DIETA w uchyłkowatości jelita grubego

2013-08-09 13:47

Dieta wystarczy w leczeniu uchyłkowatości jelita grubego? Zazwyczaj tak, bo zabieg konieczny jest tylko w niektórych przypadkach. Lekarze zalecają odpowiednią dietę i leczenie farmakologiczne. W potrawach powinno być więcej błonnika i produktów ułatwiających przeczyszczanie. Zobacz, jak komponować dietę przy uchyłkowatości jelita grubego.

Zmień dietę przy uchyłkowatości jelita grubego

Jeśli uchyłki nie dają objawów, terapia nie jest potrzebna. Wystarczy wprowadzenie do jadłospisu produktów bogatych w błonnik. Przy niepowikłanej uchyłkowatości jelita grubego stosuje się leczenie dietetyczno-farmakologiczne. Polega ono na modyfikacji diety, zażywaniu preparatów z błonnikiem i łagodnych środków o działaniu przeczyszczającym w celu uregulowania wypróżnień i ułatwienia opróżniania uchyłków z resztek pokarmowych.

W przypadku zapalenia uchyłków, w zależności od jego przebiegu, ogólnego stanu zdrowia i wieku chorego, stosuje się leczenie ambulatoryjne lub szpitalne. Polega ono na podawaniu antybiotyków działających wyłącznie na jelita i ścisłej diecie (tylko płyny) lub diecie zerowej (płyny i leki dostarczane są dożylnie).

To ci się przyda

Jak powinna wyglądać dieta w uchyłkowatości jelita grubego?

Uchyłki, które się utworzyły, już nie znikną. Możesz jednak zapobiec powstaniu nowych. Pij dużo płynów i jedz więcej błonnika, który przyśpiesza pasaż jelitowy i zwiększa objętość mas kałowych. Co zrobić, aby w diecie była odpowiednia jego ilość (30 g dziennie)?

● Wprowadź do jadłospisu grube kasze (gryczana, pęczak), płatki owsiane, ciemne pieczywo, razowe makarony.

● Jedz częściej rośliny strączkowe (fasola, groch, bób). Jeśli jednak cierpisz na uchyłkowatość jelita grubego, raczej ich unikaj, ponieważ są ciężkostrawne i wzdymające. Zwiększ natomiast spożycie warzyw bogatych w błonnik, takich jak buraki, marchew, ziemniaki, pomidory, kapusta kwaszona, sałaty.

● Nie żałuj sobie owoców, szczególnie śliwek, moreli (także suszonych), ale unikaj porzeczek, malin (ze względu na drobne pestki, które mogą podrażniać uchyłki).

● Gdy masz skłonności do zaparć, zjadaj 3 razy dziennie po łyżce otrębów z jogurtem naturalnym lub kefirem i pamiętaj o prawidłowej ilości płynów – co najmniej 1,5 litra na dobę.

Polecamy
jesz co lubisz kulinaria

Autor: Time S.A

Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci jeść zdrowo i smacznie, nawet gdy lekarz zalecił Ci dietę leczniczą. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online od Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesz się profesjonalnie skomponowanym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!

Zapalenie uchyłków - kiedy konieczny jest zabieg?

Gdy stany zapalne nawracają, terapię rozszerza się o środki rozluźniające stolce, rozkurczowe oraz leki stosowane w nieswoistych zapaleniach jelit. Czasami jednak konieczne jest leczenie zabiegowe – polega ono na resekcji fragmentu jelita grubego, w którym najwięcej jest uchyłków.

Zabieg przeprowadza się zarówno metodą klasyczną (otwarcie jamy brzusznej), jak i laparoskopowa.

Badania wykrywające uchyłki w jelicie

Zdarza się, że zostają zauważone przez doświadczonego ultrasonografistę w trakcie USG jamy brzusznej lub podczas badania tomografem komputerowym. Ale postawienie diagnozy umożliwia dopiero badanie radiologiczne (wlew doodbytniczy) lub kolonoskopia. To drugie badanie, wykonywane w ramach profilaktyki raka jelita grubego u osób po 50. roku życia, jest dobrą okazją do sprawdzenia, czy nie mamy uchyłków.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.