Dieta Andersona to dieta niełączenia. Jakie są jej zasady? Ile można na niej schudnąć?

2013-11-04 10:20

Dieta Andersona, podobnie jak dieta dr Haya, to kuracja odchudzająca oparta na zasadzie niełączenia białek i węglowodanów. Dieta Andersona najbardziej powinna odpowiadać osobom pracującym do późnego popołudnia, ponieważ główny posiłek spożywa się dopiero po godz. 16. Sprawdź, na czym polega dieta Andersona, ile można na niej schudnąć i jakie są jej efekty.

Dieta Andersona
Autor: Photos.com Dieta Andersona

Spis treści

  1. Dieta Andersona - dla kogo jest przeznaczona?
  2. Dieta Andersona - zasady
  3. Dieta Andersona - efekty
  4. Dieta Andersona - wady i zalety

Dieta Andersona to dieta niełączenia, w trakcie której należy oddzielać węglowodany od białek. Twórca diety - Henry L. N. Anderson - podobnie jak dr Hay, doszedł do wniosku, że przyczyną problemów zdrowotnych są nagromadzone w organizmie toksyczne związki, powstające w wyniku złego połączenia produktów w jednym posiłku - węglowodanowych i białkowych.

Dieta Andersona - dla kogo jest przeznaczona?

Dieta Andersona jest polecana zwłaszcza osobom z nadkwaśnością, nadciśnieniem, a także tym przemęczonym.

WAŻNE! Jeśli zamierzasz stosować dietę Andersona dłużej niż trzy tygodnie, skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem.

Dieta Andersona - zasady

Kurację odchudzającą, opracowaną przez Henry`ego L. N. Andersona, można zakończyć po 2 tygodniach lub po uzyskaniu optymalnej wagi, a nawet stosować ją przez całe życie jako nowy sposób odżywiania. Dieta rozdzielna Andersona to program odchudzania, który powinno się wprowadzać stopniowo: przez pierwsze 8 dni obowiązuje tylko program poranny, z kolei przez następne 8 dni należy przestrzegać zasad programu porannego i popołudniowego, by wreszcie przejście na program całodzienny.

Dieta Andersona to dieta niełączenia węglowodanów i białek. Zdaniem dietetyka żołądek, do trawienia białek, tłuszczów i węglowodanów, potrzebuje odmiennych enzymów. Wychodzi z założenia, że przyjmowanie tych składników odżywczych jednocześnie nie tylko obniża efektywność spalania tkanki tłuszczowej, lecz także przyczynia się do powstawania cellulitu.

Kolejną ważną zasadą diety jest ścisłe przestrzeganie kolejności posiłków. Zdaniem dietetyka, przyjmowanie określonej przez niego grupy produktów w pewnych przedziałach godzinowych, pozwoli zgubić zbędne kilogramy:

  • od rana do południa można spożywać wyłącznie owoce i soki owocowe
  • od południa do godziny 16. dozwolone są soki warzywne. Ponadto o tej porze można sięgnąć po zieloną sałatę lub inne zielone warzywa

WAŻNE! nie powinno się pić bezpośrednio po posiłkach i w ich trakcie. Zalecana jest półgodzinna przerwa.

  • od godziny 16. do 20. można jeść wszystko, co pozwoli zaspokoić głód. Należy jedynie pamiętać, by nie łączyć białek z węglowodanami (np. mięsa, ryb i serów z ziemniakami, kaszą, pieczywem i makaronem)

WAŻNE! Dominuje zasada - po jedzenie powinno się sięgać tylko wtedy, gdy jest się naprawdę głodnym. Przy pierwszych oznakach sytości, należy zakończyć posiłek (nawet jeśli jego część pozostała na talerzu).

  • po godzinie 20. nie powinno się przyjmować żadnych posiłków
To ci się przyda

Dieta Andersona - co można, a czego nie można jeść?

Dieta Andersona oparta jest przede wszystkim na owocach, warzywach i orzechach. Mięso, ryby i sery można jeść tylko w niewielkich ilościach.

Na liście produktów zakazanych znajdują się:

  • woda gazowana
  • soki przetworzone (zawierające konserwanty, ulepszacze itp.)
  • sosy (nawet na bazie oliwy z oliwek czy jogurtu)
  • kawa
  • herbata
  • alkohol

Dieta Andersona - efekty

Stosując tę dietę, można stracić niewiele, bo dwa kilogramy w dwa tygodnie.

Dieta Andersona - wady i zalety

Dieta Andersona - zalety Dieta Andersona - wady
  • nie jest restrykcyjną formą odchudzania
  • można dowolnie komponować posiłki, wedle własnych upodobań
  • nie trzeba liczyć kalorii
  • wygodna dla osób pracujących do późnych godzin popołudniowych
  • małe ryzyko efektu jo-jo po zakończeniu diety
  • w ciągu dnia, kiedy organizm potrzebuje dużej dawki energii, by funkcjonować, można spożywać jedynie produkty mało kaloryczne (co później wiąże się z wilczym apetytem)
  • największy posiłek  przypada między godz.16. a 20., w związku z tym na wieczór żołądek jest przeciążony, a ryzyko odłożenia się tkanki tłuszczowej jest bardzo duże
  • nie jest przeznaczona dla osób, które zmagają się z otyłością
Ważne

Czy dieta Andersona jest zdrowa?

Zdaniem niektórych dietetyków twierdzenie, że łączenie produktów białkowych z węglowodanowymi jest szkodliwe dla zdrowia i może wywoływać choroby, jest błędne. Teza ta nie ma żadnego naukowego uzasadnienia.