Wody smakowe - czy są zdrowe? Skład wód smakowych

2018-03-20 12:02

Wody smakowe uznawane są nie tylko za smaczne, lecz także za zdrowe. W końcu mają w nazwie wodę, owocową wersję smakową, a dodatkowo stoją na sklepowych półkach obok wód mineralnych czy źródlanych. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że wody smakowe nie mają nic wspólnego z wodą, a dodatkowo mają w swoim składzie substancje, które mogą doprowadzić do rozwoju wielu chorób. Jaki jest skład wód smakowych? Jaki mają one wpływ na zdrowie? Jak wygląda domowa woda smakowa?

Wody smakowe - czy są zdrowe? Skład wód smakowych
Autor: Thinkstockphotos.com Wody smakowe - czy są zdrowe? Skład wód smakowych

Spis treści

  1. Wody smakowe - czy są zdrowe?
  2. Domowe wody smakowe

Wody smakowe nie mają nic wspólnego z wodą, mimo że sugeruje to nazwa. Etykieta z nazwą producenta, którego konsument zna z produkcji wody, to kolejny powód, dla którego myślimy o wodzie smakowej jak o wodzie. Poza tym wody smakowe w sklepie stoją tuż obok naturalnych wód mineralnych i źródlanych.

Co prawda wody smakowe są wyprodukowane na bazie wody mineralnej lub źródlanej, jednak zawierają aromaty, cukry czy konserwanty. Tymczasem zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia¹ w sprawie naturalnych wód mineralnych, wód źródlanych i wód stołowych, aby woda mogła nazywać się wodą, musi spełniać szereg wymogów.

Sprawdź też: Czy woda w twoim kranie jest zdrowa?

Inne kryteria dotyczą naturalnych wód mineralnych, inne źródlanych, a jeszcze inny wód stołowych. Te ostatnie mogą zawierać jakieś dodatki, jednak są to jedynie składniki mineralne.

Wszystkie inne składniki dodane do wody, zmieniają ją w napój. W przypadku wody smakowej, w napój na bazie naturalnej wody mineralnej czy wody źródlanej.

Wody smakowe - czy są zdrowe?

Podstawowy składnik wody smakowej to cukier, syrop glukozowo-fruktozowy lub inne substancje słodzące, przez co wraz z 1,5-litrową butelką płynu można dostarczyć od 200 do nawet ok. 350 kcal.

Ilość cukru w wodach smakowych może przyprawić o zawrót głowy. W 100 ml wody smakowej znajduje się ok. 4,6 g cukru, czyli odpowiednik 1 łyżeczki. 250 ml napoju (czyli jedna szklanka) dostarcza 11,4 g cukru, czyli trochę ponad 2 łyżeczki. Oznacza to, że 1,5 l butelka dostarcza... 69 g cukru, czyli ok. 14 łyżeczek cukru! To więcej niż jeden pączek (ok. 34 g cukru) czy porcja batona (ok. 32 g cukru).

W związku z tym picie wody smakowej w dużych ilościach może przyczynić się do nadwagi i otyłości w równym stopniu jak jedzenie słodyczy.

Wodom smakowym składem bliżej do napojów gazowanych niż do wody mineralnej, dlatego powinny stać raczej na półce ze słodkimi napojami niż wodami.

Poza tym zarówno cukier, jak i syrop glukozowo-fruktozowy mają wysoki indeks glikemiczny, co sprawia, że po ich spożyciu dochodzi do gwałtownego zwiększenia stężenia glukozy we krwi, a w konsekwencji do wyrzutu insuliny. Może to prowadzić do wystąpienia insulinooporności, a nawet rozwoju cukrzycy typu 2.

Dodatkowo w wodach smakowych można konserwanty i aromaty - sztuczne, identyczne z naturalnymi lub naturalne.

  • sorbinian potasu (E-202) - jest konserwantem chroniącym żywność przed rozwojem pleśni i drożdży. Jest uznawany za jeden z najbezpieczniejszych dodatków do żywności, jednak u osób wrażliwych sorbinian potasu może powodować reakcje alergiczne
  • benzoesan sodu (E-211) – naturalnie występuje w żurawinie, jagodach, fermentowanych napojach mlecznych. W wysokich dawkach benzoesan sodu może oddziaływać szkodliwie na stan zdrowia. Z witaminą C  może przekształcać się w bardzo szkodliwy benzen. Tymczasem witamina C jest bardzo często dodawana do napojów i wód smakowych
  • aspartam (E-951) – substancja słodząca, która nie jest wskazana dla osób cierpiących na fenyloketonurię. Osoby regularnie spożywające słodzik najczęściej skarżyły się na liczne dolegliwości.
  • acesulfam K (E-950) – wzmacnia smak. Kontrowersyjny środek słodzący
  • aromaty – często są wprowadzane do wody na drobinkach glutenu
  • syropy owocowe – zawierają dużo cukru, niezależnie od tego, czy syrop jest pochodzenia naturalnego, czy sztucznego

Domowe wody smakowe

Można nadać wodzie smak, nie dostarczając jej jednocześnie substancji słodzących, sztucznych aromatów i konserwantów. Do wody mineralne można dodać liście mięty lub sok wyciśnięty z cytryny czy limonki.

Można do niej dodać także pokrojonego w drobną kostkę ananasa, brzoskwinię czy nektarynkę albo wrzucić kilka cząstek pomarańczy, truskawek, malin. Najlepiej wybrać owoce, które są miękkie - ich miąższ łatwiej będzie mogła przeniknąć woda.

Jak wygląda domowa woda smakowa truskawkowa? Wystarczy do  1,5 litra wody mineralnej wrzucić listki z ½ pęczka bazylii i docisnąć je do ścianek dzbanka, żeby uwolnić smak. Następnie należy dorzucić szklankę truskawek, które wcześniej zostały pokrojone w plasterki. tak przygotowany napój należy włożyć na 15 minut do lodówki.

Inną oryginalną propozycją jest połączenie maliny, mięty i limonki. Do 1,5 litra wody mineralnej należy dodać kilka listków mięty i docisnąć je do ścianek dzbanka, żeby uwolnić aromat. Następnie należy dorzucić plasterki z ½ limonki i szklankę malin. Całość należy schłodzić w lodówce.

Źródło:

1. Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie naturalnych wód mineralnych, wód źródlanych i wód stołowych, https://gis.gov.pl/images/bz/prawo/wody_2011.pdf