DIETA w uchyłkowatości jelita grubego

Dieta wystarczy w leczeniu uchyłkowatości jelita grubego? Zazwyczaj tak, bo zabieg konieczny jest tylko w niektórych przypadkach. Lekarze zalecają odpowiednią dietę i leczenie farmakologiczne. W potrawach powinno być więcej błonnika i produktów ułatwiających przeczyszczanie. Zobacz, jak komponować dietę przy uchyłkowatości jelita grubego.

Zmień dietę przy uchyłkowatości jelita grubego

Jeśli uchyłki nie dają objawów, terapia nie jest potrzebna. Wystarczy wprowadzenie do jadłospisu produktów bogatych w błonnik. Przy niepowikłanej uchyłkowatości jelita grubego stosuje się leczenie dietetyczno-farmakologiczne. Polega ono na modyfikacji diety, zażywaniu preparatów z błonnikiem i łagodnych środków o działaniu przeczyszczającym w celu uregulowania wypróżnień i ułatwienia opróżniania uchyłków z resztek pokarmowych.

W przypadku zapalenia uchyłków, w zależności od jego przebiegu, ogólnego stanu zdrowia i wieku chorego, stosuje się leczenie ambulatoryjne lub szpitalne. Polega ono na podawaniu antybiotyków działających wyłącznie na jelita i ścisłej diecie (tylko płyny) lub diecie zerowej (płyny i leki dostarczane są dożylnie).

To ci się przyda

Jak powinna wyglądać dieta w uchyłkowatości jelita grubego?

Uchyłki, które się utworzyły, już nie znikną. Możesz jednak zapobiec powstaniu nowych. Pij dużo płynów i jedz więcej błonnika, który przyśpiesza pasaż jelitowy i zwiększa objętość mas kałowych. Co zrobić, aby w diecie była odpowiednia jego ilość (30 g dziennie)?

● Wprowadź do jadłospisu grube kasze (gryczana, pęczak), płatki owsiane, ciemne pieczywo, razowe makarony.

● Jedz częściej rośliny strączkowe (fasola, groch, bób). Jeśli jednak cierpisz na uchyłkowatość jelita grubego, raczej ich unikaj, ponieważ są ciężkostrawne i wzdymające. Zwiększ natomiast spożycie warzyw bogatych w błonnik, takich jak buraki, marchew, ziemniaki, pomidory, kapusta kwaszona, sałaty.

● Nie żałuj sobie owoców, szczególnie śliwek, moreli (także suszonych), ale unikaj porzeczek, malin (ze względu na drobne pestki, które mogą podrażniać uchyłki).

● Gdy masz skłonności do zaparć, zjadaj 3 razy dziennie po łyżce otrębów z jogurtem naturalnym lub kefirem i pamiętaj o prawidłowej ilości płynów – co najmniej 1,5 litra na dobę.

Polecamy
jesz co lubisz kulinaria

Autor: Time S.A

Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci jeść zdrowo i smacznie, nawet gdy lekarz zalecił Ci dietę leczniczą. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online od Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesz się profesjonalnie skomponowanym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!

Zapalenie uchyłków - kiedy konieczny jest zabieg?

Gdy stany zapalne nawracają, terapię rozszerza się o środki rozluźniające stolce, rozkurczowe oraz leki stosowane w nieswoistych zapaleniach jelit. Czasami jednak konieczne jest leczenie zabiegowe – polega ono na resekcji fragmentu jelita grubego, w którym najwięcej jest uchyłków.

Zabieg przeprowadza się zarówno metodą klasyczną (otwarcie jamy brzusznej), jak i laparoskopowa.

Badania wykrywające uchyłki w jelicie

Zdarza się, że zostają zauważone przez doświadczonego ultrasonografistę w trakcie USG jamy brzusznej lub podczas badania tomografem komputerowym. Ale postawienie diagnozy umożliwia dopiero badanie radiologiczne (wlew doodbytniczy) lub kolonoskopia. To drugie badanie, wykonywane w ramach profilaktyki raka jelita grubego u osób po 50. roku życia, jest dobrą okazją do sprawdzenia, czy nie mamy uchyłków.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
renoka49
|

Witam.Po badaniu kolonoskopii stwierdzono u mnie uchyłkowatość jelita.Problem w tym , że ja mam ciągle rozwolnienie.I dlatego miałam kolonoskopię.Mieszkam w Anglii-ale raz udało mi się uzyskać od lekarza GP antybiotyk,po którym było lepiej.Antybiotyk skończyłam i po tygodniu na nowo mam wielkie rozwolnienie.Nie raz w ciągu dnia potrafię iść[ a w zasadzie biec ] 8-10 razy do toalety.Następnym razem lekarz przepisał mi -CODEINE PHOSPHATE-są to tabletki ,jak powiedział na suchy kaszel ,-ale pacjenci,którzy te tabletki biorą ,skarzą się na zatwardzenie.Mimo wszystko zaczęłam je brać.No ,piszą,że są też przeciwbólowe.Na początku rozwolnienie zmniejszyło się,ale ból po lewej str brzucha nadal jest.Terzaz miałam bóle w okolicy pasa,ale brałam te tabletki nadal. Od 3 dni mam znów wielkie
wielkie rozwolnienie i duże gazy.Nie wiem co robić.Ciągle mam podwyższoną temperaturę.Wszędzie piszą ludzie ,że mają zatwardzenie,ja mam rozwolnienie.Co mam dalej robić?Może ktoś miał podobny przypadek.
Pozdrawiam Renata

Dominika
|

Jeżeli nastąpiło zapalenie uchyłków, krwawienie itd., to zaleca się dietę ubogoresztkową, czyli jak najmniej błonnika, jasne pieczywo itd. Natomiast po wyleczeniu zapalenia (nie uchyłków, bo one nie znikną), zaleca się dietę bogatoresztkową, z dużą ilością błonnika (jak w artykule). Stąd rozbieżności.

p@wo
|

Jedz częściej rośliny strączkowe (fasola, groch, bób). Koniec zdania kropka. Taka prawda dla zdrowych zgadzam się. Teraz : Jeśli jednak cierpisz na uchyłkowatość jelita grubego, raczej ich unikaj, ponieważ są ciężkostrawne i wzdymające. Taka prawda dla chorych na uchyłki, niewolno, zgadzam się. Czego tu nie rozumiecie?

Lucy
|

Czytam wszystkie komentarze... i można dopiero się rozchorować!
Jedni piszą, by nie jeść pieczywa pszennego, błonnika jak najmniej, inni piszą by jadać kaszę np. gryczaną. Mnie lekarz powiedział, by stosować dietę lekkostarwną, jeśli pomidory,to bez pestek, w ogóle unikać pestek, gdyż powodują rany w uchyłkach...pić dużo płynów, herbatki ziołowe i len (ziarno) gotując 10 minut. Zupy warzywne na wywarze w chudego mięsa, miksowane... ewentualnie kasza manna i mleko 0.5%.
Jabłka jadam pieczone lub gotowane, bez skórki.
Tyle na razie.
Życzę wszystkim duzo zdrowia i cierpliwości

Nie inaczej
|

Podane wyżej niektóre żywnościowe produkty mogą zrobić więcej szkody niż pożytku.. Np. groch czy fasola to....

olo
|

Takich bzdur jakie wy tuitaj piszecie trudno ogarnac!!Gdybym mial stosowac sie do tego to juz by mnie tu nie bylo!!napiszcie cos w komcu madrego!!

do Nivens
|

● Jedz częściej rośliny strączkowe (fasola, groch, bób). Jeśli jednak cierpisz na uchyłkowatość jelita grubego, raczej ich unikaj, ponieważ są ciężkostrawne i wzdymające. Zwiększ natomiast spożycie warzyw bogatych w błonnik, takich jak buraki, marchew, ziemniaki, pomidory, kapusta kwaszona, sałaty.Czyli zdrowy człowiek może jeść z ta chorobą NIE !!!! proszę czytać dokładnie zdania !!!!!!

Taka prawda
|

Niestety wyroby z mąki pszennej i żytnie są najgorszym produktem przy uchyłkach j. grubego.. Podrażniają kosmki jelitowe i wywołują zaostrzenie dolgliwości związanych z uchyłkami i nie tylko...

romcio1931
|

Wrociłem ze szpitala po krwawieniu z odbytu. Stwierdzono uchyłki i dano przepis na leki oraz przepis na diete wrzodową zolądka. Jest onr bardzo rożna od tego co wyczytuję w intwrnecie. Tam jeśc pieczywo przenne, tu razowe, tam bez błonnikia, tu maks błonnika . itp. Można zwariować. Kto ma jakieś doswiadczenie. Proszę mnie oświecić

NIVEENS
|

PYTANIE:Jak powinna wyglądać dieta w uchyłkowatości jelita grubego?

ODPOWIEDŹ: Jedz częściej rośliny strączkowe (fasola, groch, bób). Jeśli jednak cierpisz na uchyłkowatość jelita grubego, raczej ich unikaj, ponieważ są ciężkostrawne i wzdymające.

Gdzie tu logika? Pytanie co jesc przy tej dolegliwosci, odpowiedz , zaprzeczenie jej.. ktos chyba nie wiedzial co pisze..