Dieta w CHOROBACH NEREK: przewlekłej niewydolności nerek, kamicy nerkowej, zespole nerczycowym

2007-05-15 2:28 Anna Krasuska

Choroby nerek leczy się farmakologicznie, ale ważną rolę w terapii odgrywa również sposób odżywiania. Rodzaj diety zależy od typu schorzenia. Oto zasady odżywiania przy niewydolności nerek, kamicy nerkowej i zespole nerczycowym.

W przypadku problemów z nerkami wybór właściwej diety jest uwarunkowany rodzajem choroby. Inne są zalecenia, gdy mamy do czynienia z przewlekłą niewydolnością nerek, inne, gdy chodzi o kamicę nerkową, która wymaga diety uzależnionej od tego, jaka substancja stanowi główny składnik kamieni. Są jednak pewne zasady, które warto poznać, by nie popełniać błędów w żywieniu.

Dieta w chorobach nerek: przewlekła niewydolność nerek

Przy tej chorobie ogólną zasadą diety jest ograniczenie białka. Nie trzeba jednak calkowicie wykluczać z jadłospisu pokarmów białkowych, ale spożywać produkty, które zawierają wyłącznie białko pełnowartościowe, np. jajka i mleko.

Większość dostarczanej z pożywieniem energii musi pochodzić z tłuszczów roślinnych i węglowodanów, których głównym źródłem są warzywa i owoce. Lepiej wyeliminować tłuszcze pochodzenia zwierzęcego.

W przypadkach obrzęków i nadciśnienia trzeba ograniczyć ilość sodu, a zatem unikać soli, konserw, kiszonek, produktów wędzonych oraz przypraw z jego dodatkiem.

Dlaczego picie wody jest ważne dla zdrowia nerek? [#TOWIDEO]

Gdy w organizmie jest zbyt duże stężenie potasu (co wykażą badania), trzeba zrezygnować z takich produktów jak pomidory (oraz ich przetwory), banany, orzechy, kakao, czekolada, nasiona roślin strączkowych, suszone owoce, muesli, kasze, grzyby, wywary mięsne i warzywne. Bogate w potas są także mięsa i warzywa (zwłaszcza ziemniaki). Powinno się je wstępnie obgotować, odlać wodę i gotować ponownie w nowej.

Przy zaawansowanej mocznicy dochodzi do zaburzeń gospodarki fosforanowej. Wtedy trzeba zrezygnować z takich pokarmów jak ryby, podroby, cielęcina, gęsina, płatki zbożowe, kasze, muesli, nasiona strączkowe, pieczywo razowe, dania błyskawiczne i napoje gazowane. Ważne jest przyjmowanie ściśle ustalonej przez lekarza ilości płynów. Sposób przygotowania potraw powinien być taki, jak w diecie lekkostrawnej. Należy unikać smażenia, pieczenia i obsmażania. Najlepiej gotować lub piec w folii.

Dieta w chorobach nerek: kamica nerkowa

To najczęstsza choroba układu moczowego. Wyróżnia się kilka jej typów, w zależności od tego, z czego zbudowany jest kamień. Najczęściej mamy do czynienia z kamicą mieszaną, ale zawsze z przewagą jednego typu.
W każdym przypadku konieczne jest picie dużej ilości płynów (nawet 3-3,5 litra na dobę), w tym około litra tuż przed snem i w nocy. Z diety wyklucza się produkty zawierające duże ilości elementów wchodzących w skład kamieni.

 • Kamica moczanowa
  Wskazane jest spożywanie głównie potraw mlecznych oraz dużej ilości warzyw i owoców. Unikać należy potraw smażonych, pieczonych i duszonych; nie jeść wywarów, sosów, galaret mięsnych. Koniecznie trzeba ograniczyć alkohol, kawę, herbatę oraz czekoladę. Dozwolony jest tylko jeden posiłek mięsny dziennie (np. cielęcina, drób, królik, chude ryby).
  Niewskazane są: mleko sojowe, tłuste sery żółte i topione, tłusty ser biały, podroby, tłuste ryby, śledzie, sardynki, rośliny strączkowe, otręby pszenne, płatki owsiane, drożdże, grzyby.
 • Kamica szczawianowa
  Należy zwiększyć przyjmowanie produktów bogatych w wapń (mleko) i ograniczyć ilość szczawianów w pożywieniu. Niewskazane są: fasola sucha, fasola szparagowa, soja, szpinak, szczaw, rabarbar, marchew, kapusta, botwina, kakao, herbata.
 • Kamica fosforanowa
  Zaleca się jedzenie mięsa, ryb, kasz, makaronów. Ograniczyć trzeba produkty zawierające wapń.
  Niewskazane są: mleko, jogurt i kefir (powyżej 2 proc.), sery, żółtko jaj, otręby pszenne, płatki owsiane, chleb chrupki, suche fasola i groch, kukurydza, kapusta, kakao, orzechy, suszone morele i daktyle, pieczarki, lody, drożdże.
 • Kamica wapniowa
  Ogranicza się spożycie produktów bogatych w wapń oraz soli kuchennej, która zmniejsza wydalanie wapnia z moczem.  Unikaj wód wodociągowych i mineralnych zawierających dużo soli wapnia.
  Niewskazane są: mleko sojowe; mleko, jogurt, kefir (wszystkie powyżej 2 proc.); tłuste sery żółte i topione, żółtka jaj, śledzie, sardynki, otręby pszenne, suchy groch, kukurydza, soja, kapusta, botwina, kakao, orzechy, suszone figi i śliwki, rodzynki, lody.
Ważne

Sposób odżywiania trzeba skonsultować z lekarzem, który ustali jadłospis w oparciu o wyniki szczegółowych badań (określi także ilość przyjmowanych płynów - zwłaszcza w sytuacjach, gdy trzeba prowadzić dokładny bilans wodny).

Dieta w chorobach nerek: zespół nerczycowy

Dieta wymaga indywidualnego podejścia, w zależności od objawów klinicznych i stosowanych leków. Wskazania ogólne to spożywanie pełnowartościowego białka (chude mięsa, drób, ryby, nabiał), ograniczenie soli i tłuszczów (używanie wyłącznie tłuszczów roślinnych). Należy unikać smażenia i jeść dużo świeżych warzyw i owoców.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 2/2020 "Zdrowia": co pomoże na ból głowy, sztuczne hormony wokół nas, dźwięczny głos na lata, stopy bez odcisków, eko zwierzak w domu, chudnij z wyobraźnią, hity zdrowej kuchni. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych rad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 2/2020
KOMENTARZE
Mahdalene
|

Witam serdecznie, jaką dietę Pani stosuje przy wielotorbielowatości? Dziękuję.

ole
|

Dieta to jedzenie wszystkiego lecz w małych ilościach

Niezdrowa
|

Artykuł mnie bardzo zawiódł,bo nie ma w nim nic oprócz zakazów...Żadnych wskazówek,jak powinien wyglądać jadłospis,co wolno jeść.

Jo
|

Tak naprawdę to tylko na wodzie chyba pozostaje żyć,żeby przeżyć.

ewaadamczak19@gmail.com
|

bardzo proszę o informacje ile powinna wynosić kreatynina u osoby z jedną nerką

G.D.
|

Proszę koniecznie zgłosić się do poradni nefrologicznej i zapytać specjalistę . Z tego co wiem torbieli się nie usuwa tylko co jakiś czas kontroluje stan zdrowia. Na ogół można z nimi normalnie żyć i w niczym nie przeszkadzają ale trzeba stan nerek kontrolować. Sama mam wielotorbielowatość nerek, stosuję dietę i mam się dobrze. Powodzenia i zdrowia.

evelina
|

taka sytuacja jest najpowazniejsza Nie trzeba zwlekac ale natychmiast isc do lekarza lub szpitala.Mialam taka sama sytuacje okazalo sie ze to nowotwor nerki.Jestem juz 2 miesiace po usunieciu.
Jezeli ktos krwawi nie czekajcie to jest jedna odpowiedz, albo uszkodzenie nerki albo nowotwor czasem moze byc pecherz, ale rzadko.

verona
|

Bardzo proszę podaj jaką kurację Tobie zastosowano, jaką dietę, czy nowotwór był złośliwy ? Zachorowała moja mama i wszystko mnie interesuje na ten temat.

jurek
|

witam ja 8 lat temu miałem to samo i wykryto mi raka nerkę usunięto i jakoś ciągnę życzę zdrowia jurek

jurek
|

mikroalbuminuria 40,17,kreatynina 2,01,klirens kreatyniny 73,88,eGFR36,45