Modne produkty spożywcze - trendy w żywieniu w 2016 r.

2016-01-20 13:16

Każdy rok przynosi modę na produkty żywnościowe, które w z dnia na dzień zyskują na popularności. Początkowo trafiają na kuchenne półki i do lodówek osób, dla których zdrowy tryb życia to jego esencja, a nowinka na rynku żywności – must have. Następnie docierają do coraz szerszego grona, aż w końcu są na ustach wszystkich. W ostatnich latach było tak m.in. z jagodami goji, nasionami chia, spiruliną czy zielonymi koktajlami. Jakie produkty w tym roku będą modne? Jakie trendy w żywności przyniesie 2016 rok?

Modne produkty spożywcze - trendy w żywieniu w 2016 r.
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. 1. Rośliny strączkowe
  2. 2. Starożytne zboża
  3. 3. Makaron z warzyw
  4. 4. Probiotyki
  5. 5. Woda karczochowa
  6. 6. Zdrowe tłuszcze
  7. 7. Buraki
  8. 8. Naturalne słodziki

1. Rośliny strączkowe

Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła rok 2016 Międzynarodowym Rokiem Roślin Strączkowych. Wszystko po to, aby szerzyć wiedzę o ich prozdrowotnych właściwościach i zachęcić społeczeństwa do ich spożywania. Rośliny strączkowe to źródło witamin i białka pochodzenia roślinnego, które powinny stanowić element zdrowej diety, zapobiegającej otyłości i chroniącej organizm przed chorobami cywilizacyjnymi. Ponadto rośliny strączkowe mają bardzo dobry wpływ na środowisko – podczas wzrostu wiążą azot, dzięki czemu użyźniają glebę. Oprócz grochu i fasoli do naszych koszyków sklepowych coraz częściej będzie trafiać soczewica, a przede wszystkim ciecierzyca, którą w łatwy sposób można przetworzyć na hummus. W społeczeństwach, w których ciągle brakuje czasu, nasiona roślin strączkowych nie cieszą się dużą popularnością, ponieważ ich przygotowanie jest czasochłonne – trzeba je moczyć, najlepiej kilkanaście godzin, i długo gotować. Stąd 2016 ma być rokiem przetworów z nasion roślin strączkowych – mąk, past i pasztetów.

2. Starożytne zboża

W związku z nadal utrzymującą się ogromną popularnością diety bezglutenowej i krytyką zbóż powszechnie stosowanych obecnie w produkcji żywności, popularność zyskują ziarna dotychczas zapomniane i prawie nie używane. Uważane są one za naturalne i dużo zdrowsze, ponieważ nie były modyfikowane i poprawiane na potrzeby człowieka. Należą do nich m.in. kamut, bulgur, sorgo, amarantus, kaniwa, farro i quinoa. Starożytne zboża w zależności od gatunku są bezglutenowe lub nie, zawierają mnóstwo witaminy B i błonnika. W tym roku szukaj ich wśród przetworów zbożowych, płatków, a nawet dań gotowych, ponieważ zawojują rynek.

3. Makaron z warzyw

Makaron przygotowany z warzyw będzie w tym roku hitem i chętnie będziemy zastępować nim ten tradycyjny. Do jego wykonania potrzebna jest tylko specjalna obieraczka dostępna w sklepach z wyposażeniem kuchennym. Najlepiej do przygotowania warzywnego makaronu nadaje się cukinia, bakłażan, ogórek, marchewka czy rzepa. Warzywa wystarczy umyć, twardsze pozbawić skórki i pokroić przy pomocy obieraczki. Sposób łatwy, szybki i bardzo zdrowy. Zyskujemy produkt niskokaloryczny i pełen witamin, który zastąpi tradycyjny makaron nawet w spaghetti z sosem pomidorowym.

4. Probiotyki

Coraz głośniej powtarza się hasło, że jelita to nasz drugi mózg. Od ich prawidłowego funkcjonowania zależy dobra kondycja całego organizmu. Mowa tu nie tylko o chorobach układu pokarmowego. Zaburzona praca jelit może w pośredni sposób prowadzić nawet do depresji! Aby jelita funkcjonowały prawidłowo, konieczna jest równowaga flory bakteryjnej, którą możemy wspomóc, dostarczając do organizmu probiotyków, czyli dobroczynnych bakterii jelitowych, takich jak Lactobacillus Acidophilus, L. plantarum, L. rhamnosus i L. reuteri. Tradycyjnie bakterie probiotyczne znajdziemy w jogurtach i kefirach. W tym roku popularne staną się produkty żywnościowe z dodatkiem dobroczynnych bakterii, o których nikt dotychczas nie myślał, jak choćby soki owocowe, wody i płatki śniadaniowe. Na targach Natural Products Expo East w 2015 roku pojawiły się zupełnie nietypowe produkty wzbogacane o bakterie probiotyczne, jak wegańskie smarowidło przypominające masło wykonane z oleju kokosowego, wysokobiałkowe muffiny oraz soki owocowe i warzywne słodzone syropem klonowym. Wszystko to dla poprawy zdrowia i pracy jelit.

5. Woda karczochowa

Od pewnego czasu na rynek wprowadzane są płynne eliksiry, różnego rodzaju napoje, które mają nieść korzyści dla zdrowia, zapobiegać chorobom, poprawiać witalność, czy pomagać zrzucić zbędne kilogramy. Na półkach sklepowych znajdziemy wodę kokosową, aloesową, napoje witaminizowane, czy choćby zielone koktajle. W tym roku do grona zdrowotnych napojów dołączy woda karczochowa. Karczoch ze względu na obecność cynaryny i kwasu chlorogenowego kojarzony jest ze wspomaganiem utraty wagi i poprawą pracy wątroby. Napój z karczocha ma słodki smak, jest bardzo bogaty w magnez, potas i witaminę C, jego ekstrakty uwielbiają osoby na diecie, a w tym roku większość z nas zwróci na niego uwagę.

6. Zdrowe tłuszcze

Na nasze stoły wracają produkty zawierające tłuszcz. Powoli odwracamy się od produktów typu „0%” i zaczynamy zwracać uwagę nie na to ile, ale jakie tłuszcze wprowadzamy do diety. W 2016 roku wzrośnie konsumpcja produktów naturalnie bogatych w zdrowe tłuszcze, przede wszystkim jedno- i wielonienasycone, jak tłuste ryby morskie, awokado, orzechy i oleje roślinne. Zaczniemy też kupować pełnotłusty nabiał. Coraz powszechniejsze staje się przekonanie, że tłuszcz mleczny może być korzystny dla zdrowia. Zawiera on sprzężony kwas linolowy, który może zmniejszać ryzyko choroby wieńcowej i spowalniać wzrost komórek nowotworowych. Liczne badania wskazują też, że nie ma związku między obecnością niedużych ilości tłuszczu mlecznego w diecie, a otyłością, cukrzycą i chorobami sercowo-naczyniowymi. Co nie oznacza jednak, że wracamy do smażenia na maśle i smarowania pieczywa jego grubą warstwą!

7. Buraki

Wiele wskazuje na to, że obok awokado, burak może zostać warzywem roku. Dotychczas zapomniany i, podobnie jak inne warzywa korzeniowe, niedoceniany wkracza do kuchni wielu z nas. W 2016 roku buraki będziemy kupować coraz chętniej w postaci surowej i przetworów – jako sok jednoskładnikowy lub z dodatkiem owoców, pastę do pieczywa czy napój dla sportowców. Spożywanie buraków niesie wiele korzyści zdrowotnych ponieważ są one bogate w związki antyoksydacyjne, betalainy, kwas foliowy, błonnik j składniki mineralne: mangan, potas, miedź i magnez. Czasopisma naukowe dowodzą, że buraki mają działanie przeciwutleniające, redukujące stany zapalne w organizmie i chronią komórki przed rozwojem nowotworów.

8. Naturalne słodziki

Koncerny produkujące żywność są pod coraz większym naciskiem i stopniowo zmniejszają ilość cukru dodawanego do produktów. Świadomość konsumentów również wzrasta i chętniej sięgamy po produkty bez cukru lub zawierające jego zdrowy zamiennik. Stąd wzrastająca popularność naturalnych słodzików, jak stewiaksylitolerytrytol, syrop klonowy, syrop z agawy, cukier daktylowy czy cukier z palmy kokosowej. Niektóre z nich zawierają podobną ilość kalorii do cukru, a inne, jak stewia, w ogóle nie są kaloryczne. Od pewnego czasu toczy się tzw. „wojna cukrowa”, która ma doprowadzić do zmniejszenia spożycia cukru dodanego. W niektórych społeczeństwach ilość ta jest zastraszająca i wynosi nawet 22 łyżeczki dziennie. Dla swojej świadomości i lepszego samopoczucia coraz chętniej sięgamy po naturalne słodziki, nie ma jednak dowodów naukowych, które potwierdzałyby ich korzystny wpływ na zdrowie.