Ile czasu po spożyciu glutenu pojawiają się objawy celiakii? [Porada eksperta]

2018-09-26 15:52 Katarzyna Pryzmont

Witam serdecznie! Chciałam zapytać czy osoba, która choruje na celiakię i spożyje gluten, który w jej przypadku jest zabroniony, może odczuwać jego skutki dopiero po kilku tygodniach od spożycia? To znaczy, ostre i napadowe bóle brzucha, nudności i afty w jamie ustnej.

Po konsultacji z Polskim Stowarzyszeniem Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, dostałam informację, iż nigdy nie zanotowali takiego przypadku. Objawy u chorego na celiakię pojawić się mogą do kilku dni, ale zwykle pojawiają się od razu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE