Dieta przy torbielach jajników i piersi - jaka? [Porada eksperta]

2014-11-24 9:27

Jaką dietę stosować przy torbielach jajników i piersi?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

W przypadku zespołu policystycznych jajników (PCOs) często schorzeniem współistniejącym bywa otyłość. Niestety, w swoim zapytaniu nie napisałaś nic o swojej wadze. Jednak wiele badań naukowych wykazuje, że redukcja nadmiernej masy ciała ( o ile takowa występuje), jest niezwykle istotna przy leczeniu tego typu schorzenia. Poza obniżeniem podaży kalorii w diecie, ważne jest odpowiednie jej zbilansowanie. Przeprowadzona w 2012 roku metaanaliza, pokazuje, że przy utracie wagi pomocna jest dieta bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdziesz w oleju rzepakowym, oliwie z oliwek, oliwkach, orzechach takich jak migdały, macadamia, pistacjowych, czy laskowych, a także w awokado. Udowodniono też, że dodatnią korelację z menstruacją wykazuje zastosowanie w jadłospisie produktów o niskim indeksie glikemicznym, natomiast przy stosowaniu produktów wysokowęglowodanowych wzrasta poziom androgenów (męskich hormonów płciowych, które w niewielkim stężeniu posiada każda kobieta).

Wracając do produktów o niskim IG, są to zazwyczaj nieprzetworzone, naturalne surowce – głównie warzywa, pewna część owoców, rośliny strączkowe, mięso, niskotłuszczowy nabiał, czy produkty z pełnego ziarna. Warto jest poszukać tabeli z poszczególną wartością IG dla produktów i bazować na tych poniżej 50. Produkty te, dodatkowo, pomagają w ustabilizowaniu gospodarki tłuszczowej (właściwe frakcje lipopotein we właściwych proporcjach we krwi), z czym również borykają się pacjentki z cystami. W przypadku zwiększenie podaży białka w diecie, pewna część kobiet miała lepsze samopoczucie, wzrastało poczucie własnej wartości i zanikały objawy depresji.

W przypadku torbieli piersi bardzo ważne jest, by kontrolować, czy nie są to zmiany o podłożu nowotworowym. Można, w ramach profilaktyki, spożywać pokarmy, których właściwości mogą przyczynić się do zmniejszenia ryzyka nowotworu, ponieważ w prewencji tego schorzenia właściwości ochronne może wywrzeć dieta wegetariańska, między innymi ze względu na odrzucenie mięsa i spożywanie dużych ilości warzyw i owoców bogatych w błonnik oraz składników antykancerogennych. Otyłość i wysoka zawartość tłuszczów zwierzęcych zwiększa ryzyko zachorowania, ponadto czynniki te podnoszą poziom estrogenów, które biorą udział w proliferacji komórek.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta