Jak szybko się odchudzić? [Porada eksperta]

2011-09-02 12:57

Chciałabym, żeby mi pani poradziła jak szybko schudnąć.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Niestety, zazwyczaj szybko oznacza mało skutecznie... Nie mam na myśli braku efektu, ponieważ taki jak sama nazwa wskazuje pojawi się szybko. Jednak proces odchudzania i jego skuteczność oceniamy w perspektywie 2-3 lat. Gdy po tym czasie masa ciała ponownie wzrasta, odchudzanie uznajemy za nieskuteczne. Dlatego szybkie chudnięcie, obarczone efektem jo-jo, jest kiepskim rozwiązaniem. W zamian za to proponowałabym trwałą zmianę nawyków żywieniowych.
Kluczem do zdrowego odżywiania jest świadomość żywieniowa. Chodzi to, aby mieć odpowiednią wiedzę i umieć ją wykorzystać. Inaczej mówiąc najpierw pomyśl, potem wypij, najpierw popatrz, później zjedz. Po prostu miej świadomość, co wkładasz do ust. W związku z tym, iż optymalne tempo odchudzania to ok. 4 kg miesięcznie, redukcja ok. 10 kg powinna zająć ok. 2,5 miesiąca. Jak to osiągnąć? Chociażby starając się stosować poniższe zasady:

1. Zadbaj o różnorodność spożywanych produktów – każdego dnia należy spożywać produkty zbożowe, wysokobiałkowe (chude mięso (2 razy w tyg.), ryby (2-3 razy w tyg.), nasiona roślin strączkowych (2-3 razy w tyg.), warzywa surowe i gotowane na parze i owoce. Owoce ze względu na spore ilości cukrów prostych ogranicz do 250g dziennie.
2. Staraj się dostarczać zdrowe źródła kalorii – kalorie powinniśmy czerpać przede wszystkim z produktów zbożowych, każdego dnia należy zjadać kasze, płaki owsiane, brązowy bądź dzik ryż lub razowe pieczywo. Produkty zbożowe zwierają białko, witaminę B1, niacyną, magnez, żelazo, cynk oraz błonnik pokarmowy. W produktach zbożowych znajduje się także żelazo, przyswajanie tego pierwiastka można zwiększyć przez równoczesne spożywanie produktów bogatych w witaminę C.
3. Nie przesadzaj z mlekiem i serami. Mleko co prawda jest źródłem wapnia, wysokowartościowego białka oraz witaminy B2, jednak nie należy przyjmować go w dużych ilościach. Lepiej pić maślanki, kefiry, jogurty. Ogranicz sery żółte, pleśniowe i serki homogenizowane i słodkie napoje mleczne. Należy pić chude jogurty, aby chronić swój organizm przed miażdżycą.
4. Warzywa i owoce – codzienne spożywane dostarczają naszemu organizmowi niezbędne składniki odżywcze oraz witaminy, a także regulują procesy trawienne.
5. Cholesterol i słodycze – należy unikać spożywania cholesterolu i słodyczy. Tłuszcze znajdują się w tłustych wędlinach, mięsie, cieście, czekoladzie, kremach, lodach i chipsach.
6. Jedz regularnie co 2-3 godziny. Należy zjadać 5 małych posiłków dziennie zamiast trzech dużych. Ponadto nie należy jeść na 3 godz. przed snem.
7. Pamiętaj o płynach. Czasem zaczynamy jeść wtedy gdy chce nam się pić. Warto pilnować aby wypijać 1,5-2 litry płynów dziennie.
8. Postaraj się więcej ruszać. Najlepiej robić ok. 10 tysięcy kroków dziennie. Codzienny spacer na dystansie ok. 8 km poprawi także sylwetkę i obniży ciśnienie krwi.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta