Zupa grzybowa: kalorie, właściwości odżywcze

2020-12-21 16:03

Zupa grzybowa przygotowywana jest z suszonych lub ze świeżych czy mrożonych grzybów. Zupa grzybowa cieszy się największą popularnością w okresie świątecznym. Na polskim stole najczęściej pojawia się zupa grzybowa z ziemniakami lub z makaronem. Jakie wartości odżywcze ma zupa grzybowa? Ile kalorii ma zupa grzybowa?

Zupa grzybowa: kalorie, właściwości odżywcze
Autor: Thinkstockphotos.com Zupa grzybowa: kalorie, właściwości odżywcze

Spis treści

  1. Zupa grzybowa: kalorie (kcal), właściwości
  2. Zupa grzybowa - wartości odżywcze w 100 g
  3. Pomysł na zupę grzybową

Zupa grzybowa to zupa przygotowywana z suszonych lub ze świeżych czy mrożonych grzybów, np. z kurek, podgrzybków. Jako główny składnik zupy świetnie sprawdzą się też rydze, pieczarki czy borowiki. Można łączyć różne gatunki grzybów lub wykorzystać tylko jeden.

Zupa grzybowa gotowana jest na wywarze warzywnym lub mięsno-warzywnym z dodatkiem makaronu, lanych klusek lub ziemniaków, zaprawioną najczęściej śmietaną, mlekiem bądź zasmażką z mąki i tłuszczu.

Na polskich stołach, zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia, zwykle pojawia się wigilijna zupa grzybowa z ziemniakami lub z makaronem. Natomiast zupa grzybowa w kuchniach zachodnioeuropejskich występuję najczęściej jako zupa grzybowa krem. Z kolei w Ameryce Północnej zupa grzybowa jest dostępna w postaci skondensowanej zupy w puszkach.

Zupa grzybowa: kalorie (kcal), właściwości

Zupa grzybowa jest niskokaloryczna - 100 g zupy dostarcza tylko 39 kalorii. Kaloryczność zupy grzybowej jest uzależniona od wywaru, na którym została przygotowana, oraz rodzaju zaprawienia i grzybów. Zupa grzybowa na wywarze warzywnym jest mniej kaloryczna niż ta przygotowana na wywarze mięsno-warzywnym.

Zupa grzybowa z dodatkiem mleka jest mniej kaloryczna niż zupa, do której została dodana śmietana czy zasmażka z mąki i tłuszczu. Zupa ze świeżych grzybów charakteryzuje się niższą kalorycznością niż zupa przygotowana z dodatkiem grzybów suszonych.

Ze względu na wartość kaloryczną, zupa grzybowa jest polecana dla osób będących na diecie. Jednak warto wtedy przygotować ją na wywarze warzywnym oraz zaprawić mlekiem - wtedy jej kaloryczność będzie niższa.

Zupa grzybowa nie powinna zaś znaleźć się w diecie osób z chorobami układu pokarmowego i problemami trawiennymi, ponieważ jest ciężkostrawna. Niestety, zupa grzybowa nie obfituje w witaminy i składniki mineralne. Talerz zupy grzybowej w niewielkim stopniu pokrywa dzienne zapotrzebowanie na te składniki.

Zupa grzybowa - wartości odżywcze w 100 g

Wartość kaloryczna - 39 kcal
Białko - 0,7 g
Tłuszcze - 2,6 g
- tłuszcze nasycone - 0,47 g
- tłuszcze jednonienasycone - 0,6 g
- tłuszcze wielonienasycone - 1,42 g
Cholesterol - 0,0 mg
Węglowodany - 3,3 g
Błonnik - 0,3 g
Minerały (% dziennego zalecanego spożycia dla osoby dorosłej)
Sód - 340,0 mg (23%)
Potas - 31,0 mg (0,7%)
Wapń - 7,0 mg (0,7%)
Fosfor - 12,0 mg (1,7%)
Magnez - 2,0 mg (0,5%)
Żelazo - 0,09 mg (0,9%)
Cynk - 0,06 mg (0,5%)
Witaminy
Witamina A - 1,0 µg (0,1%)
Witamina E - 0,24 mg (2,4%)
Witamina B1 - 0,006 mg (0,5%)
Witamina B2 - 0,008 mg (0,6%)
Niacyna - 0,17 mg (1,0%)
Witamina B6 - 0,007 mg (0,5%)
Witamina B12 - 0,0 µg (0%)
Witamina C - 0,0 µg (0%)
Witamina D - 0,1 µg (0%)

Wartość odżywcza: USDA, % dziennego zalecanego spożycia na podstawie Norm Żywienia IŻŻ, 2012

Pomysł na zupę grzybową

Do przygotowania zupy grzybowej potrzebne są włoszczyzna, grzyby świeże lub mrożone, cebula, ziemniaki, olej rzepakowy, liść laurowy, ziele angielskie, sól, pieprz, koperek.

Umytą i obraną włoszczyznę kroi się na kawałki i dodaje się do niej przyprawy. Z tego przygotowuje się wywar. Duszone grzyby i cebule z patelni dorzuca się do wywaru, a na koniec ziemniaki. Zupa jest gotowa, kiedy jej składniki są miękkie.

Czytaj też:

Ekstremalny quiz wiedzy o Świętach Bożego Narodzenia. Sprawdź się, nie będzie łatwo!

Pytanie 1 z 15
Popularna piosenka „Jingle Bells” została napisana na Boże Narodzenie.
Quiz o Świętach Bożego Narodzenia
Jak dawniej obchodzono święta na Warmii?
O autorze
Marzena Masna, dietetyk SOS Dieta, catering dietetyczny, Warszawa
Absolwentka dietetyki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w poradniach dietetycznych, Zespole Żłobków m. st. Warszawy oraz warszawskich szpitalach dla dorosłych i dzieci. Stale pogłębia swoją wiedzę, uczestnicząc w konferencjach dotyczących prawidłowego odżywiania oraz dietoprofilaktyki i dietoterapii chorób. Obecnie dietetyk w SOS Dieta, cateringu dietetycznym, gdzie zajmuje się doradztwem żywieniowym dla klientów, tworzeniem receptur, przygotowywaniem menu oraz nadzorem nad jakością posiłków.