Zespół metaboliczny [Porada eksperta]

2013-04-07 14:25 Katarzyna Pryzmont

Od lat leczę się na niedoczynność tarczycy, w okresie ciąży miałam cukrzycę ciężarnych. Mój obwód w talii nigdy nie był idealny, ale obecnie wygląda to tragicznie (typ jabłko). Od kilku miesięcy ćwiczę aerobik, niestety moja waga stoi w miejscu. Jakie produkty powinnam wyeliminować lub wprowadzić do diety aby przyśpieszyć metabolizm i schudnąć (zaznaczę, że nie objadam się)? Jakie badania powinnam wykonać, aby kontrolować stan swojego zdrowia? Moja mama ma nadciśnienie, tata cukrzycę.

Pani Aneto!
Powinna Pani wyeliminować ze swojej diety wszystkie tłuste potrawy i produkty,a w ich miejsce spożywać te odtłuszczone. Zamiast tłustego mleka spożywać to 0,5% maksymalnie. Tłuszcz mleczny jest bardzo niezdrowym tłuszczem dla osób z nadwagą oraz tych, w których rodzinach występują zaburzenia lipidowe. Tłuste serki, jogurty zamienić proszę na twaróg chudy i jogurty naturalne. Codziennie proszę spożywać produkty zbożowe gruboziarniste jak np. kasza gryczana, ale w małych porcjach (1/5 dużego talerza). Mięso także należy wybierać chude czyli najlepiej drób. Mięso czerwone zawiera za dużo tłuszczu i cholesterolu. Warzywa proszę spożywać w każdej postaci (bez smażonych) do każdego posiłku. Jeżeli chodzi o owoce, to jeden średni (dowolny) zjedzony w godzinach porannych w zupełności Pani wystarczy. Proszę codziennie dodawać do sałatek 1 łyżkę oliwy. Najważniejsze, co powinna Pani zrobić, to wprowadzić regularne małe posiłki spożywane co 3 godziny.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE