Dieta Diamondów to skuteczna i zdrowa dieta niełączenia

2009-09-29 14:42

Dieta niełączenia to już klasyczna dieta odchudzająca, nazywana przez niektórych dietą życia. Dieta Diamondów jest zbilansowana i opiera się o znaczne ilości warzyw i owoców. Sprawdź, czy dieta Diamondów jest skuteczna i wypróbuj nasz jadłospis.

Odchudzanie: dieta Diamondów - DIETA NIEŁĄCZENIA
Autor: Photos.com Odchudzanie: dieta Diamondów - DIETA NIEŁĄCZENIA

Dieta niełączenia (dieta Diamondów) jest prosta - należy jeść przede wszystkim owoce i warzywa oraz nie łączyć ze sobą pewnych produktów. Jej twórca Harvey Diamond, dietetyk z amerykańskiego Instytutu Zdrowia w Austin, sam zmagał się z nadwagą i problemami z trawieniem. Na sobie testował własny program, dzięki któremu schudł kilkanaście kilogramów. Na początku lat 80. dopracował go i opublikował wraz ze swoją żoną Marilyn Harvey. Mimo że dieta zdobyła popularność jako metoda na odchudzanie, tak do końca nią nie jest. 
Jej głównym celem jest oczyszczanie organizmu ze szkodliwych toksyn, zalegających w przewodzie pokarmowym i nie dopuszczenie do ich odkładania, a efektem ubocznym tego jest redukcja wagi. W ciągu miesiąca możesz zrzucić 6-7 kg.

Dieta niełączenia - bez reżimu

Przy stosowaniu diety Diamondów nie potrzebujesz tablicy kalorii ani licznika indeksu glikemicznego. Masz cieszyć się posiłkiem, a nie zamartwiać ilością złych węglowodanów. Jeśli z jakichś powodów złamałaś się i sięgnęłaś po zakazane potrawy, nic się nie stało. Bez szkody dla całego programu, możesz do niego wrócić na drugi dzień. Twój codzienny jadłospis powinien składać się w 60 proc. z węglowodanów, w 30 z białka i tylko w 10 proc. z tłuszczów. W nowej diecie powinny przeważać owoce (oprócz bananów) i warzywa. Są bogate w wodę, która wspomaga oczyszczanie organizmu. Nie zapominaj też o wodzie mineralnej, wypijaj jej ponad 2 litry dziennie.

Dieta niełączenia - co i kiedy jeść

Ważne jest nie tylko co jesz, ale o jakiej porze dnia i w jakiej kombinacji. Produkty powinny być odpowiednio łączone, inaczej będą zbyt długo zalegały w żołądku. 

Ważne

Dlaczego owoce?

Ponieważ nie zalegają w żołądku i są bogate w wodę (składają się z niej aż w 85 - 95 proc.), dzięki temu ich wartości odżywcze są szybko przyswajane przez organizm. Wybieraj te dojrzałe i zdrowo wyglądające, najlepiej z upraw ekologicznych.
Pamiętaj, żeby jadać je surowe. Koniecznie same, pomiędzy posiłkami, a nie w trakcie ani tuż po.

Podstawą jest niełączenie skrobi i białka. Dlaczego? Ponieważ żołądek nie jest ich w stanie efektywnie strawić w tym samym czasie.
Zarówno białka, jak i skrobię należy wiązać z warzywami. Trzy główne posiłki (tyle możesz zjeść w ciągu dnia) czyli śniadanie, obiad i kolację należy spożywać od godziny 12 do 20. Po przebudzeniu, do ok. 11.30 możesz jeść tylko surowe owoce albo wypić świeży sok owocowy. W tym czasie organizm najskuteczniej się oczyszcza. Pomiędzy posiłkami możesz pozwolić sobie na przekąskę owoc, warzywa (np. surową marchewkę) albo sok.

Dieta niełączenia - dieta życia?

Wiele amerykańskich lekarzy i dietetyków potwierdza jej oczyszczające i odchudzające działanie. Jej twórcy uważają, że dodatkowo poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci oraz polepsza kondycję. Wcale jednak nie jest tak zdrowa, jak utrzymują jej autorzy. Oponenci zarzucają, że jest zbyt uboga w białko, a co za tym idzie w wapń, cynk, witaminy z grupy B (ryboflawinę i tiaminę) oraz żelazo. Poza tym znacznie odbiega od ogólnych zaleceń żywieniowych. Dlatego większość dietetyków zaleca jej stosowanie nie dłużej niż jeden miesiąc.

Przykładowy jadłospis:

Po przebudzeniu porcja owoców do wyboru (np. jabłko, gruszka, garść winogron) albo świeży sok owocowy.

  • Śniadanie:

Bruschetta (przypieczone pieczywo) ze świeżymi pomidorami, cebulką i bazylią.

  • Obiad:

Kasza gryczana z sosem grzybowo warzywnym, surówka z młodej kapusty i pora.

  • Kolacja:

Ryba po grecku.