Naturalne statyny kontra cholesterol

2016-03-11 8:04

Ponad 70 procent dorosłych Polaków ma za wysoki cholesterol, ale tylko co trzeci stara się obniżyć jego stężenie. Warto poszukać wyspecjalizowanych sojuszników. A do takich należą substancje zwane statynami. Zanim sięgniesz po syntetyczne, wypróbuj statyny naturalne.

Naturalne statyny kontra cholesterol
Autor: thinkstockphotos.com Zanim sięgniesz po syntetyczne, wypróbuj statyny naturalne.

Spis treści

  1. Warzywa i owoce pomocne w obniżeniu cholesterolu
  2. Siemię lniane - cudowne ziarenka
  3. A może suplementy?

Wysoki cholesterol świetnie zbijają statyny. Zanim sięgniesz po syntetyczne, sprawdź, czy naturalne statyny nie rozwiążą twojego problemu. Walkę z nadmiarem cholesterolu wspomoże aktywność fizyczna i odpowiedni sposób odżywiania. W diecie nie może brakować ryb. Ich mięso jest bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które m.in. hamują zlepianie się płytek krwi, a także powstrzymują procesy zapalne odpowiedzialne za powstawanie blaszki miażdżycowej.

Świetnym produktem antycholesterolowym jest olej rzepakowy. Zawarty w nim kwas oleinowy obniża stężenie cholesterolu frakcji LDL (to on odkłada się w ścianach naczyń), nie zmniejsza natomiast stężenia frakcji HDL, mającej właściwości ochronne.

Warzywa i owoce pomocne w obniżeniu cholesterolu

Cennym sojusznikiem są warzywa i owoce, bo dostarczają witaminy C, beta-karotenu i flawonoidów. Związki te zapobiegają utlenieniu cholesterolu w cząsteczkach LDL, przez co staje się on mniej miażdżycorodny.

Szczególne cenne jest awokado, które zawiera dużo jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Pomagają one kontrolować poziom cukru we krwi i dodatkowo wzmacniają ściany tętnic. Obniżają też poziom cholesterolu LDL i podnoszą poziom dobrego HDL.

Kolejnym dobroczyńcą jest czosnek, ale nie można przesadzać z ilością. Bezpieczna dawka to jeden ząbek czosnku dziennie. Większe dawki mogą uszkodzić wątrobę. Czosnek obniża cholesterol i trójglicerydy, a także zapobiega powstawaniu procesów zapalnych w naczyniach krwionośnych.

Shiitake, twardziak jadalny, w Polsce dopiero zdobywa popularność, ale w krajach azjatyckich, zwłaszcza w Japonii, uważa się go za cudowny lek. Swoje prozdrowotne właściwości grzyb ten zawdzięcza m.in. eritadeninie, która (udowodniono to w badaniach na zwierzętach) znacząco obniża poziom cholesterolu.

Siemię lniane - cudowne ziarenka

W trosce o zdrowie i właściwy poziom cholesterolu we krwi można wprowadzić do diety rośliny bogate w naturalne statyny, czyli substancje obniżające poziom złego LDL. Siemię lniane, które zazwyczaj jest przyjmowane z powodu niedomagania przewodu pokarmowego, może także być pomocne w walce z wysokim poziomem cholesterolu. Dzieje się tak dlatego, że siemię zawiera bardzo dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które wpływają na unormowanie poziomu cholesterolu we krwi. To również bogate źródło błonnika, a ten w połączeniu z wodą tworzy substancję żelową, która wchłania cholesterol. Warto też sięgać po płatki owsiane, które oprócz bogactwa witamin zawierają także błonnik rozpuszczalny i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Takie połączenie składników płatków pozwala wyregulować poziom cholesterolu: obniżyć zły i podwyższyć dobry.

Polecamy
jesz co lubisz dash

Autor: Time S.A

Pamiętaj, że odpowiednio dobrana dieta obniży stężenie „złego” cholesterolu i pomoże w walce z chorobami układu krążenia. Skorzystaj z JeszCoLubisz - innowacyjnego systemu dietetycznego Poradnika Zdrowie i ciesz się indywidualnie dobranym planem oraz stałą opieką dietetyka. Zadbaj o swoje zdrowie i zmniejsz ryzyko miażdżycy, zawału serca czy udaru.

Warto wiedzieć

Normy cholesterolu

Specjaliści coraz częściej odchodzą od ustalania sztywnych norm dla cholesterolu całkowitego i jego frakcji HDL oraz LDL. Preferowana jest indywidualna ocena wyników, którą należy łączyć z ogólnym stanem zdrowia pacjenta. Zakres wartości referencyjnych to:

  • cholesterol całkowity: 115 – 190 mg/dl
  • cholesterol HDL: co najmniej 40 mg/dl
  • cholesterol LDL:

- mniej niż 70 mg/dl dla osób z bardzo dużym ryzykiem, po zawale serca i udarze mózgu.- mniej niż 100 mg/dl dla osób z dużym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego.- mniej niż 115 mg/dl dla osób z umiarkowanym lub małym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego.

A może suplementy?

Preparatów obniżających stężenie złego cholesterolu jest wiele. Mogą zawierać wyciągi z czosnku, karczocha, oleju lnianego, jarzębiny, dzikiej róży czy korzenia mniszka. Ostatnio sporym zainteresowaniem cieszą się środki zawierające monakolinę K, potocznie nazywanąfitostatyną, która powstaje w procesie fermentacji czerwonego ryżu pod wpływem grzybów z rodzaju Monascus purpueus. Monakolina K działa tak samo jak syntetyczne statyny, czyli hamuje powstawanie cholesterolu w wątrobie, przez co obniża we krwi poziom LDL, a także poziom trójglicerydów. Preparatów zawierających tę fitostatynę nie wolno łączyć ze statynami syntetycznymi, bo może dojść do działań niepożądanych. Preparaty z monakoliną należy zacząć przyjmować, jeżeli poziomu cholesterolu nie obniżyły sterole roślinne.

Warto wiedzieć

Gdy wszystko zawodzi

Badania dowodzą, że konsekwentne trzymanie się wskazówek dietetycznych i aktywność fizyczna to bardzo skuteczne narzędzia utrzymujące cholesterol na bezpiecznym poziomie. Lecz nie każdy potrafi narzucić sobie taki rygor. Wtedy lekarz może zaproponować środki farmakologiczne, np. syntetyczne statyny. Są one szczególnie wskazane, jeśli pacjent ma wysoki cholesterol, jest przy tym otyły, pali papierosy, lubi tłuste jedzenie, jest obarczony innymi czynnikami ryzyka zawału serca.

miesięcznik "Zdrowie"