Dieta Atkinsa: zasady niskowęglowodanowej diety odchudzającej

2016-03-29 12:27

Odchudzanie wg diety dr. Atkinsa już dawno podbiło Hollywood i wciąż zdobywa nowych zwolenników, również w Europie. Według Atkinsa przyczyną nadwagi są przede wszystkim węglowodany, dlatego podstawą diety powinny być białka i tłuszcze. Dieta Atkinsa to jednak kontrowersyjny sposób odchudzania - jest uboga w witaminy i długotrwałe jej stosowanie może się poważnie odbić na zdrowiu.

Dieta dr Atkinsa: zasady
Autor: Photos.com Dieta dr Atkinsa świetnie sprawdza się w przypadku osób, które nie znoszą liczenia kalorii i pragną jeść tyle, na ile mają ochotę. Nie jest jednak wskazana dla wegetarian i wszystkich, którzy nie przepadają za mięsem.

Spis treści

  1. Dieta Atkinsa - niskowęglowodanowa
  2. Dieta Atkinsa: trzy etapy odchudzania
  3. Dieta Atkinsa ma wiele wad

Dieta odchudzająca Atkinsa to kontrowersyjny sposób żywienia, stworzony na początku lat 70. przez, nieżyjącego już (zmarł z powodu powikłań po ciężkim uderzeniu w głowę), nowojorskiego kardiologa Roberta Atkinsa. Zasady diety Atkinsa przypominają dietę optymalną polskiego dietetyka Jana Kwaśniewskiego. Według nich przyczyną nadwagi są cukry proste i złożone czyli węglowodany, a podstawą codziennego jadłospisu powinny być tłuszcze i białka. W USA i Wielkiej Brytanii dieta Atkinsa jest tak popularna, że na rynku pojawiły się już gotowe posiłki i przekąski typu "Low carb" czyli ze zmniejszoną liczbą węglowodanów.

Dieta Atkinsa - niskowęglowodanowa

Stek, szynka i kiełbasa - mimo że walczysz z nadwagą, te produkty możesz jeść do woli. Do swojej diety dr Atkins bez trudu przekonał m.in. gwiazdy Hollywood (np. Beyonce i Halle Berry). Nic dziwnego, skoro odchudzając się można sobie jednocześnie pozwolić na mięsne przysmaki. Według niego, przy ograniczeniu węglowodanów do minimum zmienia się przemiana materii. Krew nieco się zakwasza i zmniejsza się uczucie głodu. Dlatego jeść możesz do woli, ale tylko produkty dozwolone. Jeśli surowo przestrzegasz zaleceń niskowęglowodanowej diety Atkinsa, zrzucisz ok. 3-5 kg miesięcznie.

Dieta Atkinsa: trzy etapy odchudzania

Głównymi składnikami jadłospisu są tłuszcze zwierzęce (mięso i ryby) oraz oleje roślinne. Dieta Atkinsa składa się z 3 dwutygodniowych etapów.

W pierwszym etapie diety węglowodany należy zmniejszyć do 20 g na dobę. Nie wolno jeść wtedy pieczywa, produktów zbożowych, owoców, warzyw zawierających skrobię oraz mleka i jogurtów. Dozwolone są m.in. sałata, szpinak, pietruszka, szparagi, por, kapusta, seler, kalarepa, cebula, dynia, pomidory, fasola szparagowa, botwinka, rzepa, groszek cukrowy, cukinia, ogórek.

Podczas drugiego etapu (dieta właściwa) można zwiększyć już liczbę węglowodanów do 30-50 g dziennie. Jadłospis staje się wtedy bardziej urozmaicony. Możesz jeść owoce (te z niskim indeksem glikemicznym i posiadające niewiele węglowodanów czyli maliny, jagody, truskawki) oraz więcej warzyw.

Trzeci etap to dieta na całe życie. Nadal jej podstawą są tłuszcze i białka, ale możesz już zwiększyć ilość cukrów, pamiętając , że nie wolno ich łączyć z tłuszczami zwierzęcymi oraz jajami. Codzienny jadłospis składa się z 3 większych posiłków oraz 2 przekąsek.

Podczas 1. etapu można pić gorzką i bardzo słabą herbatę. Odstaw napoje z kofeiną i papierosy. Codziennie trzeba też wypijać co najmniej 2 l wody. Mleko możesz zastąpić mleczkiem sojowym. Unikaj smażenia, mięso piecz, a warzywa gotuj na parze. Zachowują wtedy więcej składników odżywczych.

Polecamy
jesz co lubisz odchudzanie

Autor: Time S.A

Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci z łatwością schudnąć, jeść zdrowo i smacznie, a przy tym uniknąć pułapek "cudownych" diet odchudzających. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesz się świetnie dobranym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!

Dieta Atkinsa ma wiele wad

Ten sposób odchudzania mogą zastosować tylko osoby zdrowe. Zrezygnuj z niego, jeśli chorujesz na nadciśnienie, cukrzycę, miażdżycę albo masz wysoki poziom cholesterolu. Dieta Atkinsa jest uboga w witaminy, więc należy w czasie jej trwania przyjmować suplementy witaminowe i minerały (przede wszystkim beta-karoten, l-karnitynę, witaminę C, potas oraz koenzym Q10). Jej długotrwałe stosowanie może odbić się na zdrowiu. Następstwa to niedobór magnezu i sodu, zbytnie zakwaszenie organizmu, skaza moczanowa, próchnica, a nawet miażdżyca i udary mózgu. Niektórym osobom przez pierwsze dni mogą dokuczać zaparcia, zmęczenie i bóle głowy. Jeśli nie miną w ciągu 4-5 dni, należy powrócić do normalnego sposobu odżywiania się i skonsultować się z lekarzem.

W trakcie stosowania diety Atkinsa, jak w przypadku każdej diety ograniczającej jakiś składnik do minimum, trzeba zachować zdrowy rozsądek. Lepiej za skutki odchudzania nie płacić przez resztę życia. Większość naukowców uważa, że maksymalnie trzeci etap diety dr Atkinsa można stosować tylko przez 1 rok.