Opieka nad obłożnie chorym. Właściwe odżywianie obłożnie chorego

2012-11-30 12:25

Jedzenie, które podajemy obłożnie choremu, bezwzględnie musi być świeże i niezbyt kaloryczne, bo leżący chory nie zużywa tyle energii co osoba aktywna.

Opieka nad obłożnie chorym. Właściwe odżywianie obłożnie chorego
Autor: thinkstockphotos.com Jedzenie, które podajemy obłożnie choremu, bezwzględnie musi być świeże i niezbyt kaloryczne, bo leżący chory nie zużywa tyle energii co osoba aktywna.

Spis treści

  1. Jaka dieta jest najlepsza dla osoby obłożnie chorej?
  2. Kiedy choremu grozi niedożywienie?

Jeżeli opiekujesz się osoba przewlekle chorą, wśród twoich obowiązków jest zapewne dbanie o odpowiednią dietę chorego. Posiłki podawane obłożnie choremu powinny być pełnowartościowe, aby organizm mógł sprawnie funkcjonować i walczyć z chorobą. Sposób odżywiania warto omówić z lekarzem lub pielęgniarką.

Jaka dieta jest najlepsza dla osoby obłożnie chorej?

Warto pamiętać, że osoby starsze często źle tolerują mleko, świeże owoce i warzywa. Dlatego należy to uwzględnić w układaniu posiłków, aby chory nie cierpiał z powodu wzdęć, biegunek czy bólu brzucha. W

ażnym zadaniem diety jest też zapobieganie zaparciom. Jeśli podopieczny może sam jeść i nie ma problemu z przełykaniem, należy mu przygotowywać posiłki zawierające produkty ze wszystkich grup, czyli mięso, ryby, produkty mleczne, przetwory zbożowe, warzywa i owoce. Najlepiej podawać choremu 5–6 niezbyt obfitych posiłków dziennie.

Organizm łatwiej będzie wtedy trawił jedzenie. Chorym nie serwujemy potraw tłustych, smażonych i ogólnie uznawanych za ciężkostrawne, np. żółtego sera. Najlepsze będą dania gotowane w wodzie lub na parze, pieczone w folii. Jeśli z przyczyn zdrowotnych nie jest możliwe jedzenie pełnowartościowych posiłków, ewentualne niedobory składników pokarmowych należy uzupełniać specjalnymi koktajlami odżywczymi, które można kupić w aptekach.

Kiedy choremu grozi niedożywienie?

Pacjentom w podeszłym wieku często grozi niedożywienie. Niedobór składników mineralnych lub witamin w ich przypadku może być spowodowany istotnymi brakami w uzębieniu lub złym dopasowaniem protezy. Dlatego trzeba zadbać o stan uzębienia chorego. Proteza musi być mocowana dobrym klejem, aby pozwalała dokładnie rozgryźć każdy kęs. Warto wiedzieć, że niektóre przychodnie stomatologiczne podejmują się leczenia obłożnie chorych pacjentów w domu.

miesięcznik "Zdrowie"