Kompleks witaminowy a odchudzanie [Porada eksperta]

2015-05-20 9:24
Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Bardzo dużo schudłem - od września tamtego roku ze 157,5 kg dotarłem do 102 kg dziś. Wprowadziłem zdrowe żywienie i ćwiczenia. Jednak wprowadziłem w tym samym czasie coś jeszcze - kompleks witamin i minerałów (zawierają m. in. jod). Mam zamiar je odstawić, aby nie wpaść w awitaminozę. Problem polega na tym, że zacząłem chudnąć w tym samym momencie, kiedy zacząłem je brać. Czy jeżeli przestanę brać ten preparat, zacznę ponownie tyć lub przestanę chudnąć (chcę jeszcze trochę zrzucić)? Oczywiście, nie zamierzam odpuścić diety i przestać ćwiczyć. Co prawda, nie odżywiałem się zdrowo przed rozpoczęciem odchudzania i nie trenowałem, ale martwię się, że jeżeli przestanę zażywać ten preparat, będę miał efekt jo-jo. Skład preparatu (biorę 1 tabletkę dziennie): Zawartość: w porcji(1 tabl.) zaw: 100% DZ Witamina A 800µg Witamina D 55µg Witamina E 12mg Witamina K 75µg Witamina C 80mg Witamina B1 1,1mg Witamiina B2 1,4mg Niacyna 16mg Kwas pantotenowy 6mg Witamina B6 1,4mg Biotyna 50µg Kwas foliowy 200µg Witamina B12 2,5µg Wapń 120mg Magnez 60mg Żelazo 14mg Cynk 10mg Miedź 1mg Mangan 2mg Selen 55µg Chrom 40µg Molibden 50µg Jod 150µg Estrakt z Żeń-szenia 60mg w tym ginsenozdy 48mg Czy to mogłoby mieć jakiś związek z tarczycą? Z góry dziękuję za odpowiedź

Gratuluję ubytku masy ciała i rozpoczęcia zmiany nawyków żywieniowych. Bardzo dobrze, że łączył pan dietę z ćwiczeniami. Myślę, że może pan odstawiać preparat. Faktycznie dieta redukcyjna może powodować niedobory witamin i minerałów, jednak zakładając, że jest zbilansowana i że wychodzi pan z deficytu, idąc powoli w stronę diety normoenergetycznej, może pan bez obaw odstawić ten preparat. Odpowiednia dieta i umiarkowana aktywność fizyczna z pewnością wystarczą, aby dalej stopniowo zrzucać nadmiar tkanki tłuszczowej.

Radziłabym udać się do dietetyka, który przeanalizuje pana wyniki i dostosuje odpowiednio zbilansowaną dietę, dzięki której poprzez posiłki dostarczy pan dostateczną ilość związków mineralnych i witamin. Ten preparat, który pan opisuje, posiada w swoim składzie selen, jod, żelazo, czyli składniki, które wpływają na budowę hormonów tarczycy. Tarczyca jest bardzo istotnym organem wpływającym na metabolizm. Poza tym w preparacie znajdujemy jeszcze jest żeń-szeń podnoszący tempo metabolizmu. Takich preparatów nie powinno się zażywać bez przerwy, ponieważ może to po pierwsze spowodować zachwianie gospodarki hormonalnej, po drugie hiperwitaminozę (a nie awitaminozę) – czyli skutki uboczne po zbyt dużym dostarczaniu witamin, związków mineralnych.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.