Dręczy cię biegunka i wzdęcia? Pomoże dieta

2011-06-21 9:59 dr n. med. Włodzimierz Zych, gastroenterolog

Sensacje żołądkowe, wzdęcia, wymioty i biegunka o różnym nasileniu są częstym wynikiem jedzenia na mieście i w pracowniczym bufecie. Jadanie poza domem nie wszystkim wychodzi na zdrowie - jak sobie radzić z częstymi objawami wskazującymi na zatrucie pokarmowe?

Jeśli niedyspozycje żołądkowe typu biegunka, wzdęcia, a nawet wymioty pojawiają się często, warto wybrać się do lekarza i przebadać. Jeśli badania nie wykażą  nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego, alergii pokarmowej czy nietolerancji mleka, winne jest jedzenie. Najprościej byłoby zrezygnować z jedzenia w przypadkowych miejscach, bo najbezpieczniejsza jest domowa dieta, ale nie zawsze tak się da.

Biegunka może wywołać zapalenie stawów i zaburzyć pracę nerek

Biegunka to gwałtowna reakcja obronna organizmu na atak toksycznych substancji zgromadzonych w jelitach. Przypadłość pojawia się, gdy podrażnione jelita szybciej się kurczą i przez to przyśpieszają przesuwanie się pokarmu. Organizm nie może wchłonąć zawartej w jedzeniu wody i kłopot gotowy. Zwiększa się wtedy ilość luźnych lub płynnych stolców. Żadnej biegunki nie powinno się lekceważyć, ponieważ może doprowadzić do zaburzenia pracy nerek, zapalenia stawów. Gdy biegunka utrzymuje się u osoby dorosłej dłużej niż 48 godzin, należy zgłosić się do lekarza.

Proste sposoby na wzdęcia! [WIDEO]

Męczy cię biegunka? Pomoże woda, elektrolity lub probiotyki i dieta

Jeżeli dolegliwości polegają tylko na częstym oddawaniu luźnego stolca, wystarczy pić dużo wody i przyjmować elektrolity (lub probiotyki), które przywracają właściwy skład mikroflory w jelitach. Można zażyć leki hamujące biegunkę, ale najczęściej ustępuje ona samoistnie. Niektórzy lekarze zalecają głodówkę, większość jednak twierdzi, że mimo braku apetytu należy jeść. Najlepiej to, co szybko wchłania wodę z jelit, np. gotowany ryż i zupę marchwiową. Pomaga dieta złożona z bananów, duszonych jabłek i sucharków lub czerstwej bułki. Zdecydowanie należy ograniczyć cukier, jeść często, ale małe porcje. Jeżeli biegunce towarzyszą skurcze jelit, można stosować np. leki zmniejszające aktywność jelit. Antybiotyki zaleca się tylko wtedy, gdy po badaniu kału okazuje się, że biegunkę wywołały bakterie.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Marika
|

Jogurtów teoretycznie w takich chwilach jeść nie powinniśmy - wogóle ograniczamy nabiał.

Dominika
|

ta jasne super reklama dziewczęta . Skuteczność probiotyków nie została w żaden sposób potwierdzona , jeśli nawet to są to zmarnowane pieniądze . Lepiej jest codziennie zjadać mały zwykły jogurt który także posiada wiele kultur bakterii . Picie wody mineralnej wystarczy , tam też są elektrolity i mikroelementy . Nie dajmy się zwariować ;)

Maajka
|

biegunki mi się czasem zdarzają i wymioty również, wiem, że ważne jest, żeby uzupełniać poziom elektrolitów i mikroelementów, dlatego biorę orsalit, piję też wodę, żeby się nie odwodnić