Czy ćwiczący nastolatek może stosować odżywkę białkową? [Porada eksperta]

2016-01-24 23:17 Agnieszka Ślusarska

Mam 15 i pół roku. Trenuję około 20 godzin tygodniowo (pływanie plus ćwiczenia ogólnorozwojowe). Czy mogę stosować odżywkę białkową z białka serwatkowego? Chcę spożywać jej dosyć niewielkie ilości, około 90 g tygodniowo. Dodam też, że mam niezbyt dużą niedowagę, ale nie jestem w stanie więcej jeść.

Najlepszym sposobem jest uzupełnianie aminokwasów z codzienną dietą. Jednak w przypadku, gdy nie jest pan w stanie jeść wystarczającej ilości posiłków, a wraz z nimi energii i białka, to jak najbardziej można włączyć hydrolizat/izolat białkowy. Chociaż bezpieczniej byłoby skonsultować się z dietetykiem, który będzie mógł przeanalizować pana aktualny jadłospis pod kątem niedoborów pokarmowych oraz skorygować, czy dostosować suplementację. Po analizie menu może się okazać, że nie jest ona wcale potrzebna.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE