Dieta 5:2 dr Mosleya, czyli połączenie racjonalnego odżywiania i głodówki

2013-04-22 18:17 Anna Jakimiuk

Wśród dziesiątek diet pojawił się kolejny sposób na odchudzanie. Dietę 5:2 opracował dziennikarz medyczny, dr Mosley. Nowa metoda na zrzucenie nadwagi spotkała się z ogromnym uznaniem w Wielkiej Brytanii, a od niedawna książkę "Dieta 5:2 dr Mosleya" można kupić w Polsce.

Fenomen diety 5:2 polega na jej prostocie. Jest nieskomplikowana i dlatego zachwyciła tak wiele osób.

Na czym polega dieta 5:2

Dieta polega na tym, że przez 5 dni jemy normalne posiłki, o wartości ok. 1600-1800 kalorii, a przez następne dwa dni pościmy. Niektórzy nazywają ten okres głodówką, jednak dieta zakłada zjadanie po około 500 kcal. dziennie. Dieta 5:2 od innych odróżnia się tym, że jej stosowanie nie zabrania spożywania żadnych produktów, za to nakłada regularne ograniczenia co do wielkości posiłków. Zakłada racjonalne odżywianie połączone z okresami postu w celu przyzwyczajenia organizmu do mniejszych porcji i regularnego oczyszczania. Zasada jest prosta – im mniej jesz, tym większe prawdopodobieństwo, że schudniesz.

Czy dieta 5:2 jest zdrowa?

Jedni mówią, że dieta dr Mosleya jest powrotem do źródeł. Oczyszczanie organizmu przez niedojadanie i regularnie zmniejszane posiłki porównywane są do historycznych okresów głodu lub niedojadania. Według dra Mosleya nawyki żywieniowe po regularnym stosowaniu jego diety zmienią się same, a to zagwarantuje długotrwały efekt. Poza tym wiadomo, że obżarstwo nie służy zdrowiu, a post niesie za sobą korzyści dla całego organizmu, dlatego dość logiczne wydają się być tłumaczenia autora diety.

Według innych dieta jest zaprzeczeniem tego co wiemy o odżywianiu. Jeśli organizmowi regularnie brakuje kalorii, to w czasach normalnego jedzenia będzie odkładał nadmiar tłuszczu i zmagazynowane zapasy wykorzystywał w czasach niedojadania.

Dieta 5:2 nie dla łakomczuchów

Założeniem diety jest umiejętne i stopniowe zmniejszenie żołądka przez niedojadanie, co ma doprowadzić do tego, że nasze codzienne porcje będą mniejsze. Nie poleca się więc diety 5:2 żadnym łakomczuchom, którzy po dwudniowym poście postanowią zjeść więcej, niż jedli dotychczas. Bardziej skuteczna będzie w przypadku osób, które potrafią panować nad swoim odżywianiem i po dwóch dniach głodówki nie zjedzą wszystkiego

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
miki
|

Stosowałem je przez 6 miesięcy i maja waga systematycznie spadała około 2-2.5kg miesięcznie z 114kg do 98kg. Po pierwsych kilku tygodniach nie było trudno sie dostosować do dni postowych (600kcal dzennie dla mężczyzny)
.

orsana
|

Właśnie przeczytałam książkę dr Mosleya i zamierzam wprowadzić ją w życie. Produkty mi odpowiadają bo je lubię, dieta nie będzie dla mnie problemem, przygotowuję rodzinę do zmian tzn nie namawiania mnie do zjedzenia czegoś nie dozwolonego. Jak dla mnie dieta super, wreszcie coś dla mnie :)

Skałka
|

Witam, widać że autor artykułu w ogóle nie przygotował się do jego napisania. Nie ma w nim najistotniejszej rzeczy dotyczącej diety, ale nie napisze jakiej, nie będę pisać z kogoś. Jednym słowem żenada. Nawet nie pofatygował się przeczytać książkę. Tragedia.

Morsell
|

Obejrzałam film, kiedy dr Mosley szukał idealnej diety dla człowieka, gdzie jego głównym celem było dłuższe życie i zdrowie. Strata wagi była tylko "skutkiem ubocznym" tej diety. Sama jestem na tej diecie już około 3 miesięcy, dzisiaj na wadze -7kg. Muszę przyznać ze to jest dieta(jedna z niewielu) która głównie opiera sie na badaniach, a nie na suchej teorii. I jest dla każdego, tez jestem obżartuchem, ale moja waga jest stabilna.

Kisiel
|

jak zrobic kisiel

short fuse
|

Zastanawiał sie czy autor artykułu czytał książkę dra Mosleya lub chociaż obejzal program ''horizon''. Po pierwsze mowa jest o spożywaniu 1/4 zapotrzebowania a w normalne dni CO SIE CHCE - nigdzie nie bylo mowy o jakichś 1800-1900 kcal. Po drugie jest dla kazdego- poza osobami wychudzonymi i dziećmi. Nawet największy obzartus nie zje następnego dnia 200% zapotrzebowania. Na koniec autor słowem nie wspomniał o innych korzyściach przy których strata paru kg to w zasadzie miły dodatek.

lila
|

na diecie 5 2 przez 14 miesiecy schudlam 20 kg. Nie kupowalam zadnych sztucznych witamin i boosterow, jadlam duzo owocow i warzyw , wlosy mi nie wychodzily wrecz przeciwnie przestaly wychodzic.

neta
|

Wszystko pięknie, ale wbrew założeniom diety :P

Ola
|

To prawda Kasia - ja też używałam tego Diet Booster i jestem bardzo zadowolona. A przy głodówkach szczególnie trzeba uzupełniać witaminy, bo bez tego takie diety są niebezpieczne dla zdrowia. Ja kupiłam tutaj http://aptekazdrowia.com.pl... od razu zestaw na pół roku, wychodzi taniej.

Kasia
|

Polecam 5:2 Diet Booster. To środek wspomagający dietę 5:2. Likwiduje uczucie głodu, brak energii, zwiększa efektywność spalania tłuszczu, uzupełnia witaminy i mikroelementy.