Dieta Charlesa Clarka - zasady. Na czym polega dieta wysokobiałkowa Charlesa Clarka?

2013-11-18 9:08

Dieta Charlesa Clarka to kolejna dieta wysokobiałkowa. Jak jednak przekonuje twórca diety, jest ona znacznie mniej restrykcyjna niż dieta Atkinsa. Podobno jest także zdrowsza niż popularna dieta proteinowa dr Dukana. Na czym polega dieta Charlesa Clarka? Jakie są jej efekty? Ile można schudnąć na diecie Charlesa Clarka?

Dieta Charlesa Clarka - zasady. Na czym polega dieta wysokobiałkowa Charlesa Clarka?
Autor: thinkstockphotos.com Dieta Charlesa Clarka to kolejna dieta wysokobiałkowa. Jak jednak przekonuje twórca diety, jest ona znacznie mniej restrykcyjna niż dieta Atkinsa. Podobno jest także zdrowsza niż popularna dieta proteinowa dr Dukana. Na czym polega dieta Charlesa Clarka? Jakie są jej efekty? Ile można schudnąć na diecie Charlesa Clarka?

Spis treści

  1. Dieta Charlesa Clarka - dla kogo jest przeznaczona?
  2. Dieta Charlesa Clarka: zasady
  3. Dieta Charlesa Clarka: efekty. Ile można schudnąć na diecie Charlesa Clarka?
  4. Czy dieta Charlesa Clarka jest zdrowa?

Dieta Charlesa Clarka to odchudzająca dieta wysokobiałkowa. Jej podstawę stanowią produkty białkowe, które wypierają w jadłospisie posiłki węglowodanowe i tłuszczowe. W związku z tym, jej zasady są bardzo podobne do zasad innych diet - niskowęglowodanowej diety Atkinsa i proteinowej diety Dukana. Jednak dr Charles Clark przekonuje, że jego dieta jest mniej restrykcyjna i zdrowsza niż kuracje odchudzające wspominanych dietetyków. Czy na pewno?

Dieta Charlesa Clarka - dla kogo jest przeznaczona?

Dieta Charlesa Clarka jest przeznaczona dla osób, które nie lubią liczyć kalorii, a chcą w krótkim czasie pozbyć się kilku dodatkowych kilogramów.

Dieta Charlesa Clarka: zasady

Dieta Charlesa Clarka jest podzielona na dwa etapy: utraty masy ciała (powinien trwać 21 dni) i utrzymania uzyskanej wagi (zwykle trwa 7 dni).

W czasie pierwszej fazy doktor sugeruje ograniczenie spożycia węglowodanów od 40 do aż 60 gramów dziennie. Dokładna liczba zależy od wielu czynników, takich jak: aktualna masa ciała czy aktywność fizyczna.

Z diety Charlesa Clarka należy wyeliminować węglowodany proste, których źródłem są biała mąka, ryż, makaron, pieczywo, ciastka i wszelkie inne produkty, które zawierają cukier. Ich miejsce w jadłospisie powinny zająć chude produkty białkowe, takie jak drób, ryby, owoce morza, mięsa, jaja, mleko, dozwolona jest nawet niskotłuszczowa wołowina.

W menu można uwzględnić także sery i twarogi, śmietanę, masło, oliwę. W diecie bez żadnych ograniczeń można spożywać warzywa, lecz tylko te, które nie zawierają skrobi. W ciągu dnia można pozwolić sobie na jedną pomarańczę, grejpfruta lub banana.

Po osiągnięciu wagi docelowej, należy stopniowo zwiększać dzienny poziom węglowodanów, aż do momentu określenia porcji, dzięki której się nie tyje i nie chudnie.

Dieta Charlesa Clarka: efekty. Ile można schudnąć na diecie Charlesa Clarka?

Dieta dr Clarka nie jest restrykcyjną kuracją odchudzającą, w związku tym w ciągu miesiąca można zrzucić tylko ok. 5 kg, co minimalizuje ryzyko pojawienia się efektu jo-jo.

Czy dieta Charlesa Clarka jest zdrowa?

Każda dieta wysokobiałkowa, w tym dieta Charlesa Clarka, może mieć skutki uboczne. Według norm należy spożywać 0,8-2 g białka na kg masy ciała na dobę. Spożywanie większej ilości białka może doprowadzić do hiperkalcynurii, czyli zwiększonego wydalania wapnia z moczem, co z kolei prowadzi do osteoporozy.

Nadmiar białka w diecie niesie za sobą ryzyko kwasicy - stanu, w którym stężenie ciał ketonowych we krwi jest zbyt wysokie. Kwasica może zaburzyć pracę mózgu (spowodować śpiączkę ketonową), a w skrajnych przypadkach doprowadzić do śmierci.

Ponadto dieta Charlesa Clarka jest uboga w błonnik, a niedobór tego składnika może doprowadzić do rozwoju chorób, takich jak np. cukrzyca (błonnik wpływa na poziom glukozy we krwi i wytwarzanie insuliny), miażdżyca (uczestniczy w metabolizmie cholesterolu), otyłość (reguluje poziomem sytości i głodu), nadciśnienie tętnicze, nowotwór jelita grubego. Ponadto błonnik wspomaga proces detoksykacji organizmu, a także oddziałuje na motorykę jelit.

>>> Dieta Dukana szkodzi na nerki, wątrobę i mózg. Czy warto katować się dietą Dukana?

Ważne

Przed przejściem na dietę Charlesa Clarka skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem, ponieważ diety wysokobiałkowej nie mogą stosować niektóre osoby, np. te zmagające się z chorobami wątroby.