Dieta owocowa - oczyszczające działanie cytrusów

2010-05-14 16:47
Oczyszczająca dieta cytrusowa
Autor: thinkstockphotos.com Dieta owocowa - oczyszczanie organizmu cytrusami

Bezkonkurencyjnymi sprzymierzeńcami w oczyszczaniu organizmu są cytrusy. Dodatkowo oczyszczająca dieta owocowa bogata jest w witaminy i mikroelementy, które świetnie działają na skórę. Jednak najwięcej walorów odchudzających spośród wszystkich cytrusów ma ananas.

Oczyszczająca dieta owocowa, a szczególnie dieta cytrusowa, nie wymaga od ciebie wielkich wyrzeczeń. Każdy z nas miewa od czasu do czasu ochotę tylko i wyłącznie na owoce. Zwykle taka chęć pojawia się po naszych tradycyjnych świętach czy innych okazjach do przejadania się. Wówczas organizm sam podpowiada, co jest mu potrzebne, aby skutecznie pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii. A owoce do tego celu nadają się idealnie, ponieważ oprócz witamin i mikroelementów wspierających organizm zawierają rozpuszczalne frakcje błonnika - pektyny, które pomagają oczyszczać jelita z resztek pokarmowych, jednocześnie obniżając poziom cholesterolu we krwi. Jeśli chodzi o oczyszczanie organizmu, specjaliści szczególnie polecają cytrusy, ponieważ w odróżnieniu od innych owoców mają one właściwości wiązania toksycznych metali (m.in. kadmu, miedzi oraz ołowiu), a potem usuwania ich z organizmu.

Jednodniowa dieta owocowa może być monotonna

Przez jeden dzień będziesz jeść tylko owoce cytrusowe i pić soki oraz wodę, dlatego dieta owocowa dla niektórych może być dość wyczerpująca. Lepiej więc do niej się przygotować - wziąć wolne albo przeprowadzić ją w weekend. Nie planuj w tym czasie wielkiego wysiłku fizycznego - możesz czuć się nieco osłabiona. Ponadto możesz mieć nieprzyjemny oddech, niektórym będą doskwierać nawet bóle głowy.

Ważne

Cytrusowe aromaty

Nie ma co ukrywać, na diecie cytrusowej możesz poczuć się głodna. Ale co ciekawe, prawdopodobnie nie zepsuje ci to dobrego humoru. Dlaczego? Bo olejki cytrusowe mają właściwości aromaterapeutyczne!
Cytrynowy stymuluje do działania, a z drugiej strony łagodzi napięcia nerwowe i likwiduje ociężałość umysłową. Pomarańczowy natomiast działa uspokajająco, łagodzi lęki, napięcia nerwowe i bezsenność.

Zanim zastosujesz oczyszczającą dietę owocową

Jeżeli cierpisz na jakiekolwiek choroby przewlekłe, przed zastosowaniem tej diety skonsultuj się z lekarzem. Jeśli jesteś świeżo po infekcji lub w jej trakcie, lepiej na razie nie przechodź na menu oczyszczające. I niech cię nie skusi perspektywa dostarczenia organizmowi wraz z cytrusami dużej dawki witaminy C, która faktycznie ma wpływ na wzrost odporności. W czasie infekcji i zaraz po jej zakończeniu organizm potrzebuje lekkiej, ale różnorodnej diety, która oprócz witamin dostarczy mu też wzmacniających węglowodanów i białka. Na oczyszczanie przyjdzie czas, gdy całkiem odzyskasz siły.

Zrób to koniecznie

Twoje menu

Śniadanie
szklanka soku pomarańczowego lub grejpfrutowego» Drugie śniadanie szklanka soku pomarańczowego lub grejpfrutowego, 3-4 plastry (grubości 1 cm) świeżego ananasa
Obiad
sałatka owocowa 
Podwieczorek
szklanka soku pomarańczowego i 3-4 plastry (grubości 1 cm) świeżego ananasa
Kolacja
sałatka owocowa z grejpfruta, mandarynki i kiwi skropiona sokiem wyciśniętym z jednej pomarańczy

W dniu stosowania diety należy pić dużo wody

Aby dieta cytrusowa była skuteczniejsza, dzień wcześniej zjedz na kolację porcję (150 g) mięsa obficie skropionego (ale po przyrządzeniu) sokiem z cytryny. To ważne, żeby takie danie zjeść właśnie przed snem, bo zawarte w nim białko oraz witamina C pobudzą somatotropinę - hormon, który powstaje tylko nocą, a odpowiedzialny jest za spalanie tłuszczu.-
Podobnie jak inne monoskładnikowe diety, także cytrusowa może powodować odwodnienie. Dlatego przez cały czas jej trwania koniecznie trzeba pić dużo wody - małymi łykami przez cały dzień wypij 2 litry płynów (woda średniozmineralizowana, herbatki owocowe, świeżo wyciskane soki z cytrusów).

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.