Jak nastolatka może zacząć odchudzanie? [Porada eksperta]

2016-09-06 14:51
Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Mam niecałe 13 lat, ważę 95 kg przy, wzroście 175 cm. Bardzo chciałabym schudnąć, ale nie wiem, od czego mam zacząć. Czy mogła by mi Pani podpowiedzieć, co jeść, a czego nie? Czy mogłaby Pani napisać plan diety na jeden dzień, bardzo prosty i nieskomplikowany.

Rozplanuj sobie te posiłki mniej więcej co trzy godziny, nie podjadaj między posiłkami, pamiętaj o piciu wody (30 ml na każdy kilogram ciała). Jedz śniadanie w ciągu godziny od wstania i kolację najpóźniej dwie godziny przed snem.

W kolacji unikaj produktów, które są źródłem węglowodanów prostych (owoców, soków owocowych). Włącz aktywność fizyczną na co dzień.

Przykładowy jadłospis

Śniadanie: 2 jaja na miękko, dwie kromki chleba pełnoziarnistego, sałatka z pomidora, pół papryki, kilku liści sałaty skropionej sokiem z cytryny i oliwą. Drugie śniadanie: koktajl z owoców (dowolnych 150 g) i małego kubeczka jogurtu naturalnego, orzechy. Obiad: porcja mięsa, ryby, najlepiej pieczonych, bądź grillowanych bez panierki, do tego surówka, dowolna, ważne, żeby była bez dodatku majonezu, kasze/ryż/ziemniaki. Podwieczorek: garść mieszanki orzechów, szklanka soku wielowarzywnego. Kolacja: mozzarella z pomidorem, polana pesto z bazylii albo skropiona oliwą i posypana bazylią, kromka chleba żytniego na zakwasie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.