Spożywanie siemienia lnianego przy cukrzycy typu II [Porada eksperta]

2014-04-21 18:54 Agnieszka Ślusarska

Mam cukrzycę typu 2. Czy mogę spożywać siemię lniane? Czy len pomaga w tej chorobie?

Przy cukrzycy typu 2 nie ma przeciwwskazań do stosowania siemienia lnianego. Nasiona siemienia są ubogie w węglowodany ale za to bogate w zdrowy tłuszcz (omega-3) i błonnik. Warto podkreślić, kwasy tłuszczowe omega-3 wykazują działanie silnie przeciw zapalne, a to właśnie przewlekły stan zapalny jest jest jednym z czynników predysponujących do wystąpienia cukrzycy. Ponadto siemię lniane dostarcza dwóch rodzajów błonnika tj. rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Siemię zawiera także fitoskłądniki pełniące rolę w prewencji cukrzycy typu 2. W kwestiach bezpieczeństwa stosowania siemienia lnianego warto pamiętać o tym że zawiera związki cyjanowe. Dlatego nie należy spożywać go w bardzo dużych ilościach. Bezpieczna i zalecana dawka 3 łyżeczki mielonego siemienia lnianego dziennie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE