Nadwaga u 15-letniego chłopaka - jak schudnąć? [Porada eksperta]

2014-08-04 17:25

Jestem 15-letnim chłopakiem, 183-184 cm wzrostu i 103-104 kg wagi. Bardzo chciałbym, aby ta waga w dużym stopniu spadła. Moje odżywanie wygląda bardzo źle, czasem jakiś fast-food, słodkości, no tak jak chyba wszyscy, którzy tutaj pytają o poradę, ale chcę to odwrócić całkowicie. Moja aktywność fizyczna jest praktycznie zerowa, ponieważ w czasie roku szkolnego nie mam wychowania fizycznego w szkole, jak byłem młodszy to jeszcze chodziłem grać w piłkę co drugi dzień, ale teraz się rozleniwiłem i nawet nie uprawiam żadnego sportu. Chciałbym zapytać się jakich posiłków i rodzajów jedzenia zdecydowanie unikać i na jakie dokładnie zamienić, aby nie czuć się głodnym, a co za tym idzie, nie dostarczać zbędnych kalorii. Jak ćwiczyć (w domu) i po ile minut/godzin dziennie, aby te kilogramy spadały w jakimś normalnym tempie? Co do ćwiczeń w domu mam rowerek stacjonarny oraz hantle różnego rodzaju, które mogę używać codziennie. Mam też pytanie dotyczące siedzenia do późnych godzin wieczorem/w nocy. Czy jeżeli zmienię dietę oraz będę miał więcej ruchu w dzień, to właśnie siedzenie do późnych godzin będzie utrudniało spalanie kilogramów czy nie ma to żadnego znaczenia? Pozdrawiam i proszę o pomoc.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Świetnie, że chcesz schudnąć nie tylko przy pomocy diety, ale także wdrażając aktywność fizyczną. Przede wszystkim powinieneś zacząć od podstaw, czyli wprowadzić zasady zdrowego żywienia.

Dekalog zdrowego żywienia według Instytutu Żywności i Żywienia:

1. Dbaj o różnorodność spożywanych produktów.

2. Strzeż się nadwagi i otyłości, bądź aktywny ruchowo.

3. Produkty zbożowe powinny być dla ciebie głównym źródłem kalorii.

4. Spożywaj codziennie co najmniej 2 duże szklanki jogurtu naturalnego, kefiru.

5. Mięso spożywaj z umiarem. Tylko gotowane i pieczone.

6. Spożywaj codziennie dużo warzyw, a owoców około 2 porcji.

7. Ograniczaj spożycie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych, a także produktów zawierających dużo cholesterolu i izomerów trans nasyconych kwasów tłuszczowych.

8. Zachowaj umiar w spożyciu cukru i słodyczy.

9. Ograniczaj spożycie soli.

10. Nie pij alkoholu.

Ćwiczyć możesz codziennie, choć od intensywności i czasu treningu zależeć będzie to, ile powinieneś jeść. Siedzenie do późnych godzin może powodować chęć podjadania, a niewysypianie się i brak odpowiedniej regeneracji utrudnia budowę mięśni i utlenianie. Dlatego dobrze zachować higienę żywienia, pracy i ćwiczeń ;-)

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta