Mleczko pszczele – właściwości i działanie lecznicze

2020-09-11 11:25

Mleczko pszczele to substancja produkowana przez pszczoły, przez wielu nazywana eliksirem młodości i środkiem na zachowanie witalności przez długie lata. Znaczenia mleczka pszczelego dla organizmu człowieka nie sposób zrozumieć bez poznania jego pierwotnej funkcji w ulu. Sprawdź jak powstaje mleczko pszczele i jakie ma właściwości.

Mleczko pszczele – właściwości i działanie lecznicze. Zachowaj długowieczność stosując mleczko pszczele
Autor: thinkstockphotos.com

Mleczko pszczele jest wydzieliną z gruczołów młodych pszczół robotnic, które produkują je od trzeciego dnia życia. Nie ma wątpliwości, że mleczko ma wyjątkowe właściwości i zawiera wiele substancji odżywczych. Wynika to z obserwacji pszczół. Królowa matka, karmiona wyłącznie mleczkiem pszczelim żyje do 40 razy dłużej niż reszta pszczół, które żywią się głównie nektarem z kwiatów. Niektóre z matek dożywają nawet pięciu lat, podczas gdy trutnie i robotnice żyją latem od 4 do 6 tygodni, a zimą dożywają 6-ciu miesięcy. Wszystkie pszczoły w ulu karmione są mleczkiem pszczelim tylko w 3 pierwszych dniach swojego życia. W tym czasie masa ich ciała wzrasta 1000-krotnie. Nie ma więc wątpliwości, że mleczko pszczele jest suplementem diety o działaniu bardzo mocno odżywiającym.

Mleczko pszczele jest produktem bardzo pożądanym, produkowany w bardzo małych dawkach. Dlatego w produktach dostępnych w sprzedaży zawiera się mleczko w niewielkim stężeniu: jako dodatek do miodu lub w kapsułkach w postaci liofilizowanej.

Spis treści

  1. Jak rozpoznać mleczko pszczele?
  2. Mleczko pszczele - skład
  3. Mleczko pszczele - właściwości

Jak rozpoznać mleczko pszczele?

Mleczko pszczele ma kremowy kolor i perłowy połysk. Początkowo zachowuje konsystencję żelową, ale z biegiem czasu jego konsystencja jest coraz gęstsza. Mleczko pszczele może mieć smak cierpko-kwaśny lub słodkawy. Jeśli więc mleczko, którym się kurujecie jest słodkie, to prawdopodobnie zostaliście oszukani.

Mleczko pszczele - skład

Mleczko pszczele zawiera:

Mleczko pszczele w 66% składa się z wody, w 15% z cukrów, w 13% z aminokwasów, reszta to lipidy.

Mleczko pszczele - właściwości

Badania dowiodły, że mleczko pszczele wspomaga regenerację organizmu, poprawia przemianę materii i oczyszcza. Oddziałując na przysadkę mózgową poprawia kondycję ogólną, usuwa stany depresyjne i równoważy system nerwowy.

Substancja działa wzmacniająco na układ krwionośny. Rozszerza naczynia krwionośne i wyrównuje ciśnienie, stosowana jest więc przy leczeniu niedokrwistości, nadciśnienia tętniczego, czy miażdżycy.

Świeże mleczko działa silnie bakteriobójczo, jednak bardzo szybko traci tę właściwość.

Mleczko pszczele poprawia nastrój - dostarcza energii, zwalcza stany depresyjne, wyczerpanie nerwowe i likwiduje zmęczenie fizyczne.

Zalecane jest także spożywanie mleczka pszczelego przez kobiety w ciąży, gdyż zmniejsza to ryzyko poronienia.

Mleczko pszczele jest substancją bardzo korzystnie wpływającą na ludzi. Bez względu na ilość zjedzonego mleczka nie stwierdzono skutków ubocznych.

Trzeba jedna pamiętać, że mleczka pszczelego nie stosuje się jako lekarstwa na którąkolwiek chorobę, lecz tylko jako dodatek, pomocny w leczeniu suplement diety.

Czytaj też: