Podstawowe zasady diety odchudzającej [Porada eksperta]

2013-08-19 13:25

Ważę 117 kg, próbowałam odchudzać się ze sto razy, ale nigdy nie wytrzymywałam dłużej niż kilka dni. Proszę mi powiedzieć, co mam robić, żeby schudnąć z 40 kg? Ważną informacją jest, że choruję na hashimoto.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Pani Alu, Witam serdecznie. Myślę że po wielu nieskutecznych próbach nadszedł czas na wizytę u specjalisty (dietetyka, psychodietetyka). Z pomocą fachowca znacznie łatwiej będzie Pani podjąć działania. Zastanowić się, dlaczego poprzednie próby się nie udały, co jest przeszkodą w zmniejszeniu masy ciała i zmianie nawyków oraz jak tym przeszkodom przeciwdziałać.

To bardzo ważne aby tym razem, odchudzanie rozpocząć "od głowy". Przemyśleć, zaplanować i ustalić konkretne cele oraz drogę do ich osiągnięcia. Z ogólnych zaleceń polecam: spożywanie pięciu posiłków dziennie: 3 główne posiłki i dwie przekąski o regularnych porach. Odstępy pomiędzy posiłkami powinny wynosić ok. 2-3 godzin, a same posiłki nie powinny być duże objętościowo.

W celu przyspieszenia metabolizmu należy pić dużo płynów (herbata zielona, woda niegazowania ok 2l/ dobę). Również wspomagająco mogą działać napary z yerba mate, przyprawy typu chilli, imbir oraz curry. Należy wybierać pieczywo z pełnego przemiału oraz na zakwasie, najlepiej żytnie razowe na zakwasie. Należy uważać na pieczywo imitujące pieczywo razowe - z dodatkiem karmelu lub miodu.

Przygotowywać kasze, ryż, makaron „al dente”- pół na pół twarde (unikać rozgotowywania produktów). Wybierać kasze gruboziarniste np.: gryczana, pęczak jęczmienny, jaglana zamiast tych drobnoziarnistych (np. manna) oraz błyskawicznych (np. kuskus). Wybierać makarony razowe (ciemne) oraz grube. Nie należy kupować makaronów bezglutenowych, ryżowych oraz azjatyckich. Jeżeli już wybieramy makarony azjatyckie, to należy wybierać makarony szkliste (zwane fasolowymi nitkami/ makaronem celofanowym). Zaleca się ryż długoziarnisty typu paraboiled oraz ryż basmati. Unikać ryżu krótkoziarnistego oraz kleistego (jaśminowy i sushi). Również należy pamiętać, że ryż brązowy będzie zdrowszy od ryżu białego, przez zawarty w nim błonnik pokarmowy. W przypadku ryżu, kaszy i makaronów, należy pamiętać, że im dłuższy czas gotowania jest potrzebny do ich sporządzenia, oznacza to, że zawierają one więcej błonnika pokarmowego pełniącego funkcję regulującą w naszym organizmie (m.in.: reguluje rytm wypróżnień, wspomaga redukcję masy ciała, przyspiesza usuwanie toksycznych produktów przemiany materii oraz obniża poziom glukozy i cholesterolu we krwi).

Również zaleca się wzbogacanie diety w selen, który odgrywa ważną rolę w przemianie hormonów tarczycy. Do najlepszych źródeł selenu należą orzechy brazylijskie i włoskie, słonecznik oraz sezam. Podczas Pani choroby niedopuszczalne jest rezygnowanie z kolacji. Zjedzenie jej w postaci mięsa czy ryby i warzyw, ok. 2-3 godziny przed snem, zmusi hormon wzrostu do przyspieszenia metabolizmu w tracie snu.

Dieta dla osób z niedoczynnością tarczycy musi składać się w 40 % z białka, 30% z węglowodanów, 30% z tłuszczu. Powinien opracować ją dietetyk. Powinna pić Pani 8 szklanek wody każdego dnia. W przypadku niedoczynności tarczycy i Hashimoto jest to szczególnie istotne, gdyż woda pomaga leczyć wiele objawów niedoczynności. Między innymi ogranicza zmęczenie, problemy z wypróżnieniem. Dodatkowo, woda mineralna niskozmineralizowana ułatwia pozbycie się fluoru (z herbaty, pasty do zębów) i chloru, które blokują receptory jodu w komórkach, szczególnie mięśniowych.

Wśród dodatków, które pomogą Pani poprawić witalność i przyspieszyć metabolizm są witaminy z grupy B, a szczególnie B12 (przyspieszają zamianę węglowodanów na energię), witamina E, która zwiększa ilość hormonów tarczycy we krwi selen oraz cynk. Wiele badań pokazuje, że uzupełnienie diety w ten pierwiastek poprawia czynność tarczycy u osób z niedoczynnością. Podobnie witamina D może być bardzo korzystna. Wytwarza się ona pod wpływem promieni słonecznych oraz możemy przyjąć ją z jedzeniem produktów bogatych w witaminę D, takich jak łosoś, sardynki i jaja. Kokos i masło kokosowe (olej kokosowy) wykorzystywane są o jako żywność i lek na niedoczynność tarczycy. W odróżnieniu od nasyconych tłuszczów zwierzęcych obecnych w mięsach i produktach mlecznych, olej kokosowy zawiera tłuszcze nasycone, które organizm sprawianie metabolizuje i szybko przerabia na energię.

Pozdrawiam

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta