Dieta w chorobie refluksowej i wrzodach żołądka dla wegetarianki [Porada eksperta]

2014-09-08 12:21

Mam 24 lata, jestem osobą szczupłą, wegetarianką, odżywiającą się raczej zdrowo, ale mimo to, spotkało mnie kilka problemów zdrowotnych. Otóż okazało się, że mam kamienie żółciowe, a ponadto refluks żołądkowo-jelitowy i pojedyncze wrzody w żołądku oraz dwunastnicy. Nie odczuwam żadnych typowych dla refluksu dolegliwości: nigdy w życiu nie miałam zgagi, nie odbija mi się ani nie czuję gorzkiego posmaku w jamie ustnej. To co skłoniło mnie do zrobienia badań, to silne bóle w górnej części żołądka, w okolicy mostka. Lekarz przepisał mi Helides (1x dziennie) i Gasprid (2x dziennie). Od kiedy przyjmuję tabletki nie odczuwam już bólu. Próbowałam zastosować się do zaleceń dietetycznych w chorobie refluksowej, jednak okazało się, że niewskazane są na przykład rośliny strączkowe, które przy mojej wegetaraiańskiej diecie stanowią ważny element codziennego żywienia. Z wielkim bólem zrezygnowałam z cytrusów oraz pikantnych przypraw, jednak nie wyobrażam sobie odstawienia mojego głównego źródła białka jakim są wszelkie warzywa strączkowe. Nie potrafię także zrezygnować z pomidorów. Bardzo proszę o radę, co powinnam jeść, by dostarczać sobie wszystkich potrzebnych składników odżywczych, a jednocześnie nie pogarszać sytuacji zdrowotnej.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Niestety w przypadku chorób, jakie u pani zdiagnozowano korzystniej, by było wyeliminować warzywa strączkowe. Jednak istotna jest indywidualizacja zaleceń , zatem jeżeli jest pani wegetarianką, nie odczuwa pani po spożyciu strączków dolegliwości oraz nie wyobraża sobie pani ich odstawienia, to proponowałabym pozostawić je w diecie, ale w umiarkowanych ilościach.

Bazować należy na ziarnach przetworzonych, np. tofu, pas, humusu. Bezpieczniej będzie wybierać młody zielony groszek oraz młodą fasolkę szparagową. Soczewica, fasola azuki i fasola mung są łatwiej strawne w porównaniu z ciecierzycą, fasolą, soją i grochem. Rośliny strączkowe lepiej spożywać w formie rozdrobnionej, np. w postaci past. Jeśli zaobserwuje pani nasilenie objawów choroby to całkowita rezygnacja z nich będzie niezbędna.

Jako źródło białka może pani spożywać gotowane na miękko jaja, chude lub półtłuste twarogi, chude mleko i jogurty, jeśli je pani toleruje, mleko kozie, mleka roślinne (sojowe, ryżowe, owsiane) czy tofu. Dieta w dużym stopniu zależy od indywidualnej tolerancji – powinna pani eliminować z diety produkty, po których spożyciu obserwuje pani nasilenie dolegliwości, nawet jeśli należą do grupy zalecanych.

Skoro jest pani na diecie wegetariańskiej, to zapewne dużą część spożywanych przez panią posiłków stanowią owoce i warzywa. Warzywa lepiej spożywać w postaci gotowanej lub duszonej, a owoce bez skórki i przetarte. Z warzyw szczególnie polecane są gotowane ziemniaki, buraki, marchewka, szpinak, szparagi i dynia. Objawy mogą zaostrzyć produkty takie jak warzywa kapustne, surowa papryka, cebula, szczypiorek, por, rzodkiewka oraz warzywa marynowane w occie. Pomidory w niewielkich ilościach nie powinny zaszkodzić, ale lepiej spożywać je przed południem, a w przypadku zaobserwowania nasilenia objawów choroby wyeliminować je z diety.

Dieta powinna być urozmaicona i oparta w głównej mierze na lekkostrawnych produktach ze wszystkich grup żywności – wtedy dostarczy Pani sobie niezbędne składniki odżywcze i nie powinny wystąpić żadne niedobory.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta