Co jeść, aby poprawić krążenie? [Porada eksperta]

2014-04-18 19:28
Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Mam chyba problem z krążeniem. Mam 53 lata, kłopot w tym, że jest mi nawet w ciepłe dni zawsze zimno. Próbowałem czosnku i pić soki z witaminami - zero pomocy. Mieszkam w Londynie, nie zawsze stać mnie tu na osobistą poradę u lekarza, dlatego, jeśli jest to możliwe, bardzo proszę o pomoc internetową. Dziękuję i czekam na poradę.

Przyczyn odczuwania zimna może być kilka. Jednak trochę obawiam się, czy bez wykonania badań będzie można Panu pomóc.

Jednym z powodów może być niskie ciśnienie. Proszę kupić dobry ciśnieniomierz i mierzyć ciśnienie regularnie z dodatkowym pomiarem podczas wzmożonego uczucia zimna. Kolejnym powodem zimna może być anemia. Tu niezbędne będzie wykonanie morfologii. Anemię, w zależności od źródła jej powstania, leczy się w różny sposób, a dieta jest tu tylko uzupełnieniem. Polega ona na spożywaniu produktów zwierzęcych i roślinnych zawierających żelazo, witaminę C, kwas foliowy. Odradzam stosowania suplementów na własną rękę z dwóch powodów. Aby wyleczyć anemię potrzebuje Pan długich kilku miesięcy. Koszt będzie wyższy niż wizyta u specjalisty, który może stwierdzić zupełnie inną przyczynę. Druga kwestia, to bardzo niska przyswajalność pierwiastków z preparatów otrzymywanych syntetycznie.

Kolejną przyczyną odczuwania zimna może być niedożywienie. Tu warto dokonać analizy składu ciała w gabinecie dietetycznym lub obliczyć BMI. BMI to wskaźnik, który wskazuje jak ma się masa ciała do wzrostu danej osoby. Na naszej stronie dostępny jest prosty kalkulator BMI: http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/kalkulatory/kalkulator-wagi-bmi/. Wynik poniżej 18,5 powinien Pana zaniepokoić, ponieważ wskazuje na niedożywienie organizmu. Rozwiązaniem byłoby zwiększenie porcji posiłków z przewagą produktów zbożowych do każdego posiłku.

Zimno może być również skutkiem życia w przewlekłym stresie i przemęczeniu. Może Pan postawić sobie pytanie: na jakim poziomie jest stres w moim życiu, gdzie 1 to najmniej, a 10 to najwięcej. Jeżeli wyszedł wg Pana wysoki, warto pomyśleć o sposobie zmniejszenia go. Tu polecam książki, poradniki lub wizytę u psychologa, a może po prostu kilka dni wolnego?

Wzmożone odczuwania zimna obserwuje się również u osób spożywający duże ilości kawy i alkoholu. Jeżeli tak jest, trzeba je wykluczyć. Odczuwanie zimna nasila się u osób starszych, ale ten czynnik bym wykluczyła, bo do tego okresu dużo Panu brakuje.

To, na co jeszcze warto zwrócić uwagę to problemy hormonalne. Zimno odczuwa się znacznie bardziej przy niedoczynności tarczycy. Tu należy wykonać badania krwi: TSH, FT3, FT4, anty -TPO, anty Tg i USG tarczycy. Wiem, że wiążę się to z dodatkowymi kosztami. Proponuję zacząć od sprawdzenia, czy występują u Pana objawy towarzyszące nieprawidłowej pracy tarczycy takie jak: przyrost masy ciała (bez zmiany diety), zaparcia, ogólne osłabienie i rozbicie, większa senność, szybkie męczenie się, suchość i rogowacenie skóry, zmniejszone libido. Jeżeli część z tych objawów występuje u Pana, zalecam konsultację z endokrynologiem.

Doraźnie może Pan ubierać się cieplej, pić herbaty rozgrzewające, wybierać potrawy z większą ilością tłuszczu i produktów zbożowych. Jednak bez zdiagnozowania przyczyny, dolegliwości będą się utrzymywać. Ciepło pozdrawiam.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.