Ketony w moczu a cukrzyca ciążowa [Porada eksperta]

2018-06-13 22:51 Agnieszka Ślusarska

Badam ketony w moczu kilka razy dziennie. Jestem w 33 tygodniu ciąży i od 24 tygodnia mam zdiagnozowaną cukrzycę ciążową, którą leczę dietą (insulina zalecona "na zaś", w nagłych wypadkach - pow. 120 mg % po godzinie). Moje pytanie dotyczy ketonów w moczu. Otóż czasami między posiłkami, np. przed obiadem lub kolacją, wychodzą mi w paskach śladowe ilości ketonów. Z czego to wynika? W porannym moczu również od kilku dni zaczęły się pojawiać "+/_,+"co mogę zrobić żeby je zniwelować? dodam, że ostatnią kolację jem po 22.

Występowanie ciał ketonowych w moczu może świadczyć o nieprawidłowo leczonej cukrzycy. Może ma pani za długie przerwy między posiłkami. Ciała ketonowe są pośrednimi produktami przemiany tłuszczów. W warunkach prawidłowych ciała ketonowe nie są obserwowane w moczu. Obecność ketonów w moczu (aceton, kwas acetooctowy, kwas beta-hydroksymasłowy) mogą pojawiać w przypadku "głodowania" lub niekontrolowanej cukrzycy. Nie ma jednak sensu się denerwować. Najlepiej, aby skontaktowała się Pani z lekarzem prowadzącym.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE