Opieka nad obłożnie chorym. Właściwe odżywianie obłożnie chorego

2012-11-30 12:25 Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" | Konsultacja: Michał Aleksander Kornatowski, lekarz specjalista geriatra

Jedzenie, które podajemy obłożnie choremu, bezwzględnie musi być świeże i niezbyt kaloryczne, bo leżący chory nie zużywa tyle energii co osoba aktywna.

Jeżeli opiekujesz się osoba przewlekle chorą, wśród twoich obowiązków jest zapewne dbanie o odpowiednią dietę chorego. Posiłki podawane obłożnie choremu powinny być pełnowartościowe, aby organizm mógł sprawnie funkcjonować i walczyć z chorobą. Sposób odżywiania warto omówić z lekarzem lub pielęgniarką.

Jaka dieta jest najlepsza dla osoby obłożnie chorej?

Warto pamiętać, że osoby starsze często źle tolerują mleko, świeże owoce i warzywa. Dlatego należy to uwzględnić w układaniu posiłków, aby chory nie cierpiał z powodu wzdęć, biegunek czy bólu brzucha. W

ażnym zadaniem diety jest też zapobieganie zaparciom. Jeśli podopieczny może sam jeść i nie ma problemu z przełykaniem, należy mu przygotowywać posiłki zawierające produkty ze wszystkich grup, czyli mięso, ryby, produkty mleczne, przetwory zbożowe, warzywa i owoce. Najlepiej podawać choremu 5–6 niezbyt obfitych posiłków dziennie.

Organizm łatwiej będzie wtedy trawił jedzenie. Chorym nie serwujemy potraw tłustych, smażonych i ogólnie uznawanych za ciężkostrawne, np. żółtego sera. Najlepsze będą dania gotowane w wodzie lub na parze, pieczone w folii. Jeśli z przyczyn zdrowotnych nie jest możliwe jedzenie pełnowartościowych posiłków, ewentualne niedobory składników pokarmowych należy uzupełniać specjalnymi koktajlami odżywczymi, które można kupić w aptekach.

Kiedy choremu grozi niedożywienie?

Pacjentom w podeszłym wieku często grozi niedożywienie. Niedobór składników mineralnych lub witamin w ich przypadku może być spowodowany istotnymi brakami w uzębieniu lub złym dopasowaniem protezy. Dlatego trzeba zadbać o stan uzębienia chorego. Proteza musi być mocowana dobrym klejem, aby pozwalała dokładnie rozgryźć każdy kęs. Warto wiedzieć, że niektóre przychodnie stomatologiczne podejmują się leczenia obłożnie chorych pacjentów w domu.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE