Clenbuterol: niebezpieczny spalacz tłuszczu

2020-01-20 12:22 Monika Majewska

Clenbuterol jest to tzw. spalacz tłuszczu, stosowany głównie przez kulturystów w trakcie pracy nad rzeźbieniem sylwetki. Przy regularnym zażywaniu można osiągnąć spektakularne efekty. Jednak clenbuterol może przyczynić się także do wystąpienia wielu objawów niepożądanych, np. wymiotów, drżenia ciała i innych, które mogą doprowadzić nawet do śmierci. Sprawdź, jak działa clenbuterol i czy warto odchudzać się za pomocą clenbuterolu.

Clenbuterol w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych został wycofany z rynku farmaceutycznego, gdzie był popularnym lekiem na astmę oskrzelową, w roku 1988. Obecnie dostępny na rynku jest inny lek o podobnym działaniu – Salbutamol.

Clenbuterol należy do grupy leków zwanych sympatykomimetykami - substancji pobudzających współczulny układ nerwowy. Clenbuterol jest jednym z popularniejszych środków stosowanych przez kulturystów, ponieważ działa bardzo szybko i jego efekty są natychmiastowe.

Posłuchaj o clenbuterolu, niebezpiecznym spalaczu tłuszczu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Clenbuterol - jak działa?

Clenbuterol działa podobnie jak efedryna, jednak należy zaznaczyć, że jego działanie jest o wiele silniejsze. Jest to szczególnie istotna informacja dla osób, które szukają sposobów niedozwolonego wspomagania. Clenbuterol jest uważany bowiem za:

 • rozluźniacz - Clenbuterol „uspokaja” mięśnie dróg oddechowych poprzez rozszerzenie oskrzeli (dlatego był lekiem stosowanym w celu leczenia astmy oskrzelowej);
 • spalacz tłuszczów – drastycznie przyspiesza tempo przemiany materii i proces lipolizy (rozkładu tłuszczów);
 • przyśpieszacz termogenezy - doprowadza do wzmożonego wydatkowania energii, w dużej mierze pochodzącej z tłuszczu;
 • środek pobudzający - zwiększa aktywność amin katecholowych (adrenaliny, noradrenaliny i dopaminy), które działają stymulująco na układu współczulny. Uwolnione do krwi oddziałują na receptory adrenergiczne. Są to białka rozmieszczone w różnych narządach, które przenoszą do ich błon komórkowych informacje wysłane przez adrenalinę, czego konsekwencją jest wywołanie określonej odpowiedzi organizmu. Aminy katecholowe podwyższają ciśnienie krwi, przyśpieszają bicie serca oraz podnoszą poziom glukozy we krwi;

Clenbuterol - kto po niego sięga?

Po nielegalny Clenbuterol sięgają zarówno osoby, które zawodowo zajmują się aktywnością fizyczną, jak i amatorzy. Kiedyś Clenbuterol był stosowany przede wszystkim przez kulturystów, którzy chcieli wyrzeźbić idealną muskulaturę.

Środek ten stał się jednak popularnym spalaczem tłuszczu, po który sięgają także młode osoby, zdeterminowane, by osiągnąć wymarzoną szczupłą sylwetkę bez względu na katastrofalne skutki dla zdrowia. Handel nielegalnymi lekami kwitnie, bo oferty sprzedaży zachwalają jedynie spektakularne efekty działania, nie wspominając o skutkach ubocznych, takich jak uzależnienie od leków oraz uszkodzenie wątroby i innych narządów wewnętrznych, które może doprowadzić do trwałego kalectwa, a nawet śmierci.

Clenbuterolu - przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do stosowania Clenbuterolu są choroby układu krążenia (w tym nadciśnienie tętnicze) oraz choroby układu nerwowego.

Clenbuterol jako niedozwolony środek dopingujący

Clenbuterol znalazł zastosowanie jako niedozwolony środek dopingujący (nazywany jest potocznie "clenem"). Przez kulturystów jest przyjmowany w celu pozbycia się nadmiaru tkanki tłuszczowej lub hamowania dodatkowego odkładania się tłuszczu. Często jest łączony ze sterydami anaboliczno-androgennymi, np. testosteronem, co sprawia, że termogeniczne działanie Clenbuterolu jest spotęgowane.

Z kolei sportowcy uprawiających dyscypliny wytrzymałościowe często stosują mieszankę clenbuterolu i erytropoetyny, stosowaną w celu zwiększenia wydolności organizmu i wygrania wyścigów.

Czytaj też: Jakie tabletki i preparaty na odchudzanie wybrać?

Polecamy
jesz co lubisz odchudzanie

Autor: Time S.A

Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci z łatwością schudnąć, jeść zdrowo i smacznie, a przy tym uniknąć pułapek "cudownych" diet odchudzających. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesz się świetnie dobranym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!

Clenbuterol w dopingu: ostrożne dawkowanie

Dawkowanie Clenbuterolu (w ramach dopingu) zależy od wrażliwości danej osoby na działanie tego preparatu. Ze względu na wpływ na ciśnienie krwi, zaleca się rozpocząć stosowanie od dawek minimalnych (20-40 mcg na dobę) i stopniowo ją powiększać do 60-100 mcg na dobę, a w skrajnych przypadkach 120-160 mcg na dobę.

Clenbuterol powinien być stosowany przez krótki okres czasu (od 4 do 6 tygodni), ponieważ organizm szybko się na niego uodpornia, co skutkuje brakiem efektów, jakie dawał na początku.

W przypadku osób, których celem jest wzrost masy ciała, Clenbuterol powinno się stosować ok. 3-4 tygodni. Po tym okresie może stracić swoje właściwości anaboliczne i działać jedynie jako środek pobudzający.

Czytaj też: CLA (sprzężony kwas linolowy) - właściwości, naturalne źródła i suplementy z CLA

Skutki uboczne Clenbuterolu

Do działań niepożądanych Clenbuterolu zaliczamy:

 • drżenia ciała (m.in. efekt trzęsących się rąk),
 • bezsenność,
 • nadmierne pocenie się,
 • bóle w klatce piersiowej
 • podwyższone ciśnienie krwi,
 • nudności i wymioty,
 • zgagę.

Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że stosowanie dużych dawek clenbuterolu powoduje powstawanie trwałych zmian w jądrach, wątrobie i mięśniach. Znane są także przypadki śmiertelnych zatruć clenbuterolem.

Ważne

Clenbuterol, jak każdy lek, może negatywnie wpływać na wątrobę. Dlatego przed zastosowaniem tak silnie działającego leku należy skonsultować się z lekarzem. Szczególnie, jeśli jest przyjmowany ze sterydami oralnymi, antybiotykami bądź jakimikolwiek innymi środkami hepatoksycznymi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Adr
|

Brać altresan lub coś na stawy ponieważ "wysusza". Odpowiednie dawkowanie - 1/2 przez 3 dni pozniej 1 i wystarczy efekty bedą bez ubocznych działań. Brać rano a unikniecie bezsenności. Powodzenia w cwiczeniach. Ps jak nie cwiczycie efektów nie będzie to nie magiczna tableta co zrobi za was wszystko. Ja biore w ten sposob balcan i jest ok

Adr
|

Biore clena z balcam - zero skutkow ubocznych - efekt spoko nikt do tej pory nie wspominał a moim zdaniem warto powiedzieć że trzeba brać przy clenie altresan lub coś na stawy ponieważ "wysusza" dlatego też mogą pojawić się bule w okolicy łokci czy kolan odp. dieta np "ryba -makrela" też pomaga najlepiej zacząć od połowy i stopniowo zwiększać - amatorowi wystarczy w zupełności 1 tabletka rano na dobę. Bezsenność bierze się z brania clena po południu. Pozdrawiam i zycze sukcesów w treningach

Knob
|

Wystarczy gram tauryny dziennie i nie ma zadnych drzen ani tego typu historii.. Pozdrawiam ! :)

alek
|

moim zdaniem skuteczniejszą są produkty oparte o naturalne ekstrakty w postaci spalaczy tłuszczu

Wert
|

Dietanabol i cardio HIIT tabata. Polecam!

Kamilos
|

Dodałbym że powoduje to krwotoki z nosa

PrZ
|

Clen polecę ale nie jest substancją dla początkujących Tak może zabić ale picie wody czy spożycie nadmiaru soli kuchennej tez wszytko zależy od tolerancji organizmu jak słyszę ze ktoś wzią 3 naraz to albo jest duży jak słoń albo chory.Na początek 1 tabletka rano na pusty zołądek tak przez tydzień w celu sprawdzenia tolerancji.W drugim tygodniu po 2 na pusty żoładek i tak 7 dni nastepnie przerwaz w moim przypadku 14 dni.Substancja utrzymuje się w organiżmie tolerancja na nią wzrasta i gdyby przyjmowac bedzie dzilac jako srodek pobudzający. polecam do tego dietę.Ale kazdy kto bierze i sięga po takie srodku musi być swiadomy wszytko jest dla ludzi .W myśl "wszytko jest trucizną i nią nie jest decyduje o tym dawka

człek
|

CZy mając epilepsje (padaczke) mógłbym stosować clenbuterol ?

Maciej
|

Powodzenia w stosowaniu! Każdy taki wynalazek to droga na skróty a często na cmentarz. Niedawno na Oddział Intensywnej Terapii trafił dzieciak po Clenie. Wygrzebał się... ma szczęście. Oczywiście każdy robi co chce, ale trzeba wiedzieć że to często nie droga na skróty ale ścieżka na cmentarz prościutka.
Inna bajka: fajne jest też jak po anabolikach zaczynają rosnąc cycki (wiecie o tym???) Zdarza się, i to dość często, można mieć pecha. Albo jak po anabolikach przestaje coś tam stawać. To jeszcze częściej. mówią o tym handlarze? Nie mówią.
Pozdrawiam i trzymam kciuki za wszystkich fanów chemii. A życzę wytrwałości w ćwiczeniach!!!

johnas
|

clenbutrerol
wiec sprostowanie do tematu wyżej ,temperatórka owszem jest wyższa,potliwość owszem ,skurcze takze w moim przypadku rzadko ,,wątroba ,nigdy w życiu ze wzgledu iż przy stosowaniu nalezy odstawic wszystko prócz protein, nie nalezy zażywac z kreatynami lub stackiem
od tego kolege wątroba bolała bo zbytni pewnie ja obciążył