Witaminy i minerały, których może ci brakować, gdy jesteś w okresie menopauzy

2014-03-04 17:05 Aneta Grabowska - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" | Konsultacja: Żaneta Spóz dietetyk, Centrum Dietetyczne Naturhouse w Warszawie, www.naturhouse-polska.pl

Bywają w życiu kobiety takie okresy, gdy zapotrzebowanie jej organizmu na pewne substancje odżywcze wzrasta. Jak należy się odżywiać w okresie menopauzy, żeby dostarczyć odpowiednią ilość witamin i minerałów, niezbędnych do zachowania zdrowia?

Menopauza: może brakować ci wapnia

Głównym składnikiem, na którego niedobór jesteś teraz narażona, jest wapń. W tym okresie dochodzi bowiem do dużego ubytku masy kostnej, nawet ok. 5 proc. rocznie, a to zwiększa ryzyko osteoporozy. Aby jej zapobiegać, a także skutecznie ją leczyć, twoje menu powinno obfitować w wapń.

Witamina D zwiększa przyswajalność wapnia

Pamiętaj jednak, że nawet odpowiednie spożycie produktów bogatych w ten pierwiastek nie wystarczy, jeśli w diecie zabraknie witaminy D3, ponieważ zwiększa ona przyswajalność wapnia. Możesz też sięgnąć po suplementy zawierające oba te składniki. Wapń jest ważny jeszcze z innego powodu – jest niezbędny do skurczu serca, a wraz z potasem reguluje ciśnienie krwi.

Menopauza: wybieraj produkty o wysokiej zawartości magnezu i potasu

Jeśli do wapnia i witaminy D dołączy potas i magnez, twoje serce będzie biło regularnie. To istotne, bo po pięćdziesiątce zwiększa się zagrożenie chorobami serca.

Źródła witamin i minerałów, których może brakować ci w okresie menopauzy

Najlepsze źródła wapnia i witaminy D znajdziesz w mleku i jego przetworach takich jak żółty ser, jogurt i kefir, zaś witaminę D3 – w tłustych rybach morskich, żółtku jajek, tranie.

Najwięcej potasu jest w bananach, pomidorach i ziemniakach, a magnezu – w kakao, orzechach i gorzkiej czekoladzie.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Bożena
|

ja teraz niestety przechodze menopauzę ...ale zaczęłam łykać sobie Wapń z mleka - o wiele lepiej się czuję, wiadomo że nie jest to łatwy okres dla kobiety ale można się tak wspomagać!

HalinkaWydra
|

Ja mogę polecić Vita-Min Multiple jako suplement i witaminy, które wspomagają nas każdego dnia, także w te "trudniejsze dni". Odkąd to stosuje to czuje się znacznie lepiej. Dodam, że codziennie trenuje na siłowni i również odczuwam większy power do treningów:)