Nadwaga: jak zacząć odchudzanie po operacji kręgosłupa? [Porada eksperta]

2015-05-29 20:42
Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Bardzo proszę o pomoc! Muszę schudnąć około 20 kg. Jestem obecnie po operacji kręgosłupa lędźwiowego, miałam wypadnięty dysk, który przerywał rdzeń kręgowy i potrzebna była natychmiastowa operacja. Neurochirurg opiekujący się mną każe mi schudnąć, ale naprawdę sama sobie z tym nie poradzę. Muszę zrobić ze sobą porządek, a przede wszystkim z brzuchem, pośladkami i nogami. Przed zajściem w ciążę ważyłam 54 kg. Gdy rodziłam, waga była okropna, bo aż 80 kg, a obecnie ważę 83 kg. Schudłam tylko 2 kg. Ale to tylko dlatego, że leżałam w szpitalu, a już przytyłam 0,5 kg. Mija już 4. tydzień od operacji, jem mniej, ale niestety muszę jeszcze 2 tygodnie leżeć i wstawać tylko w razie potrzeby. I dlatego błagam o pomoc, bo jak stanę na nogi, chcę się wziąć za siebie. Jestem po ciąży już 14 lat i nic z tym nie robiłam, ale jak nie schudnę, znów wyląduję na stole operacyjnym, a naprawdę chcę tego uniknąć. Co mam zrobić? Ćwiczyć też na razie nie mogę, ponieważ muszę jeszcze leżeć.

Sytuacja wygląda tak. Postaw wszystko na jedną kartę. Zero taryfy ulgowej. Spytaj lekarza, czy chociaż rękami możesz ćwiczyć i rób to codziennie. Wprowadź 5 bardzo małych posiłków. Takie, które zmieszczą się na talerzykach deserowych. Wyklucz z jadłospisu: słodycze, słodkie napoje, wszystko z pszenicy, tłuste mięso. Jedz dużo warzyw. Czytaj jak najwięcej o zdrowym odżywianiu. Twój powrót do wagi sprzed ciąży jest w 100% możliwy!!!

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.