Nalewka z propolisu - na ból gardła i afty. Jak zrobić nalewkę z propolisu?

2021-01-12 10:12
Nalewka z propolisu - na ból gardła i afty. Jak zrobić nalewkę z propolisu?
Autor: Getty Images Nalewka z propolisu - na ból gardła i afty. Jak zrobić nalewkę z propolisu?

Nalewka z propolisu to absolutny zdrowotny przebój. Liczne właściwości zdrowotne nalewki z propolisu sprawiają, że warto mieć ją w domu. Pomaga na ból gardła, leczy afty, ale to nie wszystko. Sprawdź, jakie właściwości zdrowotne ma nalewka z propolisu!

Nalewka z propolisu, czyli inaczej kitu pszczelego, to świetny produkt spożywczy będący silnym antybiotykiem. Nalewkę z propolisu uzyskamy po zmieszaniu kitu pszczelego z alkoholem właśnie. Dlaczego nie z wodą? Bowiem propolis jest mieszaniną żywic drzew iglastych i wydzieliny pszczół, przez co nie rozpuszcza się w wodzie.

W propolisie znajdziemy całe mnóstwo olejków eterycznych, enzymów, pyłek pszczeli oraz inne składniki odżywcze, które  świetnie działają na nasz organizm.

Spis treści

 1. Nalewka z propolisu - zastosowanie
 2. Nalewka z propolisu - przepis
 3. Nalewka z propolisu - witaminy i minerały
 4. Nalewka z propolisu - przeciwwskazania

Nalewka z propolisu - zastosowanie

Nalewka z propolisu ma bardzo silne właściwości antybakteryjne. Tak naprawdę nie powinno się jej pić "na zapas" i przez długi okres czasu. Najlepiej sprawdzi się do płukania gardła czy jego pędzlowania. Pomaga na ból gardła oraz infekcje jamy ustnej - także na afty, grzybicę jamy ustnej i parodontozę

Nalewka z propolisu sprawdzi się także jako środek do przemywania ran, oparzeń oraz pomoc przy stłuczeniach oraz jako środek przeciwgrzybiczy, jeśli zmagamy się z grzybicą skóry. W przypadku grzybicy należy przemywać skórę nalewką rozcieńczoną z wodą w proporcji 1 do 50.  Natomiast jeśli stosujemy nalewkę na rany wystarczy 1 ml nalewki wlany do 100 ml przegotowanej wody.

Nalewka z propolisu na ból gardła - sposób podania

Na łyżeczkę z cukrem należy zakropić do 30 kropli nalewki. Tak otrzymaną papkę trzymamy w ustach do rozpuszczenia. 

Nalewka z propolisu na afty

Tutaj nalewkę stosujemy miejscowo - na patyczek nalewamy kilka kropli, a następnie smarujemy nią afty - zabieg należy powtarzać do 3 razy dziennie. 

Nalewka z propolisu - na problemy z układem pokarmowym i infekcje bakteryjne

Nalewka z propolisu jest stosowana przede wszystkim jako środek pomocniczy w leczeniu infekcji układu oddechowego. Może być stosowany przy przeziębieniu, grypie, anginie. Działa ona przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Jednak pomaga także przy:

Nalewka z propolisu - przepis

Na nalewkę z propolisu potrzeba:

 • 30 g propolisu (kitu pszczelego),
 • 80 g wody,
 • 200 g spirytusu 96%.

Dlaczego nie wystarczy sama woda? Jak już wspominaliśmy żywica będąca składową propolisu nie rozpuszcza się w wodzie!

Przygotowanie nalewki z propolisu:

 1. Propolis zalewa się mieszanką wody i spirytusu.
 2. Odstawia się całość w ciemne i ciepłe miejsce.
 3. Przynajmniej raz dziennie należy miksturą wstrząsnąć.
 4. Po upływie 3 tygodni nalewkę przesącza się przez gazę, przelewa do butelki z ciemnego szkła.
 5. Przechowuje się w ciemnym miejscu.

Nalewka z propolisu - witaminy i minerały

W składzie propolisu (kitu pszczelego) znajdują się witaminy z grupy B, witamina A, witamina C, witamina D, witamina E, cynk, potas, żelazo, miedź, krzem, wapń, mangan, chrom i magnez.

Propolis jest także źródłem flawonoidów roślinnych, które należą do naturalnych przeciwutleniaczy.

Nalewka z propolisu - przeciwwskazania

Należy pamiętać, że nalewka z propolisu jest produktem alkoholowym, a to oznacza, że nie mogą jej pić dzieci i kobiety w ciąży czy karmiące piersią. Nie powinna być także stosowana długotrwale.

* Gardimax medica lemon spray (Chlorhexidini digluconatis solutio + Lidocaini hydrochloridum) 20 mg + 5 mg/10 ml. Lek bez recepty. Aerozol do stosowania w jamie ustnej, 30 ml. Składniki: 10 ml aerozolu zawiera 20 mg diglukonianu chlorheksydyny i 5 mg chlorowodorku lidokainy. Wskazania do stosowania: lek do stosowania objawowego w celu łagodzenia dolegliwości bólowych związanych ze stanem zapalnym lub podrażnieniem w przebiegu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na którąkolwiek substancję czynną lub inne leki miejscowo znieczulające z grupy amidów lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Stosowanie u dzieci w wieku poniżej 30 miesięcy. Podmiot odpowiedzialny: TACTICA Pharmaceuticals Sp. z o.o., Bankowa 4, 44-100 Gliwice.

* ChPL Gardimax medica lemon spray

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.