Nawet głodówka mi nie pomogła [Porada eksperta]

2013-04-03 23:15

Stosowałam ostatnio głodówkę - przez tydzień jadłam serek z otrębami i piłam wodę. Schudłam 4 kg, ale teraz zaczynam znowu jeść więcej. Co mam zrobić?? bardzo zależy na zrzuceniu paru kilogramów :( Proszę o wskazówki.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Głodówka i bardzo ostra dieta nie jest metodą na trwałe i bezpieczne odchudzanie. Spożywaj produkty z niskim indeksem glikemicznym i niskim ładunkiem glikemicznym. Wysoki poziom insuliny sprzyja powstawaniu nadwagi. Wysoki poziom związany jest zaś z konsumpcją pewnej grupy węglowodanów, które w sposób gwałtowny i znaczny podnoszą chwilowy poziom glukozy w surowicy krwi, czyli innymi słowy, mają tzw. wysoki indeks glikemiczny i wysoki ładunek glikemiczny. Natomiast spożycie produktu o niskim indeksie glikemicznym i niskim ładunku glikemicznym powoduje powolny i relatywnie niewielki wzrost poziomu cukru i co za tym idzie - niewielki wyrzut insuliny. Produkty takie są więc bezpieczniejsze dla figury oraz zdrowia. Warto pamiętać, że przetwarzanie produktów żywnościowych (obróbka termiczna, czas obróbki termicznej) podwyższa zarówno indeks i ładunek glikemiczny. Z tego powodu (między innymi) warto jeść warzywa i owoce w postaci surowej.
Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu zaleca się minimum 3 posiłki dziennie. Jednak optymalna wydaje się ilość 4-5 posiłków spożywanych z 3-4 godzinną przerwą. Codzienne posiłki powinny być oparte o produkty pełnowartościowe i nieprzetworzone (choć niestety w supermarketach coraz trudniej je znaleźć). Spożywanie 4-5 posiłków dziennie gwarantuje nam wzrost tempa metabolizmu o kilka procent. Spróbuj układać swój program żywieniowy w zbliżony sposób, a najlepiej udaj się do dietetyka.

ŚNIADANIE – ( 290 kcal) jogurt z płatkami i kiwi: 2 małe opakowania jogurtu naturalnego bez cukru, 3 łyżki płatków żytnich, średnie kiwi;
DRUGIE ŚNIADANIE
– (120 kcal) kanapka z szynką i ogórkiem: 2 kromki chrupkiego pieczywa, 2 plasterki szynki z indyka, duży ogórek konserwowy, kilka listków sałaty;
OBIAD – (330 kcal) krem brokułowy z grzankami:100 g fileta z piersi indyka, 2/3 opakowania mrożonych brokułów, kostka bulionu warzywnego, mała cebula, łyżeczka oliwy z oliwek, pieprz, 2 kromki tosta pełnoziarnistego. Do gotującego się bulionu warzywnego dodaj mięso. Po 10 minutach dodaj brokuły i gotuj do miękkości. Na paleni podsmaż cebulkę na oliwie z oliwek. Z bulionu wyjmij ugotowane brokuły, zmiksuj. Następnie zmiskuj cebulkę oraz pokrojonego w kostkę indyka. Jeżeli krem będzie za gęsty, możesz dodać trochę bulionu warzywnego. Tosty pokrój w kosteczkę i podpiecz w piekarniku na grzanki.
PODWIECZOREK –(90 kcal) owoc: np. duże jabłko;
KOLACJA – (190 kcal) sałatka z tuńczykiem: puszka tuńczyka w sosie własnym, mała cebula, duży pomidor, duży ogórek kwaszony, mała czerwona papryka, kilka listków sałaty, łyżeczka oliwy z oliwek, ocet balsamiczny, ulubione przyprawy.

W ustalaniu menu pomoże ci nasz kalkulator INDEKS GLIKEMICZNY

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta