Wahania wagi w ciągu doby [Porada eksperta]

2013-09-08 9:47

Witam:) Mam 19 lat, 170 cm wzrostu i ważę ok. 63 kg. Niestety piszę około, ponieważ moja waga w ciągu miesiąca waha się o średnio 3-4 kg (ważę się codziennie i potrafię w ciągu 2 dni przytyć 3 kg). Jem 4-5 posiłków dziennie ok. 1500 -1600 kcal (rano płatki kukurydziane i otręby owsiane z mlekiem 0,5%, później jogurt naturalny z otrębami; obiad: warzywa i porcja mięsa, owoc; kolacja: bułka pełnoziarnista z dodatkiem, czasami kilka krakersów lub 2-3 kostki czekolady), nie jem fast foodów, mięs nie smażę na oleju, tylko na teflonowej patelni, jem o stałych godzinach, piję ok. 1,5 l wody niegazowanej, kawę i 2 szklanki herbaty zielonej, ćwiczę 3-5 razy w tygodniu średnio po 45-60 min (bieganie, aerobik, basen, rower), a mimo to tyję. Niedawno (2 tygodnie temu) zmieniłam miejsce zamieszkania (przedtem przez pół roku byłam w Irlandii, tam również miałam z tym problemy), proszę mi powiedzieć, czym to może być spowodowane? Jak zapobiec ciągłemu przybieraniu na wadze? Zawsze miałam problemy z wagą, czy to może mieć jakieś podłoże chorobowe, genetyczne? Bardzo proszę o wskazówkę, mam dość ciągłego katowania się i kontrolowania.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Witaj Karolina! Dobrze, że dodałaś ostatnie zdanie, w którym piszesz o ciągłym kontrolowaniu się. Po co to robisz? Twoja waga, nawet jak będzie o 3 kg większa, jest bardzo dobra. Przede wszystkim, przestań się ważyć codziennie. Nigdy nie mamy stałej masy ciała. Waga, oprócz tłuszczu pokazuje nam masę narządów wewnętrznych, zalegający w jelitach kał, ilość moczu w pęcherzu, wody, która nie została jeszcze wydalona z komórek ciała. Również w różnych dniach cyklu menstruacyjnego masa ciała waha się, nawet do kilku kilogramów. W ciągu dnia również masa ciała jest różna. Nie jesteś na nic chora. Dla lepszego samopoczucia wykonaj wszystkie badania, jakie wydają ci się potrzebne.

Zalecam Ci kilka rzeczy. Po pierwsze i najważniejsze, waż się tylko jeden raz w tygodniu, rano, po toalecie i przed śniadaniem. Jeżeli będzie Cię kusić na częstsze ważenie, sprawdź czy nie masz obsesji na punkcie Twoich kilogramów. Zapisuj co spożywasz bardzo dokładnie w ciągu tygodnia. Tak samo postępuj przez miesiąc. Sprawdzisz w ten sposób, czy istnieje powiązanie Twojej masy ciała, wagi i spożywanych produktów. Zapisuj również, kiedy masz miesiączkę oraz jak wzrasta Twój apetyt i czy jesz więcej?

Dodatkowo udaj się do dietetyka, w którego gabinecie możesz wykonać analizę składu cała. Analiza ta wykaże między innymi ile masz tłuszczu i wody w ciele. Umów się z nim, że przyjdziesz do niego jak znowu masa ciała wzrośnie. Dokonasz wtedy ponownego pomiaru i przekonasz się, co się dzieje. Masz dużo pracy do wykonania. Powodzenia!

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta