dnia diety


Dieta kapuściana - efekty

Taki dobór pokarmów ma zapewnić lepsze trawienie i umożliwić maksymalnie szybką utratę wagi. Dieta kapuściana nie narzuca ścisłych restrykcji kalorycznych, jednak ze względu na to, że bez ograniczeń można jeść tylko zupę kapuścianą i warzywa, które są bardzo nisko kaloryczne i sycące (bo bogate w błonnik), dzienna porcja energii w jadłospisie oscyluje około 1000 kcal.

Według badaczy z Izraela, którzy analizowali różne „diety cud”, na diecie kapuścianej w pierwszych 3 dniach zjada się dużo mniej niż 1000 kcal, dnia 4 i 7 – około 1000 kcal, a dnia 5 i 6 – powyżej 1200 kcal. To bardzo niewiele w porównaniu z typowym zapotrzebowaniem organizmu na energię.

Ważnym elementem diety jest picie co najmniej 2-3 litrów niegazowanej wody mineralnej dziennie. Poleca się także przyjmowanie suplementu witaminowo-mineralnego, gdyż dieta jest monotonna i niedoborowa w składniki odżywcze.

Podczas diety kapuścianej nie poleca się aktywności fizycznej, gdyż jadłospis jest bardzo ubogi w kalorie. Dietę można zastosować ponownie po co najmniej 2 tygodniach od jej zakończenia.

Dieta kapuściana - ile można schudnąć?

Dieta kapuściana jest dietą bardzo ubogą w kalorie i stosując ją, można stracić na wadze. Trzeba jednak pamiętać, że tak duży spadek masy ciała (do 5 kg w tydzień) wynika głównie z utraty wody z organizmu.

Jak to się dzieje? W przypadku stosowania diet niskokalorycznych organizm zaczyna pozyskiwać energię z glikogenu – cukru zapasowego magazynowanego w wątrobie i mięśniach. Glikogen wiąże duże ilości wody. Na 1 g tego wielocukru przypada aż 3-4 g wody, a w organizmie mamy go przeciętnie 300 g.

Zatem szybka utrata pierwszego kilograma na diecie kapuścianej to woda uwolniona przez glikogen, która natychmiast powraca po włączeniu większej ilości pożywienia zawierającego węglowodany.

Dietę kapuścianą należy potraktować raczej jako sposób na oczyszczanie niż odchudzanie.

W ciągu pierwszego tygodnia odchudzania na diecie niskokalorycznej utrata tkanki tłuszczowej wynosi jedynie ok. 34% całkowitej straconej wagi. Reszta to woda i masa mięśniowa.

W konsekwencji diety kapuścianej pogarszamy kompozycję ciała i ubywa nam masy mięśniowej odpowiedzialnej za zużywanie energii z pożywienia.

Ryzyko stosowania niskokalorycznych „diet cud” wiąże się z obniżeniem tempa metabolizmu, czyli spowolnieniem wszelkich procesów zachodzących w organizmie, a zatem mniejszym zużywaniem energii.

Metabolizm może spowolnić już po 3 dniach diety ubogiej w kalorie! Stąd duże prawdopodobieństwo ponownego przybierania na wadze po zwiększeniu porcji posiłków.

Dieta kapuściana - opinie. Czy jest zdrowa?

Dieta kapuściana nie jest zdrowa. To dieta bardzo monotonna, zbyt restrykcyjna, uboga w składniki odżywcze. Sam fakt zalecania przyjmowania multiwitaminy podczas jej stosowania świadczy o złym zbilansowaniu jadłospisu.

Jednorazowo zastosowana dieta kapuściana nie powinna przynieść strat dla osób zdrowych, gdyż trwa krótko – jedynie tydzień. Długotrwałe przestrzeganie tego typu diet prowadzi jednak do niedoborów mikro- i makroskładników pokarmowych.

WARTO WIEDZIEĆ: NIEDOBÓR WITAMIN czyli witareksja. Jak zapobiec witareksji?

Nie ma żadnych dowodów naukowych, które potwierdziłyby skuteczność diety kapuścianej. Zastanawiający jest również fakt, według jakiego klucza łączone są pokarmy w poszczególnych dniach diety i z ilu posiłków składają się jadłospisy.

Połączenia te mają zwiększyć efekty odchudzania, jednak skąd się wzięły i czy rzeczywiście wpływają korzystnie na metabolizm – nie wiadomo.

Dieta kapuściana zawiera bardzo dużo błonnika, dlatego może powodować problemy ze strony przewodu pokarmowego – bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia lub biegunki.

Jedynym pozytywnym aspektem stosowania diety kapuścianej może być fakt spożywania dużej ilości kapusty, która działa na organizm oczyszczająco.

Kapusta zawiera potas i silne antyoksydanty, dzięki czemu wspomaga oczyszczanie wątroby, redukuje stany zapalne, wzmacnia układ odpornościowy i chroni przed nowotworami. Duża ilość warzyw w diecie również jest wskazana.

Ważne

Dieta kapuściana - przeciwwskazania

Na pytanie, kto powinien stosować dietę kapuścianą, nasuwa się tylko jedna odpowiedź – nikt. Jeżeli jakiś śmiałek chce spróbować, musi być całkowicie zdrowy.

Diety kapuścianej nie mogą stosować:

 • kobiety w ciąży i karmiące piersią
 • dzieci i młodzież (zbyt niedoborowa w energię i składniki pokarmowe)
 • osoby z cukrzycą (wywołuje nagłe zmiany poziomu glukozy we krwi)
 • chorobą Hashimoto
 • niedoczynnością tarczycy (zbyt uboga w energię i węglowodany)

Dieta jest nieodpowiednia dla mężczyzn i aktywnych kobiet. Nie wolno jej stosować jednocześnie z aktywnością fizyczną.

Polecamy
jesz co lubisz odchudzanie

Autor: Time S.A

Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci z łatwością schudnąć, jeść zdrowo i smacznie, a przy tym uniknąć pułapek "cudownych" diet odchudzających. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesz się świetnie dobranym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!

Dieta kapuściana - wady i zalety

Zalety:

 • tania
 • nie wymaga dużej ilości przygotowań
 • trwa tylko 7 dni
 • ułatwia oczyszczanie organizmu z toksyn

Wady:

 • monotonna
 • niezbilansowana
 • niedoborowa w składniki odżywcze
 • bardzo restrykcyjna
 • nudna i nieapetyczna
 • brak podstaw naukowych wskazujących na jej skuteczność
 • powoduje spowolnienie metabolizmu
 • grozi efektem jo-jo
 • utrudnia wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach A, D, E i K
 • powoduje wykluczenie z towarzyskiego życia
 • poleca ją jedynie 29 proc. osób stosujących dietę kapuścianą

Źródło:

 1. Navaro D.A. i in., Functional foods in fad diets: a review, Functional Foods in Health and Disease, 2017, 7 (9), 702 - 715
 2. Muller M.J. i in., Changes in energy expenditure with weight gain and weight loss in humans, Current Obesity Reports, 2016, 5 (4), 413 - 423
 3. https://www.webmd.com/diet/a-z/cabbage-soup-diet
 4. https://www.healthline.com/nutrition/the-cabbage-soup-diet
 5. https://draxe.com/cabbage-soup-diet/
 6. https://www.dietsinreview.com/diets/Cabbage_Soup_Diet/
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE
Mala
|

Czym można zastapic mleko w diecie

Dzik
|

Byłam na tej diecie opartej na zupie parę lat temu. 7 dni zupy do bólu plus mleko mięso jarzyny w konkretne dni zgodnie ze schematem. Na 3 dzień nie mogłam patrzeć na kapuchę miałam zawroty głowy ale dotrwałam. Schudłam ok 4 kg tyle że .... brzydko. Z organizmu zeszła woda i została obwisła skóra na udach i brzuchu brrrr. Nic pięknego. Więc zaczęłam ćwiczyć, ograniczyłam jedzenie. Schudłam jeszcze w sumie z 8 kg i wagę trzymałam przez rok. Ciało za stare nie ujędrniło się co prawda ale nago nie chodzę więc było ok. Podsumowując, dieta kapuściana daje efekt i jest dobrym kopem do dalszego działania, taką zachętą ale na pewno nie jest "lekiem" samym w sobie. Pozdrawiam!

gracja
|

Kochani chudnę bez problemu bez głodu, przepyszna surówka z białej kapusty marchewki jabłka i pora z jogurtem greckim przyprawionym koperkiem miodem odrobiną soli i małą łyżką majonezu, zjadamy z mężem na śniadanie ok 11,można jeść do syta, w ciągu dnia jakieś orzeszki czy banan żeby nie być głodnym, a wieczorem lekki obiad 1/2 porcji na małym talerzyku. Od lat próbowałam różne diety ale to nie działa, trzeba mniej jeść i zmienić nawyki żywieniowe.
Kapusta zostanie z nami na zawsze :)

Ania
|

A co jesc zamiast twarozku jak nie mozna jesc zadnych produktow mlekopochodnych?

Bogdan
|

Kapuściane jedna z najstarszych diet, szkoda ze jeszcze w nią wierzą:/ jesli chcesz faktycznie schudnąć nie ma magii połącz dietę, ćwiczenia i suplemtybwspomagajace i wytrzymają!
Na razie testuje Get Slim Club pakiet gold i jest ok, sa małe wtopy ale jest -4kg po 5 tyg i wreszcie zaplanowałem nad wieczornym obrzarstwem!

Sheila
|

Witam,
Mam pytanie czy zamiast kapusty białej mogę uzyć kiszonej? Nie lubię białej w smaku natomiast uwielbiam kiszoną więc nie będę miała problemów z jedzeniem zupy. Proszę o odpowiedź, czy zupa z kiszonej kapusty (pozostałe składniki bez zmian) przyniesie efekt?

Iga
|

Ja jak nie pracowałam, tylko zajmowałam się moim maluszkiem, to gotowałam sobie zupę. Obecnie pracuję, każdą wolną chwilę staram się poświęcić dziecku. Zupę z garnka zamieniłam na dietę kapuścianą w kapsułkach. Bardzo wygodna i skuteczna.

ola
|

najtrudniejsze jest pierwsze 3 dni pozniej byłam pełna energii i nie chciało mi się podjadać. W 5 dni schudłam 2 kg, ważąc 55 przy wzroście 172. Nie mam efektu jojo mimo iż codziennie jem slodycze. Jadłam dużo podczas tej diety - dozwolonych produktów - więc byłam zadowolona. Dodatkowo brała spirulinę w celu uzupłnienia wit b, choć normalnie nie jem zbyt dużo mięs ani rybopodobnych. NIE ROZUIEM CZEMU ta dieta jest podobno niezdrowo - tylu warzyw/owoców co ja jadłam dziennie nie zjada przez tydzień lub więcej przeciętny polak.

Jola
|

Kapusta poza tym jest bardzo zdrowa no i przede wszystkim tania. Dziewczyny wolą robić sobie diety jakieś wymyślne (preparaty, suplementy), a to jest dobre tanie i polskie.

Maria W.
|

Dieta kapuściana to coś cudownego dla mnie - uwielbiam kapuchę, więc mogę ją jeść codziennie.